هنرمند دیواندره ای: در زمینه آموزش موسیقی در این شهرستان فرهنگ سازی نشده است.

کردستان از گذشته‌های بسیار دور دارای موسیقی غنی بوده است. امروزه هم افراد زیادی هستند که تلاش می‌کنند تا موسیقی این دیار را زنده نگه دارند. یکی از جوانان دیواندره‎ای که به صورت حرفه ای موسیقی را دنبال می‌کند «صادق کرمی» نوازنده نی و فلوت است که موسیقی را از سال ۸۲ با فراگیری ساز نی نزد «جمشید مردانی» آغاز کرده است. کرمی در حال حاضر عضو ارکستر فیلارمونیک کردستان، مسئول انجمن موسیقی دیواندره، سرپرست گروه موسیقی «ستران» و مدرس نی، فلوت و موسیقی کودکان است. گفت و گوی همشهری را با این هنرمند می‌خوانید.

  • فکر می‌کنید عامه شهروندان با تاثیرات موسیقی آشنا هستند؟

به عنوان کسی که۱۰ سال است در دیواندره فعالیت موسیقایی دارم و حدود ۴ سال است که مسئول انجمن موسیقی و مسئول خانه فرهنگ هستم، باید بگویم تقریبا امروزه همه ازکوچک و بزرگ، بی‌سواد و تحصیلکرده و پیر و جوان می‌دانند موسیقی تاثیرگذار است ، اما این‌که یک نوع موسیقی خاص چه نوع تاثیری می‌تواند بگذارد شاید چیزی باشد که کمتر کسی به آن فکر کرده است. همان اندازه که موسیقی سالم می‌تواند اثر مثبت بر روح و روان انسان بگذارد موسیقی ناسالم هم مخرب است.

  • توانایی هنرمندان دیواندره‌ای در خلق یک اثرموسیقایی را چگونه می‌بینید؟

هنرمندان دیواندره‌ای همواره توانسته اند این موضوع را در موسیقی ثابت کنند که حداقل در استان می‌توانند حرف‌هایی برای گفتن داشته باشند ، زیرا آمادگی خوبی دارند و گواه آن تشکیل گروه‌های موسیقی، رفتن به جشنواره‌های موسیقی و برگزاری کنسرت‌های مختلف است.

  • از وضعیت آموزش موسیقی در دیواندره بگویید.

از سال‌ها پیش در دیواندره با تمام کاستی‌ها کلاس‌های آموزشی دایر بوده و هنرمندان در این مورد از هیچ کمکی دریغ نکرده‌اند، اما مشکل اساسی در این شهر کم بودن تعداد هنرجوهاست. از زمان تاسیس انجمن موسیقی تاکنون این انجمن همواره اقدام به برپایی کلاس‌های آموزشی و حتی از شهرهای دیگر هم استاد برای تدریس دعوت کرده و هیچ‌گاه نیز کلاس‎های آموزشی را تعطیل نکرده است، اما در زمینه آموزش در موسیقی در دیواندره فرهنگ‌سازی نشده است.

  • با این اوصاف آینده موسیقی دیواندره را چگونه می‌بینید؟

اگر بخواهم واقع‌بینانه به این موضوع نگاه کنم به عنوان یک دیواندره‌ای باید اعتراف کنم که وضعیت موسیقی در شهر ما نسبت به شهرهای مجاور زیاد خوب نیست و در زمینه فرهنگ‌سازی موسیقی کم‌کاری شده است. اما بازهم باید امیدوار بود.

  • چه برنامه‌ای برای جذب هنرآموزان موسیقی دارید؟

ما با برگزاری کلاس‎های موسیقی کودکان برآنیم که نسل آتی بتوانند آینده موسیقی شهرمان را بسازند. باید آموزش را از بچه‌ها شروع کرد، باید خانواده‌ها را از اهمیت موسیقی آگاه و آن‌ها را ترغیب کرد که فرزندانشان را به کلاس‌های موسیقی هم بفرستند. مردم بیشتر تمایل دارند فرزندان خود را به کلاس‌های آموزش زبان بفرستند و تمایل ندارند فرزندانشان موسیقی را فرا بگیرند و برای آن وقت نمی‌گذارند. حتی شهریه‌ای که از هنرآموزان می‌گیریم بسیار ناچیز است تا فقط هنرآموزان کلاس‌ها را ادامه دهند. در سیستم آموزشی اشاره‌ای به موسیقی نشده است تا فرزندانمان به فراگیری موسیقی علاقه نشان دهند. تمام تجربه بچه‌ها از موسیقی در طی دوران تحصیل از اول ابتدایی تا دیپلم سالی یک سرود است که آن‌هم با کیفیتی بسیار پایین با آموزش غیر صحیح اجرا می‌شود.

  • در کنسرت اخیر خود در دیواندره ، چند آهنگ قدیمی را بازسازی کرده بودید؟هدف شما از این کار چه بوده؟

کار من آهنگسازی نیست و در این زمینه هیچ تخصصی ندارم، اما با توجه به علاقه وافر مردم دیواندره و حتی قشر جوان به موسیقی فولکلور، سعی می‌کنم بعضی از کارهای فولکلور منطقه دیواندره را به شکلی امروزی‌تر بازسازی کنم که چند مورد آن را در کنسرت آذر ماه گروه ستران اجرا کردیم. در کنسرت‌های بعدی هم قطعا بازسازی کارهای فولکلور جزو برنامه ما خواهد بود.

  • هنرآموزان بیشتر به چه سازهایی علاقه‌مند هستند و آموزش می‌بینند؟

باتوجه به این‌که من ۴ سال است که مسئول خانه فرهنگ هستم به جرات می‌توانم بگویم سنتور محبوب‌ترین ساز بین مردم ماست و بعد از آن گیتار، زیرا بیشتر جوانان را جذب می‌کند.

  • از کمبودها و مشکلات سر راه موسیقی در دیواندره بگویید.

آنچه فراوان است کمبود و کاستی‌ است.مگر می‌شود کار موسیقی کرد و کمبود وجود نداشته باشد؟ تمام فعالیت‎های وزارت ارشاد در زمینه موسیقی و بیشتر هنرها به ارائه مکانی به انجمن‎ها خلاصه شده است. انجمن‎ها برای اجرای طرح‌های خود نیازمند کمک هستند.
سال هاست که اعتباری به حساب هیچ انجمنی تزریق نمی‌شود و انجمن‎ها عملا فلج هستند.

 غنای موسیقی دیواندره
«صادق کرمی» می‌گوید: نقطه به نقطه این سرزمین پر از نغمه‎‎ها، ملودی‎ها و مقام‌های بکر است، از هوره و بیت گرفته تا بداهه سرایی‌های دلنشین. دیواندره از این نظر بسیار متنوع و غنی است و چیزی از سایر نقاط استان کم ندارد.

گفت و گو از هیوا محمدپور