ارسالی کاربران

نقد

تصمیمات شورای شهر درست یا غلط نقش بسیار مهمی در توسعه شهر دارد، باید نسبت به این تصمیمات به موکلان خود پاسخگو باشند

از زمانی که کودکی بیش نبودیم و در این شهر هرروز دیدگان خود را به سیمای شهر گشودیم و هرروز انتظار تغییری بزرگ در شهر بودیم شاید شاهد چهره‌های دیگر از شهر باشیم اما کمتر تحولی در این خصوص دیده‌ایم.

در چند سال اخیر که شوراها گامی در جهت مردم‌سالار پا به عرصه وجود گذاشته‌اند شاهد تحول متفاوت‌تری بوده‌ایم آنچه بر سیمای شهر تأثیر گذاشته در زمان حال و گذشته تفاوتی که دارند در میزان تصمیمات بوده که درست یا غلط بودن آن به عهده مردم شهر است.

شورای شهر خود با تصمیمات درست یا غلط نقش بسیار مهمی در توسعه شهر دارند و برای هرگونه تصمیمی باید نسبت به موکلان خود پاسخگو باشند و در هیچ مقطعی این پاسخگویی از بین نخواهد رفت و وجدان خود را قاضی‌القضات عملکرد خود بدانند.

موارد زیر وضعیت عملکردی شوراها هست که تاکنون  برای هرکدام سؤالات بسیاری در اذهان مردم این شهر نهفته است که می‌طلبد که در جلسه‌ای علنی درمکانی عمومی پاسخگو عملکرد خود باشند تا شاهد نامی نیک در تاریخ شهرمان از آنان باشیم.

الف : عمرانی

آنچه رخ‌داده در برخی موارد هم چون توسعه فضاهای سبز -احداث میدان -تلاش برای بازسازی فضاهای سبز – مشارکت دادن  بخش خصوصی و…قابل‌تحسین بود و در برخی دیگر بدون کار کارشناسی دقیق و اصول شهرسازی و.. صورت گرفته و امروزه نقص‌های آن و ضررهایی که به مردم این شهر واردشده خود جای تأمل دارد  که می‌توان به این موارد اشاره کرد

۱-از بین رفتن پارک قدیمی شهر با بریدن درختان و اکوسیستم طبیعی آن  که براستی برای احیای آن باید عمرها و زمانهای زیادی بگذرد تا به وضع اولی برگردد البته چمن‌کاری را نمیشه گفت احیاء کاری چرا پارک با درخت‌های کهن‌سالش عظمت خاص خود را داشت .

لازم به ذکر هست که یک‌بار به بهانه وجود معتادان در این شهر و یک‌بار به بهانه ریختن زباله توسط همسایگان اطراف پارک و یک‌بار هم به بهانه وجود کلاغ‌ها اقدام به بریدن درختان کردند و باید به ابتکار این افراد  آفرین گفت.

۲-از بین رفتن چشمه‌ها و آب‌های جاری در سطح شهر با ساخت پاساژ که به‌راستی از این نهرها می‌توان برای زیباسازی  شهر استفاده‌ای زیادی نمود

۳-حذف میدان اصلی بدون رعایت مسائل زیادی که در سایت‌های مختلف راجع به آن بحث شد و متأسفانه تنها پارک ملت قربانی این طرح گردید و بااینکه طرح به مسابقه گذاشته‌شده بود و شهردار و شورای شهر با آن مانور زیادی دادند اما افسوس که امروز تنها شاهد هدر دادن پول بیت‌المال شدیم و آن طرح رویایی همانند از خواب پریدن به رویایی مشوش مبدل گردید ( لازم به ذکر هست این طرح جدای از مسائل فنی به جهت اینکه از اول خیابان امیرکبیر( اورژانس) هر دو طرف خیابان از فضاهای اداری مملو گشته و کمتر مغازه‌ای در این راستا قرار دارد عملاً طرحی بدون ایجاد توسعه شهری بوده است.

۴-انتخاب شهردار و سرپرست بدون شهرداری بدون  رعایت زمان عمرانی شهری و عدم نظارت دقیق بر عملکرد آنان و دخالت در کارهای شهردار.

۵-نبود راهکاری درست و اصولی برای سد معبر خیابان‌ها البته جدیداً اقدام به خط‌کشی پیاده‌رو مثل خط‌کشی مدارس نموده که  بیشتر به یک شوخی شبیه هست تا نظم به معابر شهری البته ناگفته نماند که عامل اصلی این امر خود شهروندان هستند که حق شهروندی را رعایت نمی‌کنند اما این امر مانع از نظارت شهرداری نمی‌شود.

۶-شهر دیواندره تنها یک خیابان طویل و دراز دارد و هر کی کار می‌کند روی آن متمرکز می‌شو‌د و گویا اینکه سایر خیابان‌ها و شریان‌های دیگر شهر مهم نیست و هیچ طرحی هم برای توسعه سایر خیابان‌ها انجام‌نشده است حال اگر این شهر چندین خیابان داشت عوامل مربوطه چکار باید می‌کردند؟؟؟؟؟؟

۷-بازسازی آسفالت خیابان‌ها که متأسفانه بدون نظارت  دقیق بوده و به‌صورت سطحی اقدام به لکه‌گیری کرده و متأسفانه دوام چندروزه هم ندارد.

 

ب: زیست‌محیطی و بهداشتی

۱-جمع‌آوری زباله های سطح شهر به صورت سنتی و عدم فرهنگ سازی در این زمینه

۲-نبود طرح و سایت بازیافت زباله و قرار گرفتن سایت دفن در محلی شیب‌دار در مسیر جاده اصلی سنندج و نزدیکی به رودخانه به علت نشت شیر باله زباله و آلوده  شدن آب‌های زیرزمینی.

۳-ساخت‌وساز بی‌رویه در حاشیه رودخانه به دلایل متعدد ریست محیطی و آسیب رساندن حاشیه رودخانه

۴-نبود کشتارگاه صنعتی به جهت نیاز شدید شهرستان و عدم جذب سرمایه‌گذاران برای این امر

۵-نبود مدیریتی قوی در رأس فعالیت‌های شهرداری به جهت جذب کمک‌های دولتی و کاهش هزینه‌های شهرداری و کوچک‌سازی این واحد و جلوگیری از ورود جذب نیرو در راستای استخدام‌های دولتی و انتصاب‌های فرمایشی خود عاملی برافزایش میزان بدهی‌های شهرداری و کاهش فعالیت‌های عمرانی شهرداری و به‌تبع آن عقب‌ماندگی شهری شده که متأسفانه با سرپرست نمی‌توان بر این امر غلبه کرد و شهردار باید توانمند و با مدیریت و فردی باشد که توانایی متقاعد نمودن مسئولان بالادست را برای جذب سرمایه و بودجه را  داشته باشد این نکته را هم نباید فراموش کنیم همه در انتخابات شعار به خدمت داده بودند.

ج:فرهنگی:

۱-عدم فعالیت‌های درست بر مبنای اصول زیباشناختی برای توسعه بصری جامع که به جهت استفاده نکردن از هنرمندان و صاحب‌نظران شهرداری با آلودگی بصری را مشاهده می‌کنیم

۲-نبود المان‌های زیبا در شهر

۳-نبود کار فرهنگ‌سازی آحاد جامع در زمینه‌ای مختلف که متأسفانه تنها بازخورد کار فرهنگی اعضای شورا شهر برگزاری ۲ کنسرت موسیقی و توزیع دو بار کتاب برای کودکان بوده که این امر زیاد در مقوله فرهنگی نمی‌گنجد و کار فرهنگی با استمرار به نتیجه می‌رسد .

۴- حل ننمودن مشکلات محله‌های زورآباد  خلیفه آباد و جاده ساحلی ،ساماندهی دست‌فروشان ،جمع‌آوری وانتی‌های میوه‌فروش، صنعت گران و..  که همگی نشان‌دهنده ضعف مدیریت و عدم پی‌جویی مستمر و نداشتن طرح و برنامه مدون برای حل این موارد هستند.

امید هست که اعضای محترم شورای شهر در زمان باقیمانده  باکارهای ماندگار نامی ماندگار از خود بجای بگذارند و نسبت به مورد مطرح‌شده نسبت به افکار عمومی در جلسه‌ای پرسش و پاسخ عمومی پاسخگو باشند.

ارسالی توسط کاربران
انتهای پیام/۹۲۰۰۱/۶۵۴۳

سایت بارانی خبر در صورت تمایل اعضای شورا شهر پذیرایی پاسخ به این مطلب است

برای اطلاع از جدیدترین اخبار در کانال تلگرامی بارانی خبر دیواندره عضو شوید