نادیا محمدپور  از وقوع ۵ هزار و ۲۵۲ فقره طلاق در سال ۹۲ و میانگین روزانه ۱۷ طلاق در استان خبر داد.

به گزارش بارانی نیوز ، مدیر دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری کردستان چهارشنبه شب در کارگروه امور بانوان استان کردستان در سنندج، اظهار کرد: متأسفانه در سال گذشته از لحاظ آمار طلاق نسبت به جمعیت، استان کردستان در بین ۳ استان نخست کشور قرار گرفت.

وی افزود: در سال ۹۲ آمار طلاق‌های ثبت شده در دادسراهای استان ۵ هزار و ۲۵۲ فقره بوده که به صورت میانگین هر روز ۱۷ فقره بوده است. از این تعداد تنها ۸۱۹ مورد به سازش بین زوجین منجر و متأسفانه مابقی به طلاق ختم شده است.

مدیر دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری کردستان اظهار داشت: در سه ماهه دوم امسال نیز ۶۴۲ فقره دادخواست طلاق به مراجع قضایی ارائه شده است که این امر نسبت به ماه‌های قبل از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار است.

محمدپور افزود: بیکاری، اعتیاد و ناهنجاری‌های اخلاقی و مشروبات الکلی از عوامل اصلی طلاق در پرونده‌های ارجاع داده شده به مراجع قضایی بوده و در حدود ۵۵ درصد از ازدواج‌های انجام شده به طلاق منجر شده است.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان‌های سقز، سنندج و قروه بیشترین آمار طلاق را داشته‌اند و متأسفانه قشر تحصیل‌کرده بیشترین آمار طلاق‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و مناطق حاشیه‌ای شهر سنندج، با وجود ناهنجاری‌های موجود نسبت به قشر تحصیل‌کرده و مناطق مفرح‌نشین از آمار طلاق کمتری برخوردار بوده است.

صباح قریشی مدیرکل بهزیستی استان کردستان نیز در این جلسه از فعالیت ۳۰ گروه همیار برای کمک به بانوان سرپرست خانوار در استان خبر داد و افزود: مبحث آموزش و حمایت از بانوان سرپرست خانوار از اولویت‌های این سازمان است.

وی افزود: سازمان بهزیستی آمادگی کامل دارد تا مواد اولیه در راستای تولید صنایع دستی را در اختیار زنان سرپرست خانوار قرار دهد اما از لحاظ بازار کار مناسب با مشکلاتی مواجه هستیم که باید با محوریت کارگروه بانوان این مشکل نیز برطرف شود.

فارس