تاخیر در جابجایی روستای گله سور باعث شده است مهاجرت مردم به سمت شهر بیشتر شود
 

به گزارش بارانی خبر، سال ۸۲ با آغاز به کار ساخت سد سیازاخ تعدادی از روستاهای این شهرستان در محدوده آب گیری سد قرار گرفتن که با پرداخت خسارات در مقابل زمین‌های کشاورزی و منازل مسکونی، جمعیت تعدادی از روستاها به طرف شهر دیواندره سرازیر شد.
با توجه به درخواست مردم و پیگیری‌های انجام شده مقرر گردید دو روستای «شیخ حیدر» و «گله سور» به تراز بالاتری انتقال یابند اما ظاهرا این زمان بسیار طولانی شده است در این باره و معرفی روستا با «حامد رحیمی» دهیار روستای «گله سور» گفت و گوی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.
درباره وجه تسمیه گله سور بگوید؟
حامد رحیمی شاعرروستای گله سور دارای دو وجه تسمیه است اولی کوه‌ها و سبزەزارهای این روستا در فصل بهار پوشیده از گل های قرمز(گل لاله) می‌شود و معادل واژه گل قرمز در زبان فاخر کوردی”گوڵە سوور” است اما بدلیل عدم تلفظ صحیح واژه گوڵەسوور از سوی سکنه روستا، متاسفانه املای این اسم زیبا به واژه گله سور تغییر پیدا کرده است که هیچ بار معنای و مرتبط با روستا ندارد.
وجه تسمیه دوم که مطرح استنوع خاک این روستا خاک رس است و انتخاب واژه گه سور در اصل «گڵەسوور» است، به معنی گل قرمز تهیه شده از خاک رس.
لازم به ذکر که فرمانداری شهرستان دیواندره اخیرا به اصلاح و بازنویسی اسم روستاهای تابعه منطبق با وجه تسمیه خاص هر روستا اقدام نمود که وجه تسمیه دوم را در مورد روستای مذکور لحاظ نمودند.
چند خانوار در روستا زندگی می‌کنند؟
گله سور یکی از روستاهای بخش سارال است که در سرشماری‌های قبلی ۵۰ خانوار با ۲۵۰ نفر جمعیت بوده است که به دلیل قرار گرفتن این روستا در کاسه سد سیازاخ و مهاجرت مداوم مردم به شهر دیواندره آمار جمعیتی مرتب در حال تغییر است اما در حال حاضر ۱۸ خانوار و ۱۵۰ نفر سکنه روستا هستند. به دلیل جابجایی سالهاست که مردم نسبت به بازسازی منازل مسکونی خود اقدام نکرده‌اند که هر لحظه امکان دارد این منازل تخریب شود و خساراتی از خود به جای بگذارد که امیدواریم با تسریع در روند جابجایی این روستا هم مهاجرت معکوس صورت گیرد و هم مردم نسبت به ادامه زندگی برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشند.
وضعیت دسترسی به روستا چگونه است؟
این روستا در ۱۷ کیلومتری دیواندره قرار گرفته است اما متاسفانه جاده کاملا خاکی و صعب العبوری دارد که در فصل بارندگی در بسیاری از مواقع قابل تردد نیست و باعث خسارتهای مادی و گاها جانی برای روستاییان شده است.
با توجه به قرار گیری روستا در مسیر سد کی این روستا تخلیه می شود؟
مشخص نیست، متاسفانه پروژه سد سیازاخ باعث به تعلیق در آمدن زندگی مردم روستای گله سوور شده است بصورتی که دچار پدیدەای بنام روستا گریزی شدەاند چون از هیچ گونه امکاناتی برخوردار نیست.
بعد از سالها معلق بودن، چند روز گذشته در نقطه جاه نمایی از قبل تعیین شده استارت طراحی سایت روستای جدید زده شده است.
تاخیر در جابجایی چه پیامدهای داشته است؟
نزدیک به دو دهه است که سایه پروژه سد سیازاخ عرصه را بر زندگی مردم این روستا تاریک نموده است زیرا امکانات لازم برای ادامه زندگی در روستا برایشان مهیا نیست و در صورت مهاجرت به شهر دیواندره نیز به جز اضافه شدن به آمار بیکارها هیچ تاثیر و تغییر مثبتی نخواهند داشت.
 شاید کسی که از دور به جریان قرار گرفتن روستای گله سور در کاسه سد سیازاخ بنگرد تصورش این باشد که خسارت دریافتی مردم از شرکت آب منطقه ای زندگیشان را ترقی بخشیده است، غافل از اینکه دامداران این روستا میانگین درآمدشان از دامداری ده میلیون در سال بود اما کل خسارت دریافتی خیلی ها از شرکت آب منطقه ای سود چهار سال دامداری بوده است و اکنون در جمع بیکاران شهر دیواندره قرار دارند.
با احداث روستای جدید شاهد مهاجرت معکوس خواهیم بود؟
به دلیل اینکه بیش از ۸۰ درصد از زمینهای زراعی خارج از محدوده سد بوده و قابل کشت و برداشت است قطعا با احداث روستای جدید، مهاجران نیز به روستا باز خواهند گشت زیرا مرتب با مراجعه به دهیاری پیگیر اسکان جدید هستند.
در حال حاضر دامداری روستا به حداقل رسیده است امیدواریم با اسکان جدید دامداری هم رونق قبل خود را بازیابد. به دلیل اینکه محل جدید با محل قبلی یک کیلومتر فاصله دارد مراتع قبلی محفوظ است و دامداران می‌توانند از آن استفاده کنند.
*پیگیری*
مدیر امور آب شهرستان دیواندره در این باره می‌گوید: این دو روستا عبارتند از شیخ حیدر و گله سور که در نتیجه آبگیری باید تخلیه و پس از کش و قوس های فراوان و با توجه به شرایط موجود و نظر خود مردم در تراز بالاتری زمین جانمایی و در حال حاضر همیاری شهرداری طرف قرارداد آب منطقه‌ای مسول آماده سازی هست. ولید خالدیان ادامه داد:  بعد از آماده سازی و تامین زیر ساخت های اصلی برای واگذاری به بنیاد مسکن به عنوان متولی کار برای پرداخت وام و. . . تحویل می گردد.
وی ادامه داد: جاده گله سور از مسیر دباغ قلعه ریحانه بهسازی و نوسازی می‌گردد و جاده شیخ حیدر از گلانه که جاده ها هم پیشرفت ۳۰ درصدی دارد و انشالا با پرداخت اعتبارات پیشرفت کار باتوجه به فراهم بودن امکانات و ماشین آلات کار سختی نخواهد بود.
خبرنگار/هیوا محمدپور