در شش ماه اخیر دو محموله ۱۳ تنی و ۳۰ تنی برنج آرسنیک دار، تاریخ گذشته در شهرستان دیواندره کشف شده که حکایت از یک ماجرای دنباله دار دارد.
 

برنج ماده غذایی بسیار مهمی در امنیت غذایی ایران و جهان است، به‌طوری‌که سهم آن در تأمین کالری روزانه مردم جهان بیشتر از ۲۰ درصد است.  این خود اهمیت عرضه و تقاضای برنج را در دنیایی که در مسیر جهانی‌شدن اقتصاد و آزادسازی تجارت حرکت می‌کند یا سعی می‌کند تجارت جهانی محصولات کشاورزی را ممکن سازد، نشان می‌دهد.  به‌ویژه این‌که قاره آسیا ۹۰ درصد از تولید و مصرف برنج را به خود اختصاص داده است. بیش از نصف محصول برنج در دو کشور هند و چین تولید می‌شود.
ایران هم در تولید و هم در مصرف بعد از کشورهای چین و هند رتبه سوم را در جهان دارا است. دو سوم مردم جهان بیشتر از هر غذای دیگری به خوردن برنج روی می‌آورند.
میانگین سرانه مصرف برنج در کشور ایران ۴۰ کیلوگرم است که این میزان هفت برابر مصرف اروپایی‌ها است.
 برنج از غلات بسیار مغذی است که ویژگی‌های خاص ، آن را به یک ماده‌ی غذایی پرمصرف، برای تأمین نیازهای غذایی تبدیل کرده است.  هر نیم لیوان برنج سفید حاوی ۱۰۳ کالری است.  برنج فاقد چربی، کلسترول، گلوتن  و سدیم است. هضم این ماده‌ی غذایی بسیار آسان است.
برنج هندی و تایلندی در کنار برنجی که در ایران تولید می‌شود بیشترین مصرف را در بین خانوارهای ایرانی دارد که با تبلیغات و بسته‌بندی‌های متفاوت در میان مردم جای خود را پیداکرده است.
همین مصرف بالای برنج در ایران باعث شده است بعضاً سودجویان دست‌به‌کارهای متقلبانه‌ای بزنند تا از این راه سود کلانی را به جیب بزنند.
متأسفانه در طول ۶ ماهه گذشته دو محموله ۱۳ تنی و ۳۰ تنی برنج آرسنیک دار، تاریخ گذشته و فاسد در شهرستان دیواندره توسط مأموران شبکه بهداشت و درمان کشف و ضبط گردید.
در ۱۳ تن اول که در عمده‌فروشی‌های دیواندره کشف شد هم برنج‌ها آلوده و هم تاریخ‌مصرف آن‌ها گذشته بود که بعد از مدتی توسط شبکه بهداشت و درمان دیواندره امحا شد.
در ۳۰ تنی که در مرداد سال جاری کشف شد دریکی از روستاهای دیواندره برنج‌های تاریخ‌مصرف گذشته توسط افرادی به کیسه‌های ۱۰ کیلویی با برندهای معروف انتقال داده می‌شد که بازرسان بهداشتی با دریافت اطلاعات محلی این محل را شناسایی و برنج‌ها را توقیف کردند.
اما برنج‌های خوراکی تنها آن چیزی نبوده است که به دیواندره واردشده است بلکه در سال‌های اخیر نیز مقدار ۱۸ تن سبوس برنج از کارخانه‌های تولید خوراک دام و طیور در دیواندره کشف و ضبط‌شده بود.
در فاصله‌های کم زمانی خبرهای مبنی بر کشفیات بالای ۱۰ تن از مواد غذایی‌های مختلف از دیواندره به گوش می‌رسد که مردم را در استفاده از مواد غذایی نگران کرده‌ است.
قطعاً کشفیات بهداشتی هم در هیچ جای ۱۰۰ درصد نیست و به‌احتمال‌زیاد دیواندره‌ای‌ها بارها از این مواد فاسد استفاده کرده‌اند.
شهرستان دیواندره دارای ۱۹ هزار و ۸۲۲ خانوار است که اگر این ۴۳ تن در ۶ ماه گذشته کشف نمی‌شد سهم هر خانوار دیواندره‌ای بیش از ۲ کیلوگرم بود و چه پیامدهای بهداشتی و درمانی داشت بماند.
سؤالات زیادی ازجمله‌ اینکه چرا مقصد نهایی این برنج‌ها دیواندره است و چه افرادی پشت این قضیه هستند مطرح است.
ضمن تشکر از عملکرد شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیواندره  مردم انتظار برخورد قاطع با متخلفان رادارند تا دیگر فردی نخواهد به‌سلامت مردم خدشه‌ای وارد کند.
یادداشت / هیوا محمدپور
کردپرس
انتهای پیام/۹۲۰۰۱