بارانی نیوز – امروزه کاهش آمار جمعیت روستاهای کردستان به مشکلی اساسی تبدیل شده است و بسیاری از روستاییان این استان به دلیل کمبود امکانات و خدمات رفاهی، مجبور به ترک دیار و کاشانه خود شده‌اند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های مناسبی در بسیاری از روستاهای استان انجام شده، اما رفع مشکلات روستاها نیازمند اختصاص اعتبارات بیشتری است.
«ظفرآباد» از روستاهای توابع دیواندره است که ظرفیت‌ها و استعدادهای مناسبی در عرصه کشاورزی و دامپروی دارد. این روستا با داشتن ۱۲۰ خانوار و جمعیت ۶۷۳ نفری، در بخش «کرفتو» واقع شده است.
هرچند با تلاش مسئولان و مشارکت اهالی، ظفرآباد نسبت به دیگر روستاهای این شهرستان مشکلات کمتری دارد، اما مردم این روستا اکنون با مشکل اساسی در زمینه کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کنند.

اقتصاد کشاورزی
یکی از اهالی این روستا در گفت‌وگو با همشهری اظهارمی کند: فعالیت اقتصادی اصلی در ظفرآباد، کشاورزی است و به دلیل وجود اراضی مستعد کشاورزی در محدوده این روستا، بیشتر اهالی در این عرصه مشغول فعالیت هستند.
«محمد بهرامی» ادامه می‌دهد: دامداری نیز در رتبه دوم اشتغال قرار دارد. بیشتر خانواده‌های این روستا به کشاورزی مشغولند یا به نوعی به آن وابسته‌اند و حدود ۲۰ خانواده نیز به دامداری اشتغال دارند.
وی می‌افزاید: با توجه به وجود اراضی کشاورزی مستعد در اطراف روستا و همچنین بارندگی نسبتاً خوب، اکنون حدود ۷۰۰هکتار زمین زراعی، زیرکشت محصولات کشاورزی قرار دارد و البته ۹۸‌درصد از تولیدات کشاورزی نیز در این روستا به‌صورت دیم است.
این روستایی عنوان می‌کند: اکنون زندگی در روستاها نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است و شاهد پیشرفت امکانات و بهبود خدمت‌رسانی هستیم، اما هنوز جوابگوی نیاز امروز روستاییان نیست و مسئولان باید برای رفع مشکلات کنونی روستاییان بیشتر تلاش کنند.

کمبود آب آشامیدنی
یکی دیگر از اهالی ظفرآباد با اشاره به مشکلات موجود در این روستا اظهارمی کند: از اساسی‌ترین مشکلات ظفرآباد، کمبود آب آشامیدنی است که زندگی را بر مردم سخت و ازنظر بهداشتی نیز مشکلاتی ایجاد کرده است.
«امیر علایی» ادامه می‌دهد: تعدادی از خانواده‌ها مجبور شده‌اند چاه آب حفر کنند و نیازهای خود را از این طریق رفع می‌کنند، اما تعدادی که چاه آب ندارند، روزانه فقط یک ساعت از آب آشامیدنی بهره‌می‌برند.
وی عنوان می‌کند: آبی را هم که در آن یک ساعت ذخیره می‌کنیم، با وجود صرفه‌جویی که انجام می‌دهیم، فقط تا ظهر برای رفع نیازهایمان کفاف می‌دهد.
علایی می‌افزاید: در فصل تابستان این وضع بیشتر نمود پیدا می‌کند. با توجه به اینکه هوا گرم می‌شود و بیشتر افراد خانواده‌ها نیز مشغول کار در زمین‌های کشاورزی هستند، آب بیشتری برای استحمام مصرف می‌شود و اصلاً این مقدار ذخیره آب کافی نیست.
این روستایی ادامه می‌دهد: در سال زارعی جاری با مشکل کمبود آب مواجهیم و بسیاری از محصولاتمان خسارت دیده است. بنابراین دولت باید در این زمینه طرح‌‌های حمایتی مناسبی را اجرا کند.

خسارت محصولات کشاورزی
یکی دیگر از روستاییان ظفرآبادی نیز می‌گوید: بسیاری از روستاییان مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند که این موضوع می‌تواند مشکلات بزرگی در عرصه تولید به وجود آورد.
«محمد فتحی» ادامه می‌دهد: روستاها با مشکلات بسیاری مواجهند، اما مسئولان آن‌چنان که باید به این مشکلات رسیدگی نمی‌کنند.
وی می‌افزاید: اکنون مهم‌ترین مشکل این روستا کمبود آب کشاورزی است و امسال که گرما زودتر از موعد آغاز شده است، بسیاری از محصولات به دلیل زودرس بودن، خسارت دیده‌اند.
این روستایی اضافه می‌کند: دولت باید بیش از گذشته به روستاها توجه و برای رفع مشکلات و ارائه خدمات بیشتر به این قشر زحمتکش تلاش کند.

جوانان مستعد و توانمند روستا
یکی دیگر از اهالی ظفرآباد با اشاره به توانایی‌های جوانان این روستا می‌گوید: وجود جوانان مستعد و شاغل، از مزیت‌های این روستاست. در ظفرآباد از جوانان معتاد و بیکار خبری نیست و بیشتر آنها مشغول انجام کارهای خدماتی و صنعتی هستند و درآمد دارند.
«صادق سودمند» می‌افزاید: به همت سازمان فنی و حرفه‌ای دیواندره، برای بانوان این روستا نیز دوره‌های آموزشی خیاطی، هویه‌کاری و مانند آن تشکیل شده است و آنان نیز استقبال خوبی از این کلاس‌ها به عمل آورده‌اند.
وی همچنین با اشاره به اجرای برنامه‌های فرهنگی در این روستا ادامه می‌دهد: برای پرکردن اوقات فراغت تابستانی نیز کلاس‌های یادگیری قرآن کریم و زبان انگلیسی برگزار می‌شود. این روستایی می‌افزاید: در بخش ورزشی نیز به یک سالن سرپوشیده ورزشی نیاز داریم و زمین فوتبال روستا نیز باید بازسازی شود. انجام این اقدام‌ها باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان قرارگیرد.
سودمند تصریح می‌کند: برای آگاهی ظفرآبادی‌ها از آسیب‌های اجتماعی مانند ماهواره و اعتیاد نیز کلاس‌هایی ازسوی استادان مجرب برای روستاییان برگزار شد که برپایی این‌گونه کلاس‌ها باید تداوم داشته باشد.
وی اضافه می‌کند: همچنین کلاس‌های آموزشی خوبی در زمینه بهداشت فردی و خانوادگی با همت شبکه بهداشت و درمان دیواندره برگزار شده است.

وضع آموزشی و بهداشتی
یکی دیگر از اهالی ظفرآباد نیز درباره وضع آموزشی و بهداشتی این روستا می‌گوید: یکی از عناصر مهم خدماتی، فضاهای آموزشی است که رشد، توسعه و عمران هر روستا را به پیش می‌برد. واحدهای آموزشی در این روستا درمجموع ۹۰۰۷مترمربع مساحت دارد و به عبارت دیگر حدود ۶درصد از کل فضای روستا را شامل می‌شود.
«فرهاد مرادی» ادامه می‌دهد: سرانه آموزشی روستا معادل ۱۹متر به ازای هر نفر است و ۲ مدرسه ابتدایی و متوسطه اول دارد. تعدادی از دانش‌آموزان مقاطع بالاتر نیز برای تحصیل باید به زرینه یا دیواندره رفت و آمد کنند.
وی می‌افزاید: یکی از نیازهای اصلی ظفرآباد، برخورداری از خانه بهداشت است و با توجه به جمعیت و تعداد خانوارهای آن، باید یک خانه بهداشت در این روستا مستقر شود.
این روستایی عنوان می‌کند: زمانی که زرینه روستا بود، ظفرآباد نیز جزو روستاهای اقماری آن محسوب می‌شد، اما اکنون که زرینه به شهر تبدیل شده است و ظفرآباد نیز جمعیت زیادی دارد، نیاز است که از این شهر جدا شویم و در ظفرآباد یک خانه بهداشت ساخته شود.
مرادی می‌افزاید: همچنین یک پارک کودک در این روستا ساخته شده است، اما به دلیل اینکه فضولات حیوانی از روستا خارج نمی‌شود، ساکنان اطراف این پارک، فضولات خود را داخل پارک می‌ریزند که این موضوع سلامت کودکان روستا را به خطر می‌اندازد.
وی ادامه می‌دهد: ازسوی دیگر به دلیل استفاده نادرست از وسایل پارک کودک و همچنین کیفیت پایین آنها، این وسایل بازی شکسته شده است و با توجه به اینکه هنوزهم از آن استفاده می‌شود، ایمنی کودکان به خطر می‌افتد.

نیاز به درآمدزایی
 دهیار ظفرآباد نیز در گفت‌وگو با همشهری اظهارمی کند: اگر مسئولان هماهنگی کنند، می‌توانیم از انبارهای منابع طبیعی که در این روستا بدون استفاده رها شده است، به‌عنوان انبار تحویل گندم استفاده کنیم و از درآمد حاصل از آن، برای اجرای طرح‌های دهیاری بهره‌بگیریم.
«جمیل اصغری» ادامه می‌دهد: طرح دومی که در نظر داریم، ساخت باسکول ۶۰ تنی در کنار بزرگراه است که آن نیز می‌تواند ما را در زمینه درآمدزایی پایدار کمک کند.
وی همچنین با اشاره به نبود درآمد پایدار در دهیاری‌ها عنوان می‌کند: یکی از مشکلاتی که سبب جلوگیری از درآمدزایی دهیاری می‌شود، ناهماهنگی با دهیاری برای دریافت مجوز کارگاه‌ها و مرغداری‌هاست. اکنون ۵ مرغداری در این روستا فعالیت می‌کنند، اما دهیاری نتوانسته است ریالی عوارض از آنها دریافت کند.
دهیار ظفرآباد می‌افزاید: معدن سنگ آهن این روستا که ۹۰‌درصد آن آهن بود به‌طورکلی برداشت شد، اما بازهم ریالی از آن به مردم و دهیاری روستا نرسید. پیشنهاد من این است که وقتی در روستایی مجوز برداشت از یک معدن صادر یا کارگاه و مرغداری راه‌اندازی می‌شود، از دهیاری نیز استعلام شود تا برای این نهاد هم درآمدزایی داشته باشد، چون این زمین‌ها حق مردم روستاست.
اصغری ادامه می‌دهد: در سال ۱۳۸۹ با همکاری اداره امور روستایی استان و اعضای شورای اسلامی روستا طرح ساخت ۳۵۰۰‌متر شبکه فاضلاب را در این روستا اجرا کردیم.
وی عنوان می‌کند: همچنین برای نخستین بار در میان روستاهای دیواندره، مخزن «سپتیک تانک» فاضلاب ۱۸۵ مترمکعبی از محل اعتبارات سفر رهبرمعظم انقلاب اسلامی به استان در سال۱۳۸۸ حساب دهیاری و مشارکت مردم در این روستا راه‌اندازی شد. همچنین سال گذشته فاز دوم اجرای طرح فاضلاب ظفرآباد را نیز در ۳۰۰‌مترمربع  اجرا کردیم.

مشکل آب آشامیدنی روستا
دهیار ظفرآباد همچنین با اشاره به وضع امکانات رفاهی این روستا می‌گوید: در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ گازرسانی، فاضلاب‌کشی و لوله‌کشی آب داخل روستا انجام شد و بعد از آن ۱۵۰۰‌متر طرح هادی در فاز نخست اجرا شد که هنوز هزار‌متر آن باقی مانده است.
اصغری با اشاره به مشکلات روستا ادامه می‌دهد: اساسی‌ترین مشکل موجود در ظفرآباد، کمبود آب آشامیدنی مورد نیاز روستاییان است که رفع آن باید به‌صورت جدی مورد توجه مسئولان قرار گیرد، چون در طول روز فقط یک ساعت آب آشامیدنی در روستا جاری است.
وی عنوان می‌کند: منبع آب آشامیدنی قدیمی روستا به دلیل میزان آبدهی بسیار کم، پاسخگوی نیاز اهالی نیست. برای رفع نیاز در پایین‌آبادی منبع پمپاژ جدیدی ساخته شده است، اما بازهم نیاز اهالی روستا را برآورده نمی‌کند و در صورت بهره‌برداری از طرح آبرسانی که از سد «سیازاخ» انجام می‌شود و ظرفیت بالایی نیز دارد، مشکلات کم‌آبی اهالی این روستا تا حدود زیادی رفع می‌شود.

مشکلات زیست‌محیطی
دهیار ظفرآباد همچنین با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی در این روستا می‌گوید: تاکنون چند بار جایگاه زباله را تغییر داده‌ایم، اما این کار فقط انتقال زباله از یک مسیر به مسیر دیگری است و به محیط‌زیست صدمه وارد می‌کند. درخواست ما این است که در چند روستای بزرگ و همچنین در زرینه، جایگاه اصولی و بزرگی ایجاد کنند تا در آینده، مشکلی از این نظر نداشته باشیم.
اصغری ادامه می‌دهد: پارک کودکی در داخل روستا ساخته بودیم که مردم روستا فضولات حیوانی را داخل آن می‌ریختند چون جایگاه دیگری نداشتند و به همین دلیل زمینی را برای جایگاه فضولات آماده کردیم و این مشکل برطرف شد.
این دهیار بیان می‌کند: امسال پارک کودک روستا را به پارک محله‌ای با مساحت هزار‌مترمربع ارتقا می‌دهیم و با طراحی مناسب، پارک نمونه‌ای می‌سازیم که مورد استفاده اهالی قرارگیرد.
وی که مدیرعامل تعاونی دهیاران بخش کرفتو نیز هست، ادامه می‌دهد: تعاونی دهیاران این بخش که فعلاً ۱۵ عضو دارد و در آینده به ۴۵ عضو ارتقا پیدا می‌کند نیز فعالیت‌های چشمگیری داشته است.
اصغری می‌گوید: به‌عنوان مثال این تعاونی طرح فاضلاب «کلکان» را با متراژ ۶۳۰‌متر و با اعتباری بیش از ۳۷ میلیون تومان اجرا کرد و در روستای «پاپاله» نیز طرح فاضلابی با متراژ هزار‌مترمربع را به سرانجام رساند.
 وی ادامه می‌دهد: این ۲۰مجموعه وسایل بازی پارک کودک نیز به‌صورت مستقیم از استان مرکزی با اختصاص ۵۰ میلیون تومان خریداری شد که از کیفیت خوبی برخوردار است و در میان دهیاری‌های عضو تعاونی توزیع شد و اکنون از آنها استفاده می‌کنند.
اصغری اظهارمی کند: در سال جاری اجرای طرح فاضلاب روستاهای «گل تپه»، «چولبلاغ» و «کانی چای» را نیز آغاز می‌کنیم.
وی ادامه می‌دهد: از مسئولان مربوط تقاضا می‌کنیم که این تعاونی را به ماشین‌های موردنیاز تجهیز کنند تا بتوانیم طرح‌ها را راحت‌تر انجام دهیم.
این دهیار می‌افزاید: با توجه به اینکه کار دهیاری سخت و مراجعه مردم نیز زیاد است و باید هر روز در دهیاری حضور داشته باشیم، از مسئولان مربوط درخواست می‌کنیم که کار دهیاری از پاره وقت به تمام وقت ارتقا یابد تا بتوانیم جوابگوی مشکلات مردم و خدمت‌رسانی به آنان باشیم.
اصغری اضافه می‌کند: از روزنامه همشهری کردستان نیز که مشکلات روستاهای دیواندره را منعکس می‌کند، قدردانی می‌کنیم.

گزارش /  هیوا محمدپور/ خبرنگار همشهری