مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان از تهیه و اجرای طرح هادی در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار در استان خبر داد و گفت: تا پایان امسال طرح هادی همه این روستاها مطالعه و تهیه می شود.

 
به گزارش بارانی خبر به نقل از ایرنا رضا قادری روز شنبه در آستانه ۱۵ مهر روز ملی روستا در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار هزار و ۶۶۶ روستای دارای سکنه استان کردستان با ۵۰۷ هزار نفر جمعیت گفت: از این تعداد هزار و ۳۴۵ روستا ۲۰ خانوار به بالا هستند که مطالعه و تهیه طرح هادی این روستاها در دست انجام است.

او همچنین به مطالعه طرح هادی ۴۰ روستای زیر ۲۰ خانوار در استان نیز اشاره کرد و گفت: همچنین طرح هادی ۲۰ روستا هم بازنگری می شود.
او رویکرد جدید بنیاد مسکن در اجرای طرح هادی را روستاهای دارای بافت تاریخی و با ارزش دانست و گفت: برخی از روستاهای استان دارای این گونه بافت هستند که در اولویت اجرای طرح هادی است.
مدیرکل بنیاد مسکن کردستان با بیان اینکه سالانه در استان طرح هادی در ۱۵۰روستا انجام می شود افزود: بنیاد مسکن کردستان به شرط تامین اعتبار، پتانسیل اجرای طرح هادی در ۳۰۰ روستا را هم دارد.
قادری صدور اسناد مالکیت در روستاهای کردستان را از دیگر فعالیت های این بنیاد ذکر کرد و افزود: تاکنون ۶۸هزار سند مالکیت در ۹۲۱ روستا و چهار هزار سند نیز در ۱۷ شهر زیر ۲۵ هزار نفر با همکاری بنیاد مسکن و ثبت اسناد و املاک صادر شده است.
به گفته او بر اساس طرح جامع مسکن روستایی باید سالانه پنج هزار واحد مسکونی روستایی باید صاحب سند رسمی شود.
او به واگذاری زمین در روستاها نیز به عنوان دیگر فعالیت بنیاد مسکن اشاره کرد و افزود: بنیاد مسکن مرجع اصلی واگذاری زمین در روستاها است و تاکنون ۴۷۰ هکتار از اراضی دولتی تملک و در قالب سه هزار و ۵۰۰ قطعه برای احداث مسکن روستایی واگذار شده است.
وی در ادامه سخنان خود به احداث پنج هزار مسکن روستایی با صرف ۷۵۰ میلیارد ریال اعتبار در استان خبر داد و گفت: در صورت جذب این اعتبارات و شروع ساخت و ساز در روستاها، کمک زیادی به مقوله اشتغال در روستاها می شود.
قادری با اشاره به ۱۲۰ هزار واحد مسکونی روستایی در استان کردستان افزود: تاکنون از محل طرح های احداث و مقاوم سازی مسکن روستایی ۳۹ هزار و ۴۰۰ واحد در استان احداث شده است.
او با اعلام اینکه باید ۷۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی تا سال ۱۴۰۵ مقاوم سازی شود افزود: هر سال باید پنج هزار واحد مسکونی در روستاهای استان مقاوم سازی گردد.
او بیمه کردن واحدهای مسکونی روستایی را از دیگر فعالیت های بنیاد مسکن دانست و گفت: تاکنون سه هزار و ۴۴۰ واحد مسکونی روستایی در استان به مدت ۱۰سال بیمه خطر شده و در صورت بروز هرگونه حادثه ای مانند زلزله، سیل، آتش سوزی و موارد دیگر، بیمه، خسارات این واحدها را پرداخت می کند.
او با بیان اینکه تمام تلاش بنیاد مسکن تامین رفاه و آسایش روستاییان است و طرح های این بنیاد نیز در این راستا اجرا می شود از روستاییان خواست نسبت به بازپرداخت تسهیلات دریافتی از بانک ها اقدام نمایند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان با بیان اینکه ۱۵تا ۲۰ درصد تسهیلات پرداختی به روستاییان، بازپرداخت نمی شود تاکید کرد بازپرداخت این تسهیلات می تواند ما را در تامین تسهیلات و اعتبارات بیشتر به روستاها یاری نماید.
به گفته او تاکنون بیش از سه هزار میلیارد ریال در حوزه بنیاد مسکن در روستاهای استان کردستان هزینه شده است.

انتهای پیام*/۹۲۰۰۱/۶۵۴۳