دیواندره از شهرستان هایی است که در زمینه ملک و خودرو می تواند بازار خوبی داشته باشد و افرادی در این زمینه ها مغازه های زیادی در قالب مشاورین املاک و خودرو دارند. صنوف مشاورین املاک و خودرو زمانی بیشترین حجم مبادلات پولی را در رونق اقتصادی استان داشته‌اند، اما آنها نیز همانند دیگر مناطق کشور دچار کسادی و رکود شده‌اند. 

یکی از چالش هایی که مشاورین املاک دیواندره با آن دست و پنجه نرم می کنند پرداخت مالیات است. پرداخت مالیات که از نیازهای اساسی در هرکشوری است به دلیل نبود  اطلاع‌رسانی کافی و  شفاف‌سازی مناسب، مشاورین املاک این شهر ر ا با چالش جدی مواجه کرده است. نرخ های مالیات هرسال در حال افزایش است و براساس بازارهای سال ۸۹ تا۹۰که در این سال ها رونق وجود داشت، مطالبه می‌شود. 

نیاز است کارشناسان و مسئولان ذی‌ربط مالیات را بر اساس شرایط سال جاری تعیین و این صنف را یاری کنند. اکنون حجم خرید و فروش ملک به دلیل ذهنیت های خریداران و فروشندگان درباره قیمتگذاری ملک و نبود نقدینگی تقریبا راکد است، اما  همچنان مالیات بدون در نظر گرفتن این شرایط تعیین و دریافت می شود.

نیاز است که روابط بین مسئولان مالیاتی و مشاوران املاک  برای ساماندهی خرید و فروش ملک بیشتر تا مشکلات این بخش کمی حل شود.   یکی دیگر از چالش های پیش روی مشاوران املاک  و خودرو ذهنیت‌های  غیر واقعی است که برخی از مردم نسبت به آنها دارند. رفتار برخی از سود جویان  که به خرید و فروش آشنایی چندانی هم ندارند سبب بدبینی مردم به مشاوران املاک و خودرو شده است به طوری که آنها برای رفتن به بنگاه ها  مردد هستند. این موضوع می تواند بر راکد ماندن بازار خرید و فروش مسکن یا خودرو تاثیر بگذارد.

  برای اینکه  پول‌ در این حوزه ها به گردش در آید باید مشاوران این صنوف در خرید و فروش تخصص کافی داشته باشند تا مردم با اعتماد کافی و راحتی خیال به آنها مراجعه کنند. این صنوف مسئولیت نقل وانتقال دارایی مردم را به عهده دارند برای همین  باید در زمینه خرید و فروش اطلاعات کافی داشته و به روز باشند. از طرفی  همه کارها باید به صورت  قانونی انجام شود، اما گاهی مشاهده می شود که  مردم بدون مراجعه به بنگاه اقدام به انتقال سند از طریق وکالت می‌کنند، آنها به دلیل اینکه  هزینه کمتری  صرف این نوع انتقال می شود این روش را انتخاب می کنند  در حالی  که طبق قانون مرگ موکل وکالت را باطل می‌کند و مشکل دامنگیر خریدار می شود.
این آگاهی باید در جامعه به وجود بیاید که مراجعه نکردن به بنگاه و انتقال سند از طریق وکالت در آینده می تواند مردم را متضرر کند.
یکی دیگر از مشکلات، صدور بی رویه جواز به افراد  فاقد صلاحیت برای باز کردن دفترهای مشاوره املاک در سال های پیش بوده است.  به دلیل اینکه برای شروع به کار در این صنف سرمایه کمی نیاز است، لذا طرفداران زیادی دارد در حالی که این حوزه کاملا تخصصی است و ورود افراد غیر متخصص می تواند هم برای خودشان  و هم مشتریان عواقب حقوقی غیر قابل جبرانی را برجای بگذارد.

 در این میان از مشکلات  مشاوران خودرو در دیواندره، نبود محل پارک خودرو در خیابان است که  نیاز است مسئولان دستگاه های ذی‌ربط با ایجاد پارکینگ و نمایشگاه‌های دائمی برای عرضه خودروها اقدامات لازم را به عمل بیاورند تا بتوانیم در سال ۹۵مشکلات این صنف را در استان و به ویژه دیواندره مرتفع کنیم. نیاز است که مسئولان اتحادیه‌ها و اصناف شهرستان در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به فعالان صنف مشاورین املاک و خودرو در این شهرستان، کارگاه های آموزشی برگزار کنند تا بتوان از این روش ‌رونق را در بازار ملک ایجاد کرد.

نویسنده: یوسف نادری / کارشناسی ارشد مدیریت
انتهای پیام/۹۲۰۰۴