علی هژبری دانش آموخته باستان شناسی در یادداشت کوتاهی که در اختیار بارانی خبر قرار داده به انتقاد از مکان یابی یک هتل پنج ستاره در کردستان پرداخته است.
 

بارانی خبر، دیواندره بر سر راه بسیار پراهمیتی قرار دارد که از یک سو تهران_زنجان و سوی دیگر کرمانشاه_همدان را به بانه و نیز آذربایجان پیوند می دهد.
اما امکانات بسیار ضعیف اقامتگاهی و گردشگری برای اسکان مسافران آنرا به یک شهر سرراهی تبدیل کرده است.
در تاریخ دهم خرداد هتلی پنج ستاره در بانه با حضور ریاست محترم سازمان و مدیر کل استان افتتاح شد تا ماوایی برای مسافرانش باشد ولی جالب است بدانید اکثر قریب به اتفاق مردمی که به بانه می روند تا اجناس چینی بخرند از نظر وضعیت مالی طبقه متوسط رو به پایین جامعه هستند. در واقع کسی که ۵۰۰ کیلومتر راه را تا بانه برای خرید یک lcd که ۲۰۰ تومن ارزانتر است می پیماید قادر نخواهد بود از عهده مخارج هتل ۵ ستاره برآید
و متمولانی هم که توان پرداخت هزینه های هتل پنج ستاره را دارد طبیعتا” به بانه نخواهد آمد تا اجناس چینی بخرند.
با این وصف سوال این است که چرا چنین سرمایه گذاری در بانه شد؟ شاید جواب آن در چربیدن تمایلات قومی و قبیله ای بر ضوابط اداری و نظرات کارشناسی بتوان یافت.
در صورتی که اگر به درستی توان های هر شهرستان بررسی کارشناسانه می شد باید می دانستیم که در بانه مسافرخانه ها بیشتر اهمیت داشتند تا مسافران متوسط جامعه را در خود جا دهند و هتل بزرگ در دیواندره واجب است که بتوان آنجا را به ایستگاه تبدیلش کرد و نه گذرگاه.
با تمام این اشکالات، توجه شما را به این نکته جلب می کنم که ریاست محترم سازمان متبوع که حاضر نشد در همایش کرفتو مهمان مردم خونگرم دیواندره که سفره بی ریای خویش را برای مهمانهای همایش باز کرده و برای یک همایش علمی فرهنگی سنگ تمام گذاشتند شود اما برای افتتاح هتل مجلل ۵ ستاره سراسیمه خود را به بانه رساندند و یادشان رفت که زیویه و کرفتو بر سر راهشان قرار دارد و شاید حرف جناب آقای دکتر محسن رضایی، همکار ایشان در شورای تشخیص مصلحت را نشنیده باشند که چندی پیش در سفر کردستان اذعان داشتند کردستان می تواند در اقتصاد، تجارت و گردشگری صدها برابر رشد کند.
 انتهای پیام/۹۲۰۰۱