یادداشت/
استخر سرپوشیده دیواندره برای بهره‌برداری نیازمند اعتبارات ملی است.
 

به گزارش بارانی خبر، استخر شنا در شهر‌ها علاوه بر اینکه یک مکان ورزشی تلقی می‌شود بیشتر مردم از آن به‌عنوان یک مرکز تفریحی بهره می‌برند و بیشتر جوانان اوقات فراغت را در استخرهای شهر می‌گذرانند. جکوزی، سونای بخار، سونای خشک و حوضچه آب سرد‌ جاهای است که جوانان دوست دارند در کنار استخر از آن‌ها استفاده کنند و درکل باید گفت استخر رفتن بدون این موارد لطفی ندارد. اما جوانان شهر دیواندره سال‌هاست در انتظار این مکان مانده‌اند و به‌صورت مستمر پیگیر به بهره‌برداری شدن یک استخر در شهر دیواندره هستند.
نبود استخر در دیواندره باعث شده است جوانان به رودخانه‌ها و استخرهای کشاورزی روی بیاورند و هرز گاهی شاهد غرق شدن و از بین رفتن سرمایه‌های این شهرستان باشیم. افرادی هم که وضعیت مالی بیشتری دارند از استخرهای شهرها و استان‌های هم‌جوار بهره‌ می‌برند که همین موضوع هم خطراتی ازجمله افزایش تصادفات را پیش رو دارد.
به گفته کارشناسان این روزهای مشکل بیشتر افراد استرس است. به‌طوری‌که محققان به این نتیجه رسیده‌اند که روزانه هر فرد حداقل یک‌بار دچار استرس می‌شود. ازاین‌رو راه‌های از بین بردن استرس نیز بسیار زیاد هستند اما در این میان شنا به‌عنوان بهترین ورزش برای از بین بردن استرس شناخته می‌شود. بر همین اساس محققان تحقیقاتی انجام داده‌اند که برحسب آن متوجه شده‌اند لحظه‌ای که شما در آب شیرجه می‌زنید تمام استرس روزانه از بدن شما خارج می‌شود.
وعده‌های مسئولان
رئیس اسبق ورزش و جوانان دیواندره در فروردین سال ۹۴ در یک مصاحبه گفت:  با توجه به اینکه استخر دیواندره یک طرح ملی است و اکنون حدود ۵۰درصد پیشرفت دارد، بنابراین تأمین و اختصاص اعتبار این طرح ملی تنها از طریق دولت امکان‌پذیر است و مقررشده است  پیمانکار این طرح ورزشی مشخص‌شده است و با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ۵۰۰ میلیون تومان به تکمیل این طرح اختصاص یابد. اداره ورزش و جوانان دیواندره نیز مبلغی به‌عنوان کمک اختصاصی تزریق می‌کند و امیدواریم کمک مالی وزارت ورزش و جوانان نیز تا پایان سال جاری به این طرح ورزشی برسد تا شاهد بهره‌برداری از آن باشیم.
مدیرکل ورزش جوانان کردستان هم در مصاحبه در سال ۹۳ از اختصاص دو میلیارد تومان اعتبار و تکمیل استخر در سال ۹۴ خبر داد.
نمایندگان دور نهم مجلس شورای اسلامی هم هرکدام در گفت‌وگوهای با تخصیص اعتباراتی از ماده ۱۸۰ خواستار تکمیل تنها استخر سرپوشیده دیواندره در سال جاری شدند.
معاون فرماندار دیواندره هم در دولت تدبیر امید هم در مصاحبه‌ای به تکمیل استخر تا پایان دولت اشاره و اظهار کرد: سد سیازخ، تصفیه‌خانه فاضلاب و استخر سرپوشیده مهم‌ترین پروژه‌های نیمه‌کاره دیواندره هستند که تا پایان دولت یازدهم تکمیل خواهند شد.
اخیراً هم گلاله محمدسلیمی رئیس ورزش و جوانان دیواندره درباره  این موضوع گفت: برای تکمیل استخر ۲ میلیارد تومان نیاز است که امیدواریم با تخصیص این مبلغ تا پایان سال جاری این استخر به بهره‌برداری برسد.
عملیات ساخت تنها استخر سرپوشیده شهر دیواندره از سال ۸۹ آغاز شده است حال باگذشت ۶ سال هنوز به دو میلیارد دیگر تا به بهره‌برداری رسیدن آن نیاز است و سال‌به‌سال هم به این مبلغ افزوده می‌شود.
حال چند سال دیگر جوانان این شهر منتظر استفاده از این استخر بمانند کسی نمی‌داند و آیا این نسل جوان می‌توانند از این استخر در جوانی استفاده کنند یا برای آن‌ها آرزو شود را دولت‌مردان می‌دانند.
هیوا محمدپور / کردپرس