رئیس بهزیستی دیواندره: آثار تخریبی که مواد صنعتی بر جای می‌گذارند ۱۱۰ تا ۱۴۰ برابر مواد سنتی است.

یکی از آسیب‌های اجتماعی است که دامنگیر برخی از خانواده‌ها شده است. امروزه اعتیاد را بیماری می‌دانند و برای کنترل و پیشگیری از آن راهکارهای مختلفی ارائه می‌کنند. جوانان دیواندره ای نیز از این آسیب اجتماعی به دور نبوده اند. گفت و گوی بارانی خبر را با « ناصر کریمیان» رئیس بهزیستی دیواندره و مدرس پیشگیری از اعتیاد می‌خوانید.

علت گرایش به مواد مخدر چیست؟    

اختلافات خانوادگی، تنش در خانواده، اعتیاد همسر یا والدین، کمبود اعتمادبه‌نفس و ضعف شخصیتی از دلایلی است که افراد را به مصرف مواد مخدر تحریک می‌کند . اعتیاد زنان نیز نسبت به گذشته افزایش‌یافته است، به ویژه مواد مخدری که باهدف کاهش وزن و لاغری وارد بازار می‌شود  و هدف هم زنان هستند.
مصرف سیگار عوارض جسمانی و روانی دارد و دروازه ورود به اعتیاد است. یکی از دلایل اعتیاد زنان، مردان معتاد هستند و اگر مردان معتاد کنترل شوند، آسیب های کمتری متوجه زنان و کودکان می‌شود . از طرفی سن اعتیاد طبق برآوردها به ۱۲‌تا ۱۵ سال کاهش و مصرف سیگار و قلیان بین دانش آموزان افزایش‌یافته است.

معمولا خانواده‌ها چه زمانی به اعتیاد فرزندان پی ‌می‌برند؟

۵۵ درصد از والدین بعد از ۵ سال از اعتیاد فرزندانشان خبردار می‌شوند که توصیه می‌شود  خانواده‌ها محیط غنی برای فرزندان ایجاد کنند و نظارت مؤثر و مناسب بر رفتار فرزندان داشته باشند. امروزه سیکل مواد مخدر از سرپرست خانواده به سمت زن و فرزندان تغییر کرده است و کاهش سن اعتیاد نیز زنگ خطر دیگری است که در جامعه ما به صدا در آمده است. مواد مخدر جدید با وجود رشد تکنولوژی هر روز از شکلی به شکل دیگر تغییر پیدا می‌کند  و ریشه و بنیان خانواده و جامعه را مورد تهدید قرار می‌دهد.

چه موارد دیگری سبب افزایش اعتیاد در دیواندره شده است؟

یکی دیگر از عوامل افزایش اعتیاد مهاجرت به شهرهای بزرگ برای کار و دور شدن جوانان از خانواده‌ها و قرارگرفتن آنها در حلقه افرادی از شهرهای دیگر با طرز تفکرات مختلف و محیط متفاوت است. این مساله در برخی موارد گرایش آنها را به استفاده از مواد مخدر افزایش داده است. دسترسی آسان افراد به مواد مخدر، بیکاری و چندگانگی آموزش نیز از موارد اجتماعی است که فرد را به سمت استفاده از مواد مخدر سوق می‌دهد.

خانواده‌ها چطور فرزندان خود را در برابر افتادن در دام اعتیاد محافظت کنند؟

اعمال انضباط مناسب، رابطه گرم و صمیمانه با فرزندان، الگوی مناسب والدین برای فرزندان،کمک به فرزندان در دوست‌یابی و نظارت بر آن، رسیدگی به امورات تحصیلی فرزندان، برقراری روابط دموکراتیک و مشارکتی در خانواده و روابط گرم و محبت‌آمیز والدین باهم، تأثیر مثبتی بر سلامت روان فرزندان می‌گذارد. ۶۰ درصد از معتادان از طریق فشار دوستان ناباب اعتیاد را شروع کرده اند. بنابراین خانواده‌ها باید بر دوست گیری فرزندان خود نظارت بیشتر داشته باشند.

برای کنترل اعتیاد در استان چه کاری باید انجام داد؟

اگر می‌خواهیم وضع اعتیاد در استان کنترل شود باید برنامه‌ریزی صحیح و مناسب، اما نه به صورت مقطعی و احساسی داشته باشیم، بلکه باید تمام متصدیان و متولیان ابعاد پیشگیری، درمان و مبارزه با اعتیاد، وظایف و چارچوبِ اختیارات خود را به نحو احسن و کامل انجام دهند، چراکه در صورت اهمال یا رکود هریک از این ابعاد، نه‌تنها شاهد کنترل و کاهش نخواهیم بود، بلکه بر شیوع دامنه آن با وجود صرف هزینه‌های هنگفت هم افزوده می‌شود .

چه راهکاری برای پیشگیری در مدارس توصیه می‌کنید؟

ایجاد امکانات ورزشی برای تقویت فعالیت‌های جایگزین و افزایش نشاط جمعی کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی هنری و فرهنگی، فضای شاداب و با طراوت دانشگاه یا مدرسه از دیگر اقداماتی است که باید در مدارس بیشتر شود.

مواد مخدر صنعتی با مواد مخدر سنتی تفاوتی در وابستگی دارد؟

سرعت وابستگی به مواد مخدر صنعتی ۱۰ برابر مواد مخدر سنتی است و آثار تخریبی که مواد صنعتی بر جای می‌گذارند ۱۱۰ تا ۱۴۰ برابر مواد سنتی است.   مشکل امروز در زمینه اعتیاد تغییر الگوی مصرف از سوی مواد مخدر سنتی به مواد صنعتی و این نگران‌کننده است.  معتادان با روی آوردن به مواد صنعتی کار درمان و پیشگیری را پیچیده‌تر می‌کنند.

اعتیاد چه پیامدهایی در جامعه دارد؟

اعتیاد یکی از ۱۰ عامل مهم تهدیدکننده بشر محسوب می‌شود  و یک بیماری اجتماعی است که می‌توان از آن به عنوان مادر آسیب‌های اجتماعی نام برد، تا جایی که بیش از ۶۰ درصد از جرائم زندانیان طبق تحقیقات به عمل آمده مربوط به مواد مخدر و اعتیاد است. البته درمان، کنترل و کاهش ۳ اقدام مهم برای مقابله با اعتیاد است که عملیاتی کردن آنها نیازمند عزمی ملی و مردمی کردن مبارزه با این بلای خانمان‌سوز است.

   عملکرد بهزیستی استان در کاهش اعتیاد چگونه بوده است؟

 برگزاری کلاس‌های پیشگیرانه و ارتقایی، برگزاری کارگاه‌های آموزش مهارت‌های زندگی و پیشگیری از اعتیاد، مداخله در پاتوق‌های خطرزا، انجام خدمات مشاوره‌ای و روان‌شناختی به معتادان خودمصرف، اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی به معتادان بهبودیافته و ارجاع و شناسایی معتادان به مراکز درمانی ازجمله اقدام‌های این اداره بوده است.

گفت و گو از  هیوا محمدپور