معاون فرماندار دیواندره: بیش از ۴۰ هکتار شهر دیواندره بافت فرسوده است

به گزارش بارانی خبر، یکی از مشکلات اساسی بافت‌های فرسوده آسیب پذیری آنها در برابر حوادث و بلایای طبیعی است. معمولا افرادی که در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند دارای مشکلاتی مانند سطح پایین خدمات و کیفیت زندگی‌، وضع اقتصادی‌ و شرایط بهداشتی نامناسب هستند.برای رفع این مشکلات و نوسازی این بافت‌ها علاوه بر حمایت‌های دولتی باید فرهنگسازی شود و مردم نیز باید مشارکت داشته باشند، اما از آنجا که ساکنان این مناطق درآمد پایینی دارند، برای نوسازی منازل خود نیازمند تخفیفات و تسهیلات کم بهره هستند. دولت و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط اقدام به ارائه‌ بسته‌های تشویقی در این زمینه کرده‌اند، اما این امر در شهرهای کوچک و استان‌های محروم با مشکلات بسیاری روبه‌رو است. گفت و گوی همشهری را با « مهران عارفی» معاون فرماندار دیواندره می‌خوانید.

  • به عنوان یک مسئول و کارشناس عمران، چه تعریفی از بافت فرسوده دارید؟

بافت فرسوده به محله‌های قدیمی و یا سکونتگاه‌های غیر رسمی و محلات حاشیه شهرها گفته می‌شود که هم از نظر نوع مصالح به کار رفته در ساخت و سازها و هم از نظر معابر و راه‌های دسترسی داخل محلات، مشکلات بسیار زیادی دارند. این بافت به دلیل ضعیف بودن ساختمان‌هایش، تحت تاثیر ضعیف‌ترین نیروها و حوادث قهری قرار می‌گیرند،  به طوری که خسارت جبران ناپذیری به ساختمان‌های محلات وارد  می‌شود و چون راه دسترسی و امداد رسانی وجود ندارد، تلفات جانی نیز زیاد می‌شود.

  • وضعیت بافت فرسوده در دیوانداره چگونه است و آیا آمار دقیقی در این مورد در اختیار دارید؟

در همه شهرها بافت فرسوده وجود دارد و دیواندره نیز از این قضیه جدا نیست. مجموع بافت‌های فرسوده در این شهرحدود ۴۰ هکتار است که این آمار مساحت زیادی از شهر را در بر می‌گیرد. مناطقی از دیواندره که در قالب بافت فرسوده تعریف شده‌اند عبارتند از منطقه مرکزی شهر، حد فاصل بانک سپه تا کوچه امیر کبیر، منطقه پشت پارک شهر و منطقه خلیفه آباد. با توجه به این‌که منطقه خلیفه آباد در بستر رودخانه قرار دارد، نوسازی صورت نخواهد گرفت. بنابراین شهرداری با همکاری اعضای شورا و اداره‌های مرتبط باید تصمیم لازم را اتخاذ کند و فکر دیگری برای این منطقه از شهرداشته باشد.

  • پرداخت تسهیلات بانکی چه میزان در نوسازی این بافت‌ها تاثیر دارد؟

 نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده به هزینه‌های زیادی نیاز دارد. این هزینه‌ها برای مالکین تا حدودی سنگین و غیرقابل پرداخت است. لذا دولت اقدام به ارائه بسته‌های تشویقی می‌کند . برای پرداخت تسهیلات باید روند طولانی اداری حذف شود و همچنین سود تسهیلات پایین باشد تا از این طریق ارائه بسته‌های تشویقی از سوی دولت بتواند در ساماندهی بافت‌های فرسوده نقش اساسی ایفا کند.

  • جلب مشارکت مردم چه الزامات و راهکارهایی دارد ؟

مهم ترین عامل برای جلب مشارکت مردم برای نوسازی بافت فرسوده شهری ارزش افزوده املاک ناشی از نوسازی است. چون در هسته مرکزی شهر قیمت زمین نسبتاً زیاد وهمچنین قیمت مصالح و دستمزد نیز نسبت به سال‌های گذشته با افزایش روبه‌رو شده است، قیمت تمام شده ساختمان بالا می‌رود و با توجه به درآمد پایین شهروندان دیواندره، امکان خرید برای اکثر مردم فراهم نیست.

  • برنامه دولت در دیواندره برای نوسازی بافت‌های فرسوده چیست؟

دولت با ارزیابی دقیقی که  از این مساله داشته است به پایین آوردن سود تسهیلات، افزایش سقف تسهیلات، حذف نصف عوارض شهرداری و اعمال تخفیف در تهیه نقشه‌های ساختمانی اقدام کرده است تا در آینده نزدیک استقبال شهروندان از ساخت و ساز در بافت فرسوده بیشتر شود. علاوه بر این‌ها می‌توان از مجوز تراکم بیشتر و طبقات بیشتر و یا تغییر کاربری از مسکن به تجاری بدون دریافت هزینه در طبقه همکف نیز به عنوان مشوق استفاده کرد.

  • آزادسازی شهرک‌های کارکنان قاضی، پردیس، زاگرس، اصناف و بانک‌ها به کجا رسید؟

در تعدادی از تعاونی‌ها که امکان اجرای خط انتقال فاضلاب وجود دارد، تمامی موانع دیگر برطرف شده است. شهروندان می‌توانند به مراجعه به شهرداری برای دریافت پروانه ساختمانی اقدام کنند. البته این کار رفع موانع از جمله اجرای خط انتقال آب در دو سال گذشته و با پیگیری فرمانداری و تلاش مدیران آبفای استان و شهرستان صورت گرفته است. در یکی دو شرکت باقی مانده نیز کلیه اقدام‌های دولتی انجام شده است. با پیگیری فرمانداری و معاونان استانداری تغییر کاربری زمین‌های دارای کاربری خدماتی و اداری انجام شده است، اما به دلیل شکایت حقوقی یکی از شهروندان از مالک اصلی زمین، فعلا اجرای خط انتقال فاضلاب مسکوت مانده است.

  •     آزادسازی این شهرک‌ها چه تاثیری در توسعه شهری دارد؟

همچنان که اعلام شد اکثر شهرک‌های تعاونی فاقد مشکل هستند و شهروندان می‌توانند با مراجعه به شهرداری  برای دریافت پروانه‌ ساختمانی اقدام کنند. با این توضیحات وجود زمین‌های قانونی می‌تواند باعث شود تا مردم از ساخت و ساز غیر مجاز در حاشیه‌ شهر‌ها خودداری کنند. همچنین سبب کاهش اجاره بها و رونق ساخت می‌شود. در نهایت نیز منجر به ایجاد اشتغال و کاهش تبعات اقتصادی و اجتماعی ناشی ازبیکاری می‌شود.

انتهای پیام/۹۲۰۰۱

 برای اطلاع از جدیدترین اخبار  و گزارش های خواندنی در کانال تلگرامی بارانی خبر دیواندره عضو شوید