آفتی که در ادوار گذشته به جان پارلمان محلی افتاده، انتخاب طایفه‌ای است. یک فرد در طول زندگی‌اش یک کار مثبت اجتماعی انجام نداده است اما بر اساس تعصب طایفه‌گری نه تنها رای خود را به نفع فامیل به صندوق می‌اندازند بلکه دردناکتر از آن، افراد دیگری را نیز مجاب می‌کنند که به این شخص رای بدهند.

به گزارش خبرگزاری فارس از دیواندره، خرداد سال ۱۳۷۵ قانون انتخابات و تشکیلات وظایف شوراهای اسلامی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و اسفند سال ۷۷ اولین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در دولت خاتمی برگزار شد و ۲۰۰ هزار نفر به عنوان عضو شورا برگزیده شدند.

افراد منتخب در اردیبهشت سال ۷۸ کار خود را در شورای اسلامی شروع کردند و اینک در اردیبهشت ۹۶ پنجمین دوره انتخابات این نهاد مردمی برگزار می‌شود.

در کشورهای مختلف قانون شوراها متفاوت است در تعدادی از کشورهای اروپایی یک مدیر توسط اعضای شورای شهر انتخاب می‌شود و در این شیوه ریاست شورای شهر بر عهده شهردار است. در برخی از شهرهای ایالات متحده شهردار با رای مستقیم انتخاب و وظیفه اجرایی دارد و شورا هم وظیفه قانون‌گذاری را انجام می‌دهد.

در ایران نیز شورا توسط مردم انتخاب و اعضای شورا هم یک شهردار انتخاب می‌کنند و شوراها وظیفه نظارتی دارند.

در این برهه زمانی رسانه‌ها بر اساس رسالت کاری خود باید نقش آگاه‌سازی را به خوبی انجام دهند و در انتخاب صحیح به مردم کمک کنند. با گذر جزئی که بر تشکیل شوراها داشتیم برای انتخاب صحیح لازم است نکاتی یادآوری شود.

مردم در ادوار گذشته با مشارکت بالا همچنان سعی داشته‌اند در توسعه شهر و محل زندگی خود تاثیرگذار باشند اما در برخی مواقع علی‌رغم مشارکت بالا شاهد انتخاب با کیفیت در شهرهای کردستان نبوده‌ایم و بخاطر خطاهای فردی و تیمی قبل از اینکه دوره به پایان برسد پای افراد به دستگاه‌های نظارتی و قضایی باز شده و مردم را نسبت به این جایگاه بدبین کرده‌اند.

با وجود دانشگاه‌های متعدد در کشور دیگر کمتر خانواده‌ای در کردستان پیدا می‌شود که حداقل یک نفر با مدرک دانشگاهی در آن نباشد اما قطعا تمام این افراد شایسته نیستند و بیکاری موجود در کردستان سبب شده تا افراد زیادی شانس خود را برای ورود به پارلمان محلی امتحان کنند.

آفتی که در ادوار گذشته به جان پارلمان محلی افتاده، انتخاب طایفه‌ای است. یک فرد در طول زندگی‌اش یک کار مثبت اجتماعی انجام نداده یا حتی نزدیکان خودش چیزی از توانای وی ندیده‌اند اما بر اساس تعصب طایفه‌گری نه تنها رای خود را به نفع فامیل به صندوق می‌اندازند بلکه دردناکتر از آن افراد دیگری را نیز مجاب می‌کنند که به این شخص رای بدهند.

همزمان با انتخابات شورای شهر انتخابات در روستاها هم برگزار می‌شود، با وجود اینکه فرد بیشتر وقتش را در روستا زندگی می‌کند اما بخاطر تعصبات فامیلی و طایفه ای سرنوشت خود را در روستا رها می‌کند و اکثریت به طرف شهر حرکت می کنند تا فردی از طایفه خود را به شورای شهر بفرستند. مردم باید توجه داشته باشند با چنین کاری یک دوره سرنوشت خود را در روستا رها نکنند بخاطر تعصباتی که نتیجه‌ای ندارد.

تعداد زیاد کاندیداهای شورا فرصت مناسبی برای برچیدن افراد متعهد و متخصص است که شهر را به دست آنان بسپاریم. متاسفانه طایفه‌های کوچک‌تر با این ذهنیت که همچون ادوار گذشته طایفه‌های بزرگ‌تر رای می‌آورند در انتخاب‌های خود سرگشته هستند.

اعضای شورای دارای تفکر و ایده‌های نو می‌توانند یک شهر را در کوتاه مدت دگرگون کنند اگر دید مردم نسبت به جایگاه شورا تغییر کرده و شورا نتوانسته این جایگاه را احیا کند مشکل از فرد و اعضای شورا نیست بلکه این خود ما هستیم که اشتباه انتخاب کرده‌ایم و بر اساس رودربایستی و طایفه‌ای رای داده‌ایم.

یکی دیگر از علل آفت رای طایفه‌ای، بیکاری جوانان است زمانی که یک جوان بیکار برادر یا فامیل یا آشنایش کاندید می‌شود به امید اینکه بتواند توسط این شورا دستش به جایی بند شود دست به تبلیغ کورکورانه و منفعت‌طلبانه می‌زند و منفعت شهر را فدای منفعت شخصی می‌کنند که ریشه این تفکر نیز به دوره حال و گذشته برمی‌گردد که اعضای شورا برای برادر و خواهرهای خود نان و نوا شدند و از طریق شرکتی آنها را به استخدام شهرداری در آوردند.

حمایت طایفه‌ای تک رای را به دنبال دارد و این موضوع سبب می‌شود حق جوانان دارای تخصص و تفکر به حاشیه کشیده شود و با اما و اگر بتوانند به شورا راه پیدا کنند اگر هم این اتفاق بیفتد چون دیگران طایفه‌ای بالا آمده‌اند کاری از دست کسی که عام مردم بهش اعتماد کرده‌اند بر نمی‌آید.

در رقابت‌های شورا کاندیداها به جای اینکه به ارائه برنامه بپردازند دنبال یارگیری و نسبت دادن فامیلی خود با آشناها هستند و بعضا هم با دادن شام و نهار در صدد خریدن رای به صورت غیر مستقیم‌اند.

برای جلوگیری از رای دادن طایفه‌ای نیاز به فرهنگ‌سازی است اما پرهیز از تک رای طایفه‌ای و رای دادن به دیگر افراد هم می‌تواند تا حدودی از اثر این انتخاب‌های مخرب کمتر شود.

به امید روزی که بر اساس شایستگی فرد رای داده شود….

یادداشت از: هیوا محمدپور

انتهای پیام/۹۲۰۰۱