فردین کمانگر در یادداشتی به بررسی مشکلات اقتصادی دانش آموزان کردستانی در آستانه سال جدید پرداخت.
 

بارانی خبر- هرساله در استان کردستان دهها و صدها نفر از دانش آموزان مقاطع تحصیلی بنا به دلایل متعدد ناچار به ترک تحصیل می‌شوند و آمار این دانش آموزان در مناطق مرزی همچون بانه و مریوانم به دلیل نزدیکی به بازارچه‌های مرزی و وجود شغل‌های کاذب همچون کولبری بیشتر است که این مهم می‌تواند تلنگری برای مسئولان و دستگاههای اجرایی ذی‌ربط باشد که به این مهم توجه بیشتری شود تا بتوان با برنامه‌ ریزی مناسب زمینه را بازجذب دانش آموزان تارک تحصیل در استان مهیا کنند.
افزایش آمار بیکاری تحصیلکرده‌ها، مشکلات اقتصادی در استان، اجرایی نشدن عدالت آموزشی در مراکز آموزشی و در برخی موارد نیز برخورد‌های نامناسب برای از کارشناسان با دانش آموزان سبب شده است که در استان کردستان و به ویژه مناطق روستایی با مشکلی به نام ترک تحصیل دانش آموزان مواجه باشیم.
آسیب شناسی
یکی از معلمان در استان کردستان پیرامون موضوع اظهار می‌کند: آمار ترک تحصیل دانش آموزان نیازمند آسیب شناسی است و باید مسئولان استان و کشور نسبت به این مهم بی‌تفاوت نباشند.

وی که نخواست نامش درج شود ادامه می‌دهد: در بسیاری از روستاهای استان مدرسه برای مقاطقع دبیرستان وجود ندارد که دانش آموز باید برای ادامه تحصیل به مراکز دیگر در خارج از محل سکونت خود مراجعه کند و متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها از پرداخت این هزینه‌ها ناتوان هستند.
این معلم کردستانی اضافه می‌کند: در حال حاضر از مجموع ۱۷۰۲ روستای استان که دارای سکنه هستند ۱۱۹۷روستا دبیرستان دوره اول و در ۱۵۵۵روستا نیز دبیرستان دوره دوم وجود ندارد
وی تصریح می‌کند: کمبود سرانه آموزشی و فرسوده شدن بسیاری از مدارس استان می‌تواند تاثیر منفی در روحیه و تحصیلات دانش آموزان داشته باشد لذا ضروری است که مسئولان و خیرین مدرسه ساز به یاری کودکان ترک تحصیل کرده در استان بیایند.
بیکاری، عامل ترک تحصیل دانش آموزان کردستانی
مدیر کل آموزش و پرورش استان کردستان با اشاره به وضعیت دانش آموزان تارک تحصیل کرده در استان در مقطع دبیرستان می‌گوید: در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ از تعداد ۲۶۰۰۰ نفر (۲۶هزار نفری) دانش آموز دوره دوم متوسطه نظری تعداد ۱۰۸۱ نفر تارک تحصیل داشته ایم.

«رشید قربانی» در ادامه اضافه می‌کند: این رقم معادل ۱۵/۴ درصد کل دانش آموزان دوره متوسطه نظری را شامل می شود ونسبت به سا ل تحصیلی گذشته حدود ۲۵ صدم درصد کاهش نشان می دهد.
وی با تشریح آمار جنسیتی دانش آموزان ترک تحصیل کرده از تحصیل در استان می‌گوید: آمارهای ارائه شده نشان از آن دارد که ۵۲ درصد پسر و ۴۸ درصد آن دختر هستند که ادامه تحصیل بازمانده‌ است.
این مسئول آموزش و پرورش استان در پاسخ به این پرسش که آیا این آمار در سایر مقاطع تحصیلی نیز صدق می کند؟ عنوان می‌کند: در دوره ابتدایی پوشش تحصیلی دانش آموزان به صورت حداکثری حاصل شده است و تنها تعداد ۱۷۲ نفر ( ۱۶۳ نفر تارک و ۹ نفر بازمانده از تحصیل ) وجود دارد که برنامه ریزی لازم به منظور جذب مجدد آنان در سال تحصیلی جدید انجام گرفته است .
مشکلات وموانع تحصیل
قربانی در ادامه با اشاره به دلیل ترک تحصیل دانش آموزان در استان عنوان می‌کند: ترک تحصیل می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد که در استان کردستان می‌توان به مواردی همچون ازدواج زود هنگام دانش آموزان دختر، مهاجرت به شهرهای بزرگ، پراکندگی جمعیت روستایی و در کنار این موارد ممانعت اولیاء از حضور دانش آموزان دختر در مدارس شبانه روزی اشاره کرد.

وی ادامه می‌دهد: استان کردستان یک استان مرزی است وجود بازارچه های مرزی وشغل های کاذب مرتبط با آن در این مناطق افزایش پیدا کرده است و بیشتر این افراد به نوع شغل‌ها گرایش پیدا می‌کنند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان به مسئله بیکاری دانش آموختگان در استان اشاره می‌کند و می‌گوید: شکست تحصیلی، بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی وعدم انگیزه کافی در دانش آموزان برای ادامه تحصیل شده است و همچنین فقر اقتصادی برخی از اولیاء ( مناطق روستای و حاشیه شهر ها ) که مانع ادامه تحصیل دانش آموزان شده است و متاسفانه ارتباط با افراد شکست خورده تحصیلی در خارج از مدرسه و ترغیب به ترک تحصیل نیز از دلایل ترک تحصیل می‌باشد.
وی همچنین به مسائل فرهنگی و اجتماعی دخیل در ترحصیل در استان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: مشکلات خانوادگی از قبیل طلاق ، اعتیاد اولیاء بد سرپرستی ، فرزندان کار و همچنین فقر اقتصادی، فرهنگی ، مخالفت اولیا با ادامه تحصیل دختران پایه ششم ، معلولیت یا بیماری صعب العلاج دانش آموزان سبب شده که این دانش آموزان ناچارا ترک تحصیل کنند.
کودکان در نوار مرزی
این مسئول آمار این دانش آموزان را در شهرستان‌های استان را متغییر عنوان می‌کند و می‌افزاید: در مناطق مرزی وروستاهای دوردست آمار ترک تحصیل دانش آموزان به نسبت مناطق برخوردار بیشتر است.

«رشید قربانی» در ادامه با اشاره به برنامه‌های آموزش وپرورش استان برای جذب این دانش آموزان در استان عنوان می‌کند: تشکیل کمیته ویژه افزایش پوشش تحصیلی در سطح استان، منطقه ومدرسه؛ افزایش پوشش تحصیلی به عنوان یکی از اولویت های کاری حوزه معاونت متوسطه در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ لحاظ وبه شهرستان ها و مناطق ابلاغ شده است .
این مسئول ادامه می‌دهد: افزایش مدارس روستا مرکزی، پی گیری موردی وردیابی دانش آموزان تارک توسط مناطق آموزشی، طرح موضوع در شورای آموزش وپرورش وجلب حمایت سایر نهادها، توجّه ویژه به مدارس شبانه روزی و حمایت از این مدارس، افزایش مدارس ضمیمه روستایی؛ تأمین منابع مالی مورد نیاز سرویس ایاب وذهاب دانش آموزان روستایی و حاشیه شهرها؛ اجرای برنامه ملی انسداد مبادی بی سوادی و انجام اقدامات کامل به منظور انسداد مبادی ورودی بی سوادی در استان و انتخاب کردستان به عنوان یکی از استانهای برتر در این راستا و جلب مشارکت سازمانها و نهادهای دولتی و غیر دولتی در اجرای انسداد مبادی بی سوادی از جمله برنامه‌هایی است که آموزش و پرورش برای بازجذب دانش آموزان و پیگشیری از تارک تحصیل دانش آموزان انجام داده است.
بازجذب دانش آموزان
قربانی به آمار جذب کودکان به مدارس در استان اشاره می‌کند و می‌افزاید: با فعالت‌های صورت گرفته در سطح اداره کل ومناطق آموزشی از تارکان تحصیل بیش از ۳۲۱نفر دانش آموز جذب شده داشته ایم ، حدود ۳۰ درصد از دانش آموزان بازمانده از تحصیل جذب شده اند .

وی توضیح می‌دهد: در دوره ابتدایی نیز در مجموع ۷۵۶ نفر دانش آموز تارک و بازمانده از تحصیل در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ شناسایی و جذب شده اند.
مدیر کل آموزش و پرورش استان همچمنین با اشاره به تاثیر گذاری کمبود سرانه آموزشی در ترک تحصیل دانش آموزان استان عنوان می‌کند: کمبود سرانه آموزشی تاثیر چندانی بر تارک تحصیلی دانش آموزان استان ندارد.
شرایط را برای بازگشت دانش آموزان مهیا کنیم
یکی از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی استان نیز می‌گوید: مسئله‌ای اصلی در بحث ترک تحصیل دانش آموزان این است که ما نتوانیم شرایط مناسبی را برای تحصیل آنها فراهم کنیم .بنابراین باید شرایطی را فراهم کنیم که دانش آموزان کردستانی بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند

«سید مهدی فرشادان» ادامه می‌دهد: در نشست‌هایی که مدیرکل آموزش و پرورش استان داشته‌ایم به این اشاره کرده‌اند که بخش زیادی از ترک تحصیل آموازان در مراکز و مناطق روستایی استان است.
وی همچنین به حمایت مادی از این دانش آموزان اشاره می‌کند و می‌گوید: در بحث پرداختی‌ها باید دانش آموزان نیازمند شناسایی شوند و با معرفی به نهادهای حمایتی، مانع ترک تحصیل آنها شویم
اجرایی کردن عدالت آموزشی در مدارس استان
این نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی خواستار عدالت آموزشی شد و اضافه می‌کند: در حال حاضر سرانه آموزشی باید در استان به صورت یکسان تقسیم شود و مراکز .ومناطق کم برخوردار از امکانات آموزشی باید سهم بیشتری داشته باشند و با اجرای عدالت از ترک تحصیل دانش آموزان در استان جلوگیری کنیم.

فرشادان در ادامه نوع برخورد برخی کارشناسان با دانش آموزان نیز انتقاد می‌کند و می‌گوید: حضور تعداد انگشت شماری از کارشناسان آموزشی در سیستم که با نوع برخورد نامناسب با دانش آموزان سبب سرخوردگی و کناره گیری آنها تحصیل و مدرسه شده است که باید در این خصوص اقدامات لازم صورت گیرد و نوع برخورد و کم کاری من مسئول نباید سبب شود که دانش آموز از مدارس فراری و یا ناچار به ترک تحصیل شود.
وی تصریح می‌کند: به هر حال در هر شرایطی باید موضوع ترک تحصیل دانش آموزان کردستانی در کمیته‌های آموزشی مورد بررسی قرار گیرد و دلایل ترک تحصیل آنها شناسایی و راهکارهایی اساسی را برای جلوگیری از آن ارائه شود و نباید آمار تارکان تحصیل در استان افزایش پیدا کند.
این نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اجرایی شدن عدالت آموزشی در استان می‌گوید: اگر ما نتوانیم عدالت آموزشی را در جامعه اجرایی کنیم نمی‌توانیم ظرفیت‌ها و استعدادهای خود را شکوفا کنیم و جامعه به سمت هرز شدن می‌رود. و این دانش آموزان آینده‌سازان کشور ما هستند و باید بیش از پیش به این سرمایه‌ها اهمیت داد.
آسیب‌های اجتماعی در کمین دانش آموزان ترک تحصیل کرده
در ادامه یک جامعه شناس پیرامون موضوع ترک تحصیل دانش آموزان در استان می‌گوید: ترک تحصیل می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد و نیازمند بررسی و آسیب شناسی است .

«محمد فتحی» ادامه می‌دهد: متاسفانه در استان کردستان به دلیل مرزی بودن استان با کشور عراق و همچنین نبود صنایع مادر در این استان شاهد بالاترین آمار بیکاری در کشور هستیم که این مهم سبب شده است که بسیاری از خانواده‌های کردستانی از تامین هزینه‌های تحصیل دانش آموزان برنیایند.
وی اضافه می‌کند: وجود مدارس غیر انتفاعی و رشد این گونه مدارس در استان سبب شده مدارس دولتی با کمبودهایی مواجه شوند و این تضادها و اختلافات سبب سرخوردگی بسیاری از دانش آموزان شده است.
این کارشناس اجتماعی ادامه می‌دهد: ترک تحصیل دانش آموزران می‌تواند آسیب‌های اجتماعی را به دنبال داشته باشد و فرد برای این بتواند دیگر نیازهای خود را تامین کند به راههای خلاف و بزه کاری روی بیاورد بنابراین لازم است که این دانش آموزان شناسایی و تحت پوششس نهادهای حمایتی قرار گیرند و به تحصیل برگردند.