اکبر موفق

بعداز اطلاع رسانی روزنامه همشهری کردستان با همت نیکوکاران و کمک اداره بهزیستی دیواندره کتاب «عشق پشتیوان و گلاره» چاپ شد

به گزارش بارانی خبر، یکی از کارکردهای رسانه  انعکاس مشکلات و گرفتاری‌ قشرهای مختلف و به‌ویژه افراد محروم جامعه است تا مسئولانی که شاید هرگز از دردسر و معضلات آنها اطلاعی ندارند، تلنگری بخورند و به یاری آنها بشتابند.  انعکاس مشکلات مردم از سوی رسانه‌ها سبب می‌شود که خیران و افراد متمولی نیز که در گوشه و کنار این سرزمین زندگی می‌کنند با شنیدن قصه غصه‌های این افراد به یاری آنهابشتابند.
زمستان سال گذشته راهی روستای شریف آباد از توابع بخش مرکزی دیواندره شدیم تا با «اکبر موفق» معلول توانایی که در زمینه نویسندگی فعالیت دارد گفت گویی داشته باشیم. گفت و گو را با عنوان «نویسنده معلول دیواندره‌ای؛ چشم به راه حمایت خیران»
منتشر کردیم.در این گفت و گو معلول دیواندره‌ای از نبود حمایت برای به چاپ رساندن کتاب هایش گله کرد و از طریق روزنامه همشهری از نیکوکاران خواست نگاهی به معلولان داشته باشند.
اینک با همت نیکوکاران و کمک اداره بهزیستی دیواندره کتاب این معلول با نام «عشق پشتیوان و گلاره» چاپ شد و در کتابفروشی‌ها برای فروش قرار گرفت.چاپ گزارش همشهری در پایان کتاب این نویسنده معلول نشان از قدردان بودن این فرد دارد.
اکبر موفق متولد سال ۶۲ است که در سال ۷۸ در ۱۶ سالگی بر اثر بیماری آتاکسی دچار معلولیت شد.گفت و گوی همشهری را این بار درباره کتابی که موفق به چاپ رسانده است، می‌خوانید.

  • باخبر شدیم که بعداز این‌که گفت‌و‌گوی شما در همشهری به چاپ رسید، خیران برای حمایت از اثر شما آن را چاپ کرده اند. لطفا در این باره بیشتر برای خوانندگان همشهری توضیح دهید.

بله، کتابم چاپ شده است. در ابتدا لازم می‌دانم که از خیرانی که از آثار نویسندگان و هنرمندان حمایت می‌کنند تشکر و قدردانی کنم. اطلاع رسانی را روزنامه همشهری کردستان برعهده گرفت و خوشبختانه با چاپ گفت و گویی که با من داشت، خیران ندای من را شنیدند تا با حمایت آنها اثرم چاپ شود.
مجوز، طراحی جلد، ویرایش، صفحه آرایی و چاپ کتاب هزینه‌هایی داشت که از سوی انتشارات ئه‌وین به چاپ رسید.
بعد از این‌که مجوز را گرفتم و کارهای اولیه را انجام دادم «سید برزان حسینی» مدیر محترم نشر ئه‌وین مریوان حامی ام شد و با راهنمایی و مشاوره ایشان کیفیت کارنیز بالاتر رفت.
بعد از گرفتن مجوز در سال ۹۳ تا مدت زیادی نتوانستم کتاب را چاپ کنم، اما بعدها « جمیل فرجی» رئیس اداره کار دیواندره مجوز نویسندگی به من وام داد.
به دنبال آن بهزیستی دیواندره به صورت موردی کمکم کرد. همچنین مسجد خاتم‌النبیاء(ص) روستای شریف آباد و ریاست اتحادیه آرایشگران دیواندره «هادی فلاحی» و «جمشیدنیازی» عضو شورای اسلامی شهر دیواندره به صورت شخصی کمک کردند تا این کتاب به چاپ برسد.

  •  خیران چقدر در توسعه فرهنگی استان می‌توانند تاثیرگذار باشند؟

حوزه فرهنگی یکی از اساسی‌ترین حوزه‌ها ودرعین حال یکی از حوزه‌های فقیر نیز محسوب می‌شود. توسعه بخش فرهنگی بدون حمایت میسر نمی‌شود. خیران با حمایت‌های مالی پشتوانه هنرمندان هستند و دلگرمی در نویسندگان به وجود می‌آورند. آنها با حمایت در عرصه فرهنگی استان می‌توانند سبب تولید آثار نفیس و با ارزشی در این استان شوند.

  •  رسانه‌ها چقدر می‌توانند کمک حال نویسندگان و معلولان باشند؟

رسانه بسیار تاثیرگذار است. بازتاب اطلاع رسانی درست و به موقع آنها سبب امیدوار شدن افراد به ویژه معلولان برای ادامه کار می‌شود. قطعا این کار برای فراهم کنندگان این زمینه اجر و پاداش معنوی خداوند سبحان را به همراه دارد.
رسانه‌ها با معرفی توانایی‌ها و مشکلات سر راه معلولان کمک می‌کنند تا توجه مسئولان و نیکوکاران به این قشر بیشتر شود و مردم هم با توانایی‌های این افراد آشنا شوند.

  •  درآمدی هم از فروش کتاب‌ها دارید ؟

هیچ نویسنده و شاعری فقط به دنبال کسب درآمد نیست. کار نویسنده و شاعر جز خدمت به مردم و جامعه اش چیزی دیگری نخواهد بود.
اگرهم درآمدی به قول شما از این طریق ایجاد شود به طور قطع صرف نیازمندی‌های بی‌شمار خود و دیگر برادر معلولم می‌شود.

  •  مختصری درباره داستان کتاب توضیح دهید.

بعد از سالیان دراز تبعید و زندان، وقتی «کاک فیصل» از کرمانشاه دوباره به روستای شریف‌‌‌آباد دیواندره کوچ می‌کند ، دخترش «گلاره » و«پشتیوان» دلباخته هم می‌شوند، اما ۸ سال خواستگاری از دختر طول می‌کشد، زیرا اتفاقات خاصی در این میان می‌افتد و درنهایت پدر گلاره دچار قتل غیرعمد پدر پشتیوان می‌شود.در طول این داستان بسیاری از فرهنگ‌ها و رسوم کردستان که حاوی نکته‌های خوب زندگی برای جوانان امروزی است، برای خواننده بازگو می‌شود.

  •  چه نکاتی در این کتاب بیشتر برجسته شده است؟

در طول داستان به جز بیان لطافت و پاکی عشق به معنای واقعی کلمه، فرهنگ کردی و فارسی به هم نزدیک ترمی‌شوند. در این کتاب از حقوق زن در جامعه دفاع می‌شود، همچنین انتخاب نام شخصیت‌های افراد داستان مذهبی و کردی است. فرهنگ کتاب خوانی و تشویق خواننده به مطالعه بیشترو پرهیز از کینه توزی و اختلاف نیز که آخر و عاقبت خوشی ندارد از مواردی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

  •  کتاب‌های بعدی شما چه موضوعاتی دارند؟

۳کتاب دیگر با موضوع و عناوین ذیل دارم که در صورت ادامه حمایت‌ها آنها را به چاپ خواهم رساند.
کتاب اول من ترجمه کردی همین کتابی است که اخیرا به چاپ رسیده است. کتاب دیگرم مجموعه شعری بانام «فرین هونه‌ره» ( پرواز هنر) است. کتاب دیگری نیز به نام « زیده‌کم چل چه مه» ( خاکم چلچمه) است که در تحقیقات از ۲۲ روستای منطقه آماده شده است.

  •  سخن پایانی….

از مردم و مسئولان درخواست دارم انجمن معلولان «حکمت » دیواندره را تنها نگذارند و آنها را از کمک‌های خود محروم نسازند.

 
گفت و گو از هیوا محمدپور / خبرنگار روزنامه همشهری کردستان
انتهای پیام /۹۲۰۰۱