نگاهی به افزایش خودکشی ها در دیواندره؛
خودکشی
خودکشی‌های اخیر در دیواندره و آمار بالای اقدام به خودکشی در این شهر که قطعاً در صورت انتشار باورنکردنی خواهد بود رفته‌رفته به یک بحران جدی اجتماعی تبدیل می‌شود.
 

مردم شهر در شوک فرورفته‌اند دلیل این‌همه خودکشی در این شهرستان کوچک چیست؟ چرا مسئولان شهر سکوت کرده‌اند نکند رتبه‌ی اول خودکشی در استان افتخار است..!
خودکشی‌های اخیر در دیواندره و آمار بالای اقدام به خودکشی در این شهر که قطعاً در صورت انتشار باورنکردنی خواهد بود رفته‌رفته به یک بحران جدی اجتماعی تبدیل می‌شود.
اما آنچه تأسف‌بارتر از آمارهاست سکوت مرگبار مسئولین در قبال خودکشی‌های اخیر در این شهرستان است که نگرانی‌ها را دوچندان می‌نماید و نشان از یک بی‌برنامگی و بی‌تفاوتی در برابر از دست رفتن جان‌ده‌ها تن از شهروندان فقط طی چند ماه گذشته دارد.
این داستان متأسفانه تمامی ندارد و هرروز می‌توان تلنگری بر آن زد و شرح سوزوگدازش را بیشتر کرد اما بعید است هرگز به جاری شدن اشک مسئولی منجر شده و تغییری را زمینه‌ساز شود. چه زمانی که خودکشی کنندگان تحت پوشش نهادهای حمایتی باشند و از آن نهادها توقع برود دراین‌باره پاسخ‌گو باشند، چه زمانی که پای خودکشی‌های دانش‌آموزی و توقع از مسئولان آموزش‌وپرورش برای توضیح در این خصوص در میان باشد.
اصولاً خودکشی در شهر ما در یک‌لحظه رخ می‌دهد و در همان لحظه تمام می‌شود و چیزی از آن برای بحث و بررسی در روزهای بعد باقی نمی‌ماند. شاید به این دلیل که برخی بر این باورند که با مطرح کردن این مسائل، شأن مدیریتشان پایین می‌آید و به این دلیل بهتر است که درباره‌شان سکوت شود. تئوری عجیبی که به‌رغم حضور در عصر انفجار اطلاعات و دسترسی به دنیای مجازی، هنوز برخی بر درستی آن تأکیددارند و مخالف رسانه‌ای شدن اخبار خودکشی‌ها هستند.
این در حالی است که تجویز سکوت برای اخبار خودکشی، یک آفت بزرگ به همراه دارد که چیزی نیست جز نادیده گرفتن درد و به طبع آن، چشم بستن بر علت‌هایی که خودکشی معلول آن‌هاست…
زمانش رسیده که مسئولان به‌جای ترسیدن از پنهان‌کاری در این خصوص و نگرانی از اخباری که لغت خودکشی در آن‌ها آمده، نگرانی‌های جدی‌تری در این خصوص داشته باشند به‌هرروی آنچه در این شرایط اسف‌بار ضرورت دارد برنامه‌ریزی به‌منظور افزایش آگاهی عمومی درباره­ خودکشی و پیشگیری از آن برای خانواده‌ها و افراد است تا با آموزش مهارت‌های زندگی و کسب روش‌های مؤثر و مفید برای مقابله یا کنار آمدن با شرایط ناگوار و استرس‌زا آمادگی بیش‌تری داشته باشند و سطح آگاهی‌های خود را در مورد خودکشی، بیماری‌های ذهنی مرتبط با خودکشی و پیشگیری از خودکشی افزایش دهند تا به نحوی از تبدیل این معضل اجتماعی به یک بحران جدی جلوگیری به عمل آید….
 و این داستان ادامه دارد…..!
 فریدون آقایی/ فعال مستقل مدنی /کردپرس