صنعت گردشگری در دنیای امروز، هر روز در حال بسط وگسترش است و مخاطبان این صنعت روزبه روز بیشتر می شوند. برای موفق شدن در این حرفه و پول سازی از طریق آن باید به نیازهای بازار توجه کرد و صرفا منتظر توریسم ماندن در نقاط دارای میراث فرهنگی کافی نیست.  باید به رفتار گردشگران که ناشی از طرز تفکر و هدف آن‌ها از مسافرت است توجه کرد و راه حل هایی را اتخاذ و اجرایی کرد.
اکثر گردشگران دنبال نو بودن و متفاوت بودن هستند. ‌آن‌ها می خواهند چیزی متفاوت از آنچه قبلا تجربه کرده اند را ببینند، بشنوند، از آن لذت ببرند و دوباره آن را  تکرار کنند. پی بردن به ذائقه های گردشگران زیاد پیچیده نیست، کافی است با ایجاد ارتباط با آنها خواسته هایشان را پاسخ بگوییم تا بتوانیم این صنعت را رونق دهیم.
یکی از نقاط بالقوه کردستان در صنعت گردشگری وجود ظرفیتی به نام روستاهای زیبا و متفاوت است؛ ظرفیتی که می‌توان با ارتقای زیرساخت‌های آن  صنعت گردشگری را در استان توسعه داد.
مشاهده شده است گردشگران در کنار آثار باستانی تمایل شدیدی به دیدن بافت روستاها دارند و علاقه مند هستند با ساکنان ارتباط برقرار کنند، اما متاسفانه هیچ مرجع و ارگانی چه بخش دولتی و خصوصی توانایی پوشش نیازهای آن‌ها را ندارد. ندانستن زبان یکی از محدودیت‌هاست. به طور حتم روستاهای کردستان این ظرفیت را دارند که گردشگر پژوهشگرانی را به خود جذب کنند، ولی اینکه قدمی برای رفع محدودیت ها برداشته نشده است نشان از ضعف  مدیریتی در این بخش هاست. ما حتی در مناطقی که آثار تاریخی وجود دارد فردی برای ایجاد ارتباط و معرفی جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی نداریم، فقط یک بلیت فروش و نگهبان حضور دارند. ما هیچ خدماتی به گردشگران  ارائه نمی دهیم و بعد انتظار داریم به دیدن آثار تاریخی و اماکن دیدنی ما بیایند.
گردشگران نیازمند حمایت و ارتباط هستند. آنها اگر از سفرشان راضی باشند افراد دیگری را به منطقه ما خواهند فرستاد.کردستان ده ها  محصول غذایی در روستاها به عنوان سوغات دارد، ولی به دلیل تجاری نشدن  این استان سوغات انحصاری ندارد. همه مردم  با بازدید از این نقاط روستایی می‌خواهند سوغاتی که جای دیگر آن ‌را ندارد با خود ببرند.
این که گردشگران چرا می آیند و چه می‌خواهند سوالاتی است که باید از خودمان بپرسیم. در نقاط روستایی که تعداد آنها بی‌شمار است، بهترین راه کمک گرفتن از دهیاری هاست. دهیارها باید آموزش ببینند و توانمند شوند. روستاگردی از لذت بخش‌ترین بخش‌های گردشگری است ولی هیچ کس راهی برای حمایت از آن نیندیشیده است. نتایج این فرصت سوزی ها مهاجرت و بی‌استفاده ماندن منابع طبیعی استان  است.

یوسف نادری / کارشناس مدیریت بازاریابی

انتهای پیام / ۹۲۰۰۱