بارانی نیوز – اغلب کسبه بازار و مغازه داران شهر دیواندره در هرصنف و رسته ای از کسادی می‌نالند و می‌گویند فقط برای درآوردن اجاره مغازه مجبورند هر صبح به صبح مغازه خود را بازکنند تا حداقل بتوانند اجاره بهای ان را پرداخت نمایند و گرنه چیزی جز ضرر عایدشان نمی شود.
 

وقتی قدم به تنها خیابان اصلی دیواندره می نهیم و سری به بازار آن در اطراف میدان می زنیم، می بینیم آنچنان که باید، اوضاع بر وفق مراد نیست و کسبه و بازاریان از سرد بودن بازار می نالند و هر کدام با همسایه مغازه خود یک تخته نرد و یا روی تخته ای بازی دوز انجام می دهند.
شهر دیواندره با تک خیابان اصلیش صاحبان مغازه ها اجاره بها های میلیونی می گیرند و کسبه بازار که اغلب اجاره نشین هستند را سال به سال نالان می کنند و تا جایی که دیگر قانون اصناف و محاسبه سود ۳۰ درصدی بر روی کالا معنا پیدا نمی‌کند و گاهی کسادی بر سر فروش خالی می‌شود.
اغلب کسبه بازار و مغازه داران در هرصنف و رسته ای  از کسادی می‌نالند و می‌گویند فقط برای درآوردن اجاره مغازه مجبورند هر صبح به صبح  مغازه خود را بازکنند تا حداقل بتوانند اجاره بهای ان را پرداخت نمایند و گرنه چیزی جز ضرر عایدشان نمی شود.
به میان آنها می رویم تا درد دلهایشان رابشنویم مرادی که ۱۰ سال در کار خرید و فروش پوشاک و لوازم آرایشی است در مورد وضعیت بازار می‌ پرسم در پاسخ می گوید: مردم قدرت خرید ندارند ۴ نفر می‌آیند تا یک تکه لباس بخرند مردم به دنبال جنس ارزان هستند و کیفیت برای آن ها خیلی اهمیت ندارد می گویند، جالب اینجاست که بخش زیادی از مردم  قدرت خرید همین اجناس بی کیفیت را هم ندارند چرا که پول در بین مردم کم است.
از مغازه داری که در دورمیدان با همسایه بغل دستی خود مشغول بازی دوز است  از اوضاع فروشش می پرسم در جواب می گوید: به خاطر کسادی بازار و نبود مشتری و پول می بینی که مشغول بازی هستیم و همه در این بازی ها تبحر پیدا کرده ایم کسی توانایی خرید ندارد و هرچی فروش هم داریم به نسیه رفته است و سرمایه ما هم در بین مردم پخش گردیده و دیواندره هم شهری است که اقتصاد  آن وابسته به کشاورزی است و امسال هم که وضعیت آن دردناک است وقتی کشاورز پول نداشته باشد ما هم باید در سایه مغازه ها با این اجاره بهای میلیونی که پرداخت می کنیم مشغول بازی شویم.
به مغازه طلا فروشی سری می زنم می بینم که طلا فروش مغازه را به امان خدا رها کرده و خود با همسایه ها مشغول گپ و بازی است در جواب سئوالم می گوید ما طلا فروش ها زمانی بازار داریم که پول در بازار باشد و جوان هم ازدواج کند و قبل از عقدش برای خرید طلا با نامزدش به ما سری بزنند حالا که با این گرانی و خشکسالی و بی پولی کی عروسی می کند؟
اهالی بازار دیواندره همه و همه همه کنگ هستند و نالان از  سرانجام بازار یک روز منتظر نتیجه مذاکرات هسته ای یک روز منتظر خروج از رکود و روزی دیگر منتظر روزهای امیدواری چون دولت همه چیز را به مذاکرات و تحریم ها نسبت داده است ولی ظاهرا این بازار تابع هیچ چیز نیست، چون قدرت خرید مردم بسیار پایین آمده است.‌یک روز مشتری برای خود و خانواده چند قلم خرید می‌کرد ولی حالا بسیاری از مشتریان فقط برای کودکان خود آن هم در حد ضرورت پوشاک تهیه می کنند.
این مشکلات و کسادی و رکود ناشی از سیاست غلط پولی دولت است در این سیاست به بهانه کنترل تورم با تمام توان پول از دست مردم گرفته می شود عرضه با توجه به پیش بینی بازار بالا اما تقاضا پایین است و مهم نیست که چه اتفاقی برای مردم وبازار می افتد، ولی آیا همین که تورم کاسته شود کافی است؟
مردم در شرایط بد اقتصادی قرار گرفته اند و دولت نیز از شیب ملایم تغییر قیمت ها صحبت می کند در شرایطی که قیمت تمام اجناس نجومی بالا می رود ، قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده  و بازار هم از این موضوع ضربه خواهد خورد وبا این گفته دولتمردان که از رکود خارج شده ایم به ناکجا آباد رسیده ایم و اینکه به کجا رفته ایم را خدا می داند.
با مقایسه قبض های امسال با سال های گذشته می توان فهمید که فاز دوم هدفمندی یارانه ها اجرا شده در حالی که بر خلاف نص صریح قانون هدفمندی، یارانه نقدی ریالی افزایش نیافته است.
طرح هدفمندی تنها در بعد افزایش قیمت حامل های انرژی اجرایی شده است و از این حیث مستضعفین با فشار مضاعفی روبرو هستند.
واین درحالی است که دولت همه چیز را به ترک خوردن دیوار تحریم ها معطوف می کند!

 «هدف سرویس “رسانه های محلی ” کردپرس کمک به اطلاع رسانی است و انتشار این مطالب به معنای تایید محتوای آن نیست.

 منبع:کردتودی