کتاب ” سرآغاز شعر نو کردی و تحول فرم های آن” تالیف انور معرفت در کتابخانه عمومی دیواندره مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش بارانی خبر، به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دیواندره و با همکاری شورای اسلامی شهرستان نشست نقد و بررسی کتاب ( سرآغاز شعر نو کردی و تحول فرم های آن) تالیف آقای انور معرفت در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی شهید بهشتی دیواندره برگزار شد.
اسماعیل عظمی شاعر و منتقد در این مراسم کتاب  سرآغاز شعر نو کردی را از چند جهت مهم و قابل بررسی دانست: اول اینکه تنها کتابی است که به شکلی یکدست و مدون از تغیر و تحولات شعر نوی کردی در کردستان ایران حکایت می کند. دوم اینکه کتاب به شکلی تاریخی از پیدایش سبک های ادبی و شاعران این نوع شعر سخن میگوید.
وی بیان کرد: این خود در وهله اول مخاطب را از سردرگمی یادداشتهای ژورنالیستی نسبت به این فضا خلاص می کند و نیز باعث درکی نظام مند و تاریخی از سیر تحولات ادبیات کردی که خود نیاز جریان شناسی شعر است از چنین تحولاتی می‌شود.
عظمی بیان کرد: اشاره ی مکرر نویسنده به منابع و کتب شعری چاپ شده حکایت از بعد تحقیقی کار دارد و همین موجب مرجع بودن کتاب نیز شده است.
وی گفت: انور معرفت از محققان برجسته و شناخته شده است که مقالات و یادداشتهای او در مجلات و هفته نامه ها و روزنامه های خوانندگان بسیاری دارد.
در ادامه  کاوان محمدپور منتقد و سردبیر بخش کردی هفته نامه سیروان نیز طی سخنانی اظهار داشت به دلیل اهمیت کتاب مذکور بیشتر می‌خواهد از آن دفاع کند تا نقد سپس افزود: کتاب  ( سرآغاز شعر نو کردی و تحول فرم های آن) که بیشتر از جریان نو شدن شعر در کردستان ایران سخن می گوید از چند جهت مختلف قابل بررسی و کند و کاو است.
وی ادامه داد: اول اینکه تنها کتابی در این حوزه است که به شیوه ای یکدست و هدفمند از چگونگی و روشهای نو شدن شعر کردی در کردستان ایران سخن میگوید. دوم اینکه بعد تاریخی این جریان را در نظر گرفته و سپس به بررسی این جریان با برجسته کردن فضای ادبی می‌کند.
محمدپور افزود: این خصوصیات از چند جهت مهم و در خور اعتنا است اول اینکه خواننده را از سردرگمی و اختلافات معمول نوشته های ژورنالیستی نجات میدهد و به خواننده شعور و درک جریان شناسی شعر را میدهد. وی بیان کرد: اشاره مولف به جریان های مختلف شعری کتاب را غنا می بخشد. اطمینان خوانندگان به آن را بالا می برد.
محمد پور در پایان اظهار داشت نوشتن این کتاب به زبان فارسی نیز اهمتی دارد چرا که غیر از خوانندگان کورد زبان خوانندگان فارس زبان نیز می توانند با مطالعه آن با وضعیت و جریان شعر نو کردی در کردستان ایران آشنا شوند.
در ادامه آقای انور معرفت نویسنده کتاب نیز طی سخنان کوتاهی از انگیزه و چگونگی تالیف کتاب سخن گفت و به پرسش های حاضران نیز جواب دادند. در پایان این مراسم از طرف کتابخانه عمومی دیواندره با اهدا جوایز و لوح تقدیر از آقای انور معرفت نویسنده کتاب، اسماعیل عظیمی شاعر و منتقد،کاوان محمدپور منتقد و محمد سلیمی هنرمند داستان نویس قدردانی بعمل آمد.
انتهای پیام / ۹۲۰۰۱