جوانان-استخر
دو میلیارد تومان اعتبار تا مرحله بهره برداری استخر شنای دیواندره نیاز است.

به گزارش بارانی خبر، دیواندره یکی از شهرستان‌های استان است که در حوزه ورزش دارای ظرفیت‌ها و توانایی‌های خاص است. ورزشکاران دیواندره‌ای توانسته‌اند با وجود کمبودها پله‌های ترقی و پیشرفت را در عرصه ورزش طی کنند و افتخارات بسیاری را در کشوری و بین المللی برای استان به ارمغان بیاورند. در استان و به ویژه دیواندره پروژه‌های نیمه‌تمامی وجود دارند که به دلیل کمبود اعتبارات هنوز به بهره برداری نرسیده‌اند. یکی از این پروژه‌های عمرانی استخر سرپوشیده دیواندره‌ است که با بهره برداری از آن می‌توان شاهد رشد و پیشرفت در ورزش شهرستان بود. رشته‌های آبی به‌ویژه شنا از ورزش‌های مورد علاقه جوانان است که سال‌هاست جوانان دیواندره‌ای به دلیل نبود استخر مناسب به رودخانه‌ها و شنا کردن در سدها روی می‌آورند. گاهی هم برای استفاده از استخر مناسب، راهی شهرها و استان‌های همجوار می‌شوند که در این فاصله اتفاقات ناگواری مانند تصادف نیز پیش آمده است. برای رفع این مشکل و عملیات ساخت استخر سرپوشیده دیواندره در سال ۸۹ آغاز شد و هرسال مسئولان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قول تکمیل این استخر را دادند. در حال حاضر تنها استخر سرپوشیده دیواندره با ۸۰ درصد پیشرفت در انتظار اعتبارات جدید برای تکمیل شدن است.  برای پیگیری آخرین وضع استخر سرپوشیده دیواندره و فعالیت‌های ورزشی گفت وگوی همشهری را با «گلاله محمد سلیمی» رئیس اداره ورزش و جوانان دیواندره می‌خوانید.

  •  چرا استخر دیواندره به بهره‌برداری نمی‌رسد؟

کمبود اعتبار از مهم‌ترین مشکلات و موانع پیشرفت پروژه‌های عمرانی در بخش ورزش است. استخر سرپوشیده دیواندره نیز از این موضوع جدا نیست و در حال حاضر به دلیل کمبود و نبود اعتبارات این پروژه روند کندی را در پیش روی دارد. البته شاید در چند سال اخیر استخر دیواندره برای مسئولان ذی‌ربط در اولویت نبوده است. اما با ایجاد تغییرات مدیریتی در ورزش و جوانان شهرستان ما امیدواریم باهمت مسئولان این امر تا پایان امسال محقق شود و به بهره‌برداری برسد.

  •  برای تکمیل استخر سرپوشیده چه مقدار اعتبار نیاز است؟

۲ میلیارد تومان دیگر تا تحویل پروژه لازم است که قرار است از اعتبارات ملی برای آن هزینه شود.

  •  تکمیل استخر چه نقشی در توسعه ورزشی شهرستان خواهد داشت؟

در استان پروژه‌های عمرانی بسیاری وجود دارد که بنا به دلیل کمبود اعتبارات به حالت تعطیل و یانیمه تعطیل درآمده‌اند. همان‌طور که اطلاع دارید سرانه مکان‌های ورزشی ما نیز وضع مطلوبی ندارد. با بهره‌برداری و تکمیل این پروژه‌ها از چند جهت شاهد رشد و پیشرفت در این حوزه خواهیم بود.
تکمیل استخر علاوه بر این‌که می‌تواند اوقات فراغت بهتری را برای جوانان فراهم آورد موجی از شادی را در میان جوانان این شهرستان به وجود می‌آورد که ازنظر روحی بسیار مؤثر است. همچنین می‌توان به بعد اقتصادی و اشتغال‌زایی آن اشاره کرد که به‌طور مستقیم برای چند نفر شغل ایجاد می‌کند .

  •  ورزش دیواندره دارای چه مشکلاتی است؟

بر اساس آمارهای ارائه شده، در حال حاضر ۳۰ هیأت ورزشی در دیواندره فعالیت می‌کنند که نسبت به گذشته شاهد تغییر و تحولات هستیم و سعی کرده ایم که کیفیت فعالیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هیات‌های ورزشی را در این شهرستان ارتقا دهیم، اما در گذشته تنها به کمیت و آمارها توجه می‌شده است.
 کمبود تجهیزات ورزشی، کمبود سالن‌های اختصاصی و مستقل نبودن هیات‌های ورزشی ازلحاظ مالی و نبود حامی‌مالی ورزشی از عمده مشکلات ورزش در این شهرستان است. همچنین نهادینه نشدن ورزش و توجه به‌سلامت جسم و روح در جامعه مشکل دیگری است که می‌توان به آن اشاره کرد.

  •  تعداد سالن‌های ورزشی و مربیان در دیواندره مناسب است؟

۷سالن سرپوشیده و یک مجموعه زمین فوتبال در دیواندره فعال است. همچنین ۲۳۵۰ ورزشکار داریم که ۴۵۰ نفر آنها زن هستند. ۱۲ مربی فعال در رشته‌های مختلف ورزشی نیز داریم که از همه آنها بهره می‌بریم. پس به‌این‌ترتیب ازنظر مکان و مربی کمبود نداریم.

  •  ظرفیت ورزشی بانوان در شهرستان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در سال‌های اخیر بانوان زیادی به ورزش روی آورده‌اند و علاقه زیادی به حضور در فضاهای ورزشی دارند. اما مهم‌ترین مشکلاتی که ورزش بانوان را تحت تأثیر قرار داده است نبود مکان مناسب و شرایط خوب برای ورزش‌های گروهی است.
یک جامعه سالم زمانی به تکامل مادی و معنوی خواهد رسید که از وجود زنان و مردان سالم و خداجو برخوردار باشد. زنان و مردانی که با عقل سالم و بدن سالم در راه خدمت به مردم و جلب رضایت پروردگار گام برمی دارند.
زنان جامعه ما برای موفقیت در کارهای اجتماعی خود و از همه مهم تر برای ایجاد یک محیط گرم در کانون خانواده، باید اول به فکر سلامتی خود باشند. چنین مادرانی هستند که با ایجاد محیط مناسب برای فرزندان و همسران خود، آنان را در کارهای اجتماعی، اخلاقی، آموزشی و غیره یاری می‌دهند و در نهایت جامعه‌ای سالم و عاری از هر گونه آسیب و اجتماعی خواهیم داشت.
در نظام الهی و اعتقادی جمهوری اسلامی ایران با فراهم آمدن محیط‌های سالم و مناسب آموزشی، اجتماعی و ورزشی برای بانوان، این قشر می‌توانند بدون دغدغه خاطر به فعالیت بپردازند و راه را برای پیشرفت خود در همه زمینه‌ها هموارکنند.
یکی از این محیط‌ها که بانوان می‌توانند در آن به سالم سازی جسم و همچنین روح خود بپردازند، محیط‌های ورزشی است. محیط‌های سالمی که زنان در آن می‌توانند قابلیت‌های خود را در صحنه‌های ورزشی بروز دهند و به تناسب توانایی خود در کسب افتخار و قهرمانی برای خود و کشور شرکت کنند.
بانوان نسبت به آقایان بیشتر به ورزش‌های گروهی و در کنار هم بودن علاقه‌مند هستند.
یکی از برنامه‌های این اداره جمع‌کردن بانوان در کنار هم و دور کردن آنها از فضای کسالت‌بار با برنامه‌های فرهنگی و ورزشی است. وقتی جامعه زنان شاد و سالم باشد به‌تبع خانواده و جامعه هم سالم‌تر و شادتر هستند.

  •  دیواندره در چه رشته‌هایی بیشتر ظرفیت قهرمانی دارد؟

دیواندره در اکثر رشته‌ها ظرفیت قهرمانی دارد. اما در رشته‌های قدرتی، رزمی و انفرادی توان خود را نشان داده است. باید ورزش‌های گروهی شهرستان هم تقویت شود تا بتوانیم توانمندی شهرستان را ثابت کنیم.

  •  از ابتدای سال ۹۵ تاکنون چند مدال از سوی ورزشکاران دیواندره‌ای کسب شده است؟

ورزشکاران دیواندره بااراده و پشتکاری که داشته‌اند وضع مطلوبی در مدال‌آوری دارند. همچنین نمی‌شود زحمات مربیان را در این مدال‌آوری‌ها نادیده گرفت.
در مسابقات استان و کشوری در سال جاری توانستیم ۳۱ طلا ۲۸ نقره و ۳۱ برنز را به دست آوریم که آمار قابل قبولی است.

  •  در بخش ورزش‌ روستاها در تابستان چه برنامه‌های دارید؟

برای تقویت ورزش‌های روستایی نیاز به اعتبارات و تجهیزات ورزشی است و در صورت اختصاص اعتبارات برای خرید تجهیزات ورزشی نصفی از آن را به روستاهای شهرستان اختصاص خواهیم داد.
در روستاها جوانان مستعدی وجود دارد که آنها هم نیاز دارند از امکانات و فضاهای ورزشی بهره ببرند، چون آنها هم از جوانان این مرزوبوم هستند.
در تعدادی از روستاها زمین‌های ورزشی احداث‌شده است که جوانان می‌توانند از آن استفاده کنند.