انتخابات و مشارکت مردم در این امر مهم در جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که تمام دستگاه‌های دولتی و غیردولتی برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر آن تلاش می‌کنند.
 

به گزارش بارانی خبر، معمولا افرادی که قصد ورود به کارزار انتخابات مجلس را دارند ماه‌ها زودتر از موعد مقرر خود را به حوزه انتخابی می‌رسانند تا در مراسمات مختلف مردمی شرکت نمایند و در هر جلسه هم دنبال جذب افراد خوشنام برای همراهی خود هستند.
افرادی که دارای روابط بهتری هستند و با افراد با نفوذ آشنا شده‌اند دارای شانس بیشتری برای جذب نفرات صاحب نام و فعالترهستند و پایه‌های ستاد خود را از همین افراد تشکیل می‌دهند.
اما کسانی هستند که فقط در زمان انتخابات فعال می‌شوند و با نزدیک شدن به کاندیداها وعده‌ پیروزی در انتخابات را می‌دهد به شرط قرار گرفتن در هسته مرکزی کارهای ستادی و گرفتن امتیازات قبل و بعد از اینکه فرد در انتخابات پیروز شد.
این افراد به دلالان انتخاباتی مشهور هستند که تعداد آنها در کردستان هم کم نیست، آنها معمولا در نگاه اول از دور کاندیدا را رصد می‌کنند از دو نگاه ، نگاه اول فرد مورد نظر چقدر دست و دل باز و پول دار است و نگاه دوم کاندیدا چقدر برای پیروزی در انتخابات شانس دارد.
این دلالان بعداز اینکه سوژه مورد نظر را انتخاب کردند خود را به کاندیدا می‌چسبانند و همیشه ادعا دارند که در کل حوزه نیروهای با نفوذی دارند اما این افراد حق الزحمه می‌خواهند و باید توسط کاندیدا به آنها داده شود.آنها معمولا هر دوره در ستاد یک کاندیدا فعالیت می‌کنند و در دوره بعد تخریب کاندیدای دوره قبل که خود برای آن کار کرده‌اند را شروع می‌کنند، ردپای این افراد را در ستادهای کاندیداهای که شانس پیروزی دارند را می تواند دنبال کرد.
دلالان پشت سرهم و با رعایت پنهانکاری از ستادهای دارای شانس بازدید می‌کنند و هر بار هم که رفت و آمدهای پنهانی آنها لو برود دلیلی برای آن می‌تراشند که جز برنامه کاریشان بوده است.اگر فرد مورد حمایت این افراد در انتخابات پیروز شود، دلالان در دوره‌های بعدی از آن برای جذب کاندیدا و بالا بردن نرخ خود به خوبی استفاده می‌کنند و مدعی هستند هرکس با آنها کار نکند شانسی برای پیروزی نخواهد داشت.
اگر کاندیدا نتواند در انتخابات پیروز شود ادعا می‌کنند که کاندیدا به توصیه‌های آنها بی‌توجهی کرده است . اما آن چند هزار رای کسب شده را هم در کارنامه خود می‌گذارند.
نه توانایی‌های کاندیدا و نه خواسته‌های مردم هیچ کدام برای دلالان اهمیت ندارد آنها فقط به فکر پول بیشتر هستند مطمئنا اگر این افراد توانایی پیروز کردند یک کاندیدا را داشتند و آنقدر در میان مردم نفوذ داشتند هیچ وقت از کاندیدا شدن خود دریغ نمی‌کردند.امروزه تکنولوژی به کمک دلالان آمده است و آنها برای جذب کاندیدا اقدام به ایجاد گروه‌های تلگرامی کرده‌اند و سناریو از پیش تعیین شده را توسط نوچه‌های خود در این گروهها پیاده سازی می‌کنند.
دلالان هیچ وقت سیر نمی‌شوند و در طول دوره نمایندگی همیشه سعی دارند امتیازی از نماینده بگیرند، معمولا نمایندگان به بسیاری از خواسته‌ها تن نمی دهند و همین باعث می‌شود تا دلالان در دوره‌های بعدی بر علیه خودشان قد علم کنند.این افراد علاوه بر بحث پول از نماینده انتظار کارهای منفعت طلبانه را نیز دارند و مدام دوست دارند نماینده در اختیار آنها باشد.
دلالان تازه کار خودشان را به باسابقه‌ها می‌چسبانند و کار را از آنها یاد می‌گیرند آنهای که تفکر جدید برای این کار دارند خود در دوره‌های آتی تیم تشکیل می‌دهد و مابقی هم همیشه تحت نفوذ دلالان باسابقه ماندگار می‌شوند.
یاداشت/هیوا محمدپور
انتهای پیام/۹۲۰۰۱