بارانی نیوز – نمایندگان مجلس شورای اسلامی جایگاه برجسته‌ای دارند و به دلیل اهمیت و تأثیرگذاری نهادی که در آن مشغول به فعالیت هستند، قدرت بالایی در فراهم آوردن امکانات و شرایط لازم برای مردم دارند.

پس به‌طور قطع، نظرات و دیدگاه‌های آنان در ارتباط با مسائل روز جامعه و به‌ویژه آنچه مربوط به منطقه و حوزه انتخابیه آنها می‌شود، می‌تواند در فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌های دولت برای این نواحی چه در مرکز کشور و چه در داخل استان‌ها، نقشی عمده داشته باشد. پس هریک از نمایندگان خانه ملت باید با توجه به مشکلات حوزه انتخابیه خود، به دنبال راهکار رفع ‌‌‌آن باشند تا همه مردم از رفاه نسبی برخوردار شوند و شاهد تحقق عدالت اجتماعی در سراسر کشور چه در کلانشهرها و چه در روستاها دورافتاده و صعب‌العبور باشیم.
کردستان نیز یکی از استان‌های پهناور کشور است که مردم از نمایندگان ‌خود در مجلس شورای اسلامی انتظار دارند به اولویت‌های این خطه توجه شود و مشکلات حوزه انتخابیه هریک از نمایندگان به مرور حل شود.
در این استان که چندان از بخش‌های صنعتی برخوردار نیست و کارخانه‌های چشمگیری نیز در آن دیده نمی‌شود، بیکاری بالاتر از میانگین کشوری است و چشم بسیاری از مردم به نمایندگان است تا این معضل به‌ویژه برای طیف جوان حل شود، اما این همه مشکل کردستانی‌ها نیست و مشکلات دیگری هم در این استان دیده می‌شود؛ موضوع‌هایی اساسی و به روز مانند تغییرات مدیریتی در استان، علت به تأخیر افتادن مداوم سفر رئیس‌جمهوری به کردستان و درنهایت ماجرای نابودی چشمه تاریخی بل که در هریک از این موارد، نمایندگان خانه ملت می‌توانند با تلاش خود مشکلات را حل و فصل کنند.
«سیداحسن علوی» یکی از نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی است که درباره موضوعات یادشده با وی به گفت‌وگو نشستیم که البته به‌طور نسبتاً صریح به پرسش‌های ما به‌ویژه در ۲حوزه جابه‌جایی‌های مدیریتی و سفر رئیس‌جمهوری به استان پاسخ داد.
با وجود این‌که مسئولان امورآب کردستان، اخبار مبنی بر آلوده بودن آب سنندج را تکذیب کرده‌اند، اما هنوز این شایعه در میان مردم وجود دارد. نظر شما چیست؟
معتقدم در چنین زمینه‌هایی نباید شایعه ایجاد کرد یا به آن دامن زد، چراکه سبب هرج و مرجی در جامعه می‌شود و ذهن افراد را به هم می‌ریزد.
 لازم است در این زمینه آزمایش‌های لازم برای نشان دادن سلامت آب انجام شود تا حقیقت موضوعی که در این حوزه برای مردم ایجاد شده است به روشنی برای آنها تبیین شود پس این آزمایش‌ها، یک ضرورت به شمار می‌رود. ازسوی دیگر به‌طور قطع خود مسئولان نیز در این زمینه به مانند سایر اقشار ذی‌نفع هستند، چرا که آنها نیز از همین آبی که مردم استفاده می‌کنند، می‌نوشند و لذا اگر مشکلی وجود داشته باشد، سبب گرفتاری آنها هم می‌شود.
 به نظر من در این راستا باید آرامش لازم را ایجاد کرد و تا زمانی هم که نتیجه آزمایش مشخص نشده است، نمی‌توان به شایعه‌ها در این باره استناد کرد و انجام این قبیل تست و آزمون‌ها در مورد آب از مسائلی است که جزو حقوق شهروندی به حساب می‌آید.

  • موضوع زیر آب رفتن چشمه بل براثر سدسازی نیز برای مدتی سوژه داغ روز بود و رسانه‌ها و مردم درباره آن صحبت می کردند، اما به تدریج فروکش کرد. شما همچنان پیگیر این موضوع هستید؟

در این زمینه جلسه‌های خود را ادامه داده‌ایم و حتی قرار بود معاون توسعه امور آب در وزارت نیرو، یک ماه و اندی قبل با پیدا کردن راه‌حل اساسی، نتیجه را اعلام کند اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است. هم من و هم نماینده مریوان در مجلس نهم، چند بار در زمینه چشمه بل تذکراتی دادیم و خود من نیز شخصاً با وزیر نیرو در این باره رایزنی‌هایی کرده‌ایم، اما آنچه کار را خراب کرده، این است که ۹۰درصد از اقدام‌ها را انجام داده بودند و آن‌گاه متوجه شدند که این چشمه نابود می‌شود، درحالی که اگر قبلاً به فکر بودند، چنین ماجرایی پیش نمی‌آمد.

  • گلایه‌هایی از به تعویق افتادن سفر رئیس‌جمهوری به کردستان داشتید. موضع کنونی شما در این زمینه چیست؟

از عمر دولت یازدهم حدود یک سال و ۴ماه می‌گذرد و انتظار داشتیم در این مدت رئیس‌جمهوری به کردستان سفر می‌کرد یا این‌که براساس وعده خود، کمیته‌ای را برای  حل مشکلات این استان تشکیل می‌داد که هیچ یک از آنها فعلاً عملیاتی نشده است.
 به هرحال رأی ۸۰درصدی مردم استان به رئیس‌جمهوری نشانه عزم کردستانی‌ها برای حضور در عرصه‌های مختلف است و مشخص است که انتظار دارند شاهد تحقق وعده‌های ایشان باشند. کاش رئیس‌جمهوری به استان می‌آمد تا از نزدیک محرومیت را در این استان مشاهده کند، چراکه حتی یک طرح کوچک نیز در کل استان برای بهره‌برداری وجود ندارد و مشکلات کوچک و بزرگی بر توسعه این استان سایه افکنده است.
 لازم است دکتر روحانی در استان حضور یابد تا متوجه برخی مشکلات در این استان شود. حتی برای تکمیل بخشی از بزرگراه میاندوآب ‌ـ کرمانشاه که از مسیر استان ما می‌گذرد، از طریق اعتبارات ماده ۱۸۰ که در اختیار نمایندگان است، موفق به اختصاص ۸۰میلیارد تومان برای این طرح شدیم و در واقع اگر این اعتبار نیز وجود نداشت، در این طرح عملاً نمی‌توانستیم کار ویژه‌ای انجام دهیم، چراکه هیچ بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته نشده است.

  • پس از گذشت حدود یک سال از استقرار دولت یازدهم تغییرات مدیریتی در کردستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به اعتقاد من تغییرات در سطوح مختلف مدیریتی، یک حق برای دولت است، اما اگر قرار است تغییراتی روی دهد، لازم است فردی که جایگزین می‌شود از مسئول قبلی مفیدتر باشد و درواقع از وضع موجود به سمت شرایط احسن حرکت کنیم. چنین تغییر و تحولی، بسیار نیک و پسندیده است و سبب افزایش راندمان کار و همچنین ارتقای شاخص‌های مختلف در جامعه می‌شود که درنهایت پیشرفت استان را نیز می‌تواند به همراه داشته باشد.
روی دیگر سکه نیز این است که اگر مسئول جدید در حد مدیر قبلی نبوده و از او بازده پایین‌تری داشته باشد، بهتر این است که چنین تغییر و تحولی اصلاً انجام نشود. کردستان نیازمند مدیرانی ریسک‌پذیر و سالم است و این‌که بخواهیم مدیران را از یک حلقه بسته انتخاب کنیم به‌طور قطع نتیجه و فایده‌ای برای استان ندارد.
من با انتخاب برخی مسئولان موافق نیستم، چراکه معتقدم باید افرادی منصوب شوند که حرکت و رشدی به مجموعه خود دهند و همچنین سبب بازدهی بالاتر و افزایش رضایت شهروندان شوند. با همه این تفاسیر، روند رو به توسعه‌ چشمگیری در استان نمی‌بینم و باید مسئولان در این زمینه حساسیت و توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 کیوان قاسمی ـ خبرنگار همشهری کردستان