کارگاه

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی :با راه اندازی کارگاه های غیر فعال بیش از ۳۰۰ نفر اشتغال زایی در دیواندره ایجاد می شود.

به گزارش بارانی خبر، یکی از دغدغه‌های استان‌های کم برخوردار، اشتغال است که کردستان نیز از این قاعده جدا نیست. بیشتر جوانان به دلیل نبود شغل دائمی با شرایط قانون کار در کردستان به دنبال کسب درآمد راهی استان‌های برخوردار می‌شوند.
تعدادی از شغل‌ها هم در استان فصلی است که افراد را به‌ناچار در نصفی از سال خانه‌نشین می‌کند. با توجه به این که واحدها و کارگاه‌های تولیدی داخلی به واسطه نبود حمایت‌های دولتی و واردات بی رویه به صورت غیرفعال درآمده اند وضع اشتغال جوانان نیز به خطر افتاده است که باید با ورود سرمایه‌گذاران این مشکل برطرف شود. از طرفی استفاده ازظرفیت‌های مردمی نیز ضروری است، به ویژه در روستاها که تعاونی‌های مختلفی وجود دارد. متغیرهای میزان مشارکت، رضایت از عملکرد اداره تعاونی، همگامی،همفکری، رضایت از عملکرد هیات مدیره، مسئولیت پذیری، دلبستگی اعضا به شرکت‌های تعاونی، اعتماد و  نگرش به نحوه مدیریت در موفقیت تعاونی‌ها نقش دارد.

۷۰تعاونی غیرفعال

رئیس اداره کار و رفاه اجتماعی

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیواندره می‌گوید: در دیواندره بالغ‌بر ۲۰۰ تعاونی ثبت‌شده است که بیش از ۷۰ تعاونی غیرفعال است.
«جمیل فرجی» دلایل تعطیلی تعاونی‌ها را توافق نداشتن شرکا، خروج یکی از اعضا و نبود جایگزینی می‌داند و می‌گوید: افرادی که به تشکیل تعاونی اقدام می‌کنند بعد از ثبت قانونی آن برای فعالیت باهم به توافق نمی‌رسند.
وی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات حوزه تعاونی ورود افراد به انگیزه دریافت تسهیلات یا فرار مالیاتی است.
وی بیان می‌کند : اخیرا ۳۳ تعاونی غیرفعال را تعیین تکلیف کردیم. در این زمینه توانستیم رتبه اول استان را کسب کنیم.
این مسئول اظهارمی کند: تعاونی‌هایی که به‌صورت خانوادگی تشکیل‌شده‌اند وضع مناسبی دارند و فعالیت می‌کنند، اما در دیگر تعاونی‌ها که افراد غریبه هستند به دلیل نهادینه نشدن فرهنگ کار جمعی با مشکل روبه رو هستیم.
فرجی به رتبه اول شهرستان در تشکیل تعاونی اشاره می‌کند و می‌گوید: در سال گذشته ۱۲ تعاونی در دیواندره ثبت شد که در حوزه‌های مختلف مشغول فعالیت هستند.
وی تصریح می‌کند : به دلیل ضعف در کار دسته‌جمعی در زمینه تشکیل تعاونی عمران دیواندره نتوانستیم توفیقی حاصل کنیم. بااینکه سهم‌های آن قیمتی ندارد، اما مردم رغبتی برای عضو شدن در این تعاونی ندارند.
فرجی ادامه داد: همکاری نداشتن مردم برمی‌گردد به خاطرات تلخی که از عملکرد نامطلوب برخی از تعاونی‌ها دارند.

واگذاری ۹هکتار زمین برای تشکیل تعاونی عمران
این مسئول می‌افزاید: در صورت تشکیل تعاونی توسعه و عمران شهرستان ۹ هکتارزمین و امتیازات آن از سوی فرمانداری برای تعاونی تملک خواهد شد.  وی می‌گوید: علی‌رغم مشکلاتی که در بخش تعاونی‌ها داشته ایم، اما نباید این نکته را نادیده گرفت که تعاونی‌های مسکن سبب توسعه دیواندره شده است. فرجی بیان می‌کند: تعاون روستاییان‌ ارتباطی به وزارت تعاون ندارد. امیدواریم روستاییان در تشکیل تعاونی‌ها فعال شوند.

بیش از ۶ میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال‌زایی
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیواندره می‌گوید: در سال گذشته ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای اشتغال‌زایی در دیواندره از سوی دستگاه‌های مختلف پرداخت‌شده است.
فرجی ادامه می‌دهد: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نقش نظارتی در این زمینه داشته و این تسهیلات به صاحبان مشاغل خانگی و کسب‌وکار خرد پرداخت‌شده است.
وی می‌افزاید: ۲ میلیارد و ۱۶۳ میلیون تومان از سوی صندوق کارآفرینی امید، ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از سوی کمیته امداد به مددجویان، ۹۷۰ میلیون تومان اداره بهزیستی و ۵۰۰ میلیون تومان هم از سوی دستگاه‌های دیگر برای مشاغل خانگی پرداخت‌شده است.

ایجاد شغل برای ۸۰۰ نفر
فرجی بیان می‌کند : در دیواندره با ارائه این تسهیلات برای ۸۰۰ نفر شغل ایجاد شد که سرانه اشتغال برای مشاغل خانگی ۴ میلیون تومان و برای کسب‌وکار خرد ۱۴ – ۱۵ میلیون تومان بود.
به گفته این مسئول، تمامی تسهیلات با ۴ درصد سود به متقاضیان پرداخت‌شده که بازپرداخت آن در ۳۶ قسط بوده است.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیواندره می‌گوید: برای سال ۹۵ تا این لحظه برنامه‌ای برای ارائه تسهیلات بانکی ارائه نشده است، اما تلاش می‌کنیم در سال جاری بخش زیادی از کارگاه‌های تعطیل را که دارای زیرساخت‌های مناسب هستند دوباره فعال کنیم.
وی با اشاره به این نکته که در دیواندره ۴هزار کارگر مشمول قانون کار داریم، می‌افزاید: کارگران باربر از شمول قانون کار خارج هستند و بناها و استادکاران نیز جزو صنف محسوب می‌شوند و کارگر نیستند.

راه اندازی کارگاه‌های غیرفعال
فرجی بیان می‌کند :اگر کارگاه‌های غیرفعال دیواندره باهمت دولت و اراده سرمایه‌گذاران فعال شود حاصل آن اشتغال زایی دائمی برای ۲۰۰ -۳۰۰ نفر خواهد بود.
وی می‌افزاید: اکنون تعدادی از واحدهای کارگاهی فعال ما پروژه‌ای یا فصلی هستند و با پایان یافتن طرح‌ها یا فرارسیدن پایان فصل کار، صیانت از اشتغال موجود با مشکل روبه‌رو و گاه منجر به رشد ناگهانی دادخواست‌ها و شکایت‌های کارگران می‌شود. امیدواریم با رفع تحریم‌ها و اعلام اعتباری که مقرر است دولت به بخش صنعت و تولید اختصاص دهد، کارگاه‌هایی با ماهیت دائمی ایجاد شود و حوزه اشتغال این شهرستان با حمایت سرمایه‌گذاران بومی بهبود یابد.
فرجی درباره وضع اشتغال شهرستان می‌گوید: پویایی بازار کار و اشتغال هر جامعه‌ای به گردش مالی و اقتصادی و همچنین میزان توسعه‌یافتگی آن جامعه بستگی دارد. دیواندره از محروم‌ترین شهرستان‌های کشور است که در آن میزان عرضه و تقاضای نیروی کار تعادل خوبی ندارد. یعنی تقاضای نیروی کار بسیار بیشتر از اشتغال موجود واحدهای کارگاهی است.

گفت و گو از / هیوا محمدپور / خبرنگار همشهری کردستان

انتهای پیام/۹۲۰۰۱