رییس اداره حفاظت از محیط زیست دیواندره از رهاسازی دو قطعه پرنده شکاری عقاب طلایی و دلیجه مجروح پس از مداوا در دامن طبیعت این شهرستان خبر داد.

به گزارش بارانی خبر، بهزاد شریفی افزود: این دو قطعه پرنده شکاری توسط دوستداران محیط زیست به این اداره تحویل داده شده بودند.
وی اضافه کرد: این دو قطعه پرنده شکاری که به دلیل مجروح شدن قادر به پرواز و ادامه زندگی در طبیعت نبودند به مدت یک هفته تحت مراقبت و نگهداری قرار گرفته و پس از مداوا در یکی از زیستگاه های این شهرستان رهاسازی شدند.
رییس اداره حفاظت از محیط زیست دیواندره با قدردانی از دوستداران محیط زیست این شهرستان در تحویل پرندگان مجروح و بیمار موجود در طبیعت گفت: بازگشت دوباره این پرندگان به طبیعت می تواند در حفظ بقای این گونه های نادر در منطقه مفید باشد.
وی با قدردانی از دوستداران محیط زیست این شهرستان افزود: تحویل پرندگان برای رهاسازی در بین مردم این شهرستان نهادینه شده و در تیر امسال علاوه بر این دو قطعه پرنده شکاری، سه قطعه سارگپه، دو قطعه کبک و دو قطعه لک لک در زیستگاه های این شهرستان رهاسازی شدند.
شریفی گفت: منطقه حفاظت شده ‘چل چمه’ دیواندره با مساحت بیش از ۹۲ هزار هکتار زیستگاه بسیاری از گونه های جانوری از جمله خرس قهوه ای، قوچ و میش و سایر پستانداران بوده و یکی از غنی ترین مناطق از لحاظ گونه های گیاهان به شمار می رود.
عقاب طلایی (golden eagle) با نام علمی (Aquila chrysaetos) از خانواده Accipitrida بوده و یکی از باشکوه ترین پرندگان شکاری در دنیا به شمار می رود و اندازه طول بدن این پرنده ۷۵ تا ۸۳ سانتیمتر و پهنای دو بال آن بین ۱۹۰ تا ۲۳۰ سانتیمتر است.
زیستگاه این نوع پرنده کوهسارهای کم گیاه و خشک و گاهی جنگل های کوهستانی، صخره های ساحلی و دشتهاست و روی لبه پرتگاه ها و گاهی روی درخت آشیانه می سازد و از جمله پرندگان بومی ایران است.
دلیجه با پرهای قهوه ای و خال های تیره از پرندگان شکاری و از تیره شاهینیان به شمار می آید که بال های نوک تیز و دم باریک این پرنده را در زمره شاهین ها قرار می دهد.
اندازه کوچک و عادت در جا بال زدن طولانی نشانه دلیجه بودن آن بوده و بال های آن باریک و دراز و منقار آن کوتاه و قلاب مانند است و دم بلندی دارد که در انتها کمی گرد می شود.

ایرنا

انتهای پیام /۹۲۰۰۱/۶۵۴۳