مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان با اشاره به شیوع بیماری تب کریمه کنگو و کنترل سلامت جامعه پلمب کشتارگاه شهرستان دیواندره را لازم و ضروری دانست و گفت: از فعالیت کشتارگاه‌های سنتی استان باید شدیدا جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، آرتیکاس اقبال ظهر امروز در اولین جلسه کارگروه تخصصی خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات بخش کشاورزی در سال ۹۶ که در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان برگزار شد، اظهار کرد: کشتارگاه شهرستان دیواندره با دستور مقامات قضایی در چند سال گذشته به دلیل عدم استاندارد های لازم پلمپ بود اما  فعالیت این واحد همچنان ادامه دارد که به دلیل اهمیت سلامت شهروندان هر چه سریعتر از ادامه فعالیت آن باید جلوگیری کرد.

وی با اشاره به شیوع بیماری تب کریمه کنگو و کنترل سلامت جامعه پلمب کشتارگاه شهرستان دیواندره را لازم و ضروری دانست و گفت: از فعالیت کشتارگاه‌های سنتی استان باید شدیدا جلوگیری شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان به ذبح دامها در شهرستان‌های استان که کشتارگاه بهداشتی و استاندارد ندارند اشاره کرد و افزود: کشتارگاهی که نمی‌تواند اصول بهداشتی و استانداردهای لازم را رعایت کنند، کشتار را متوقف و این امر را در کشتارگاه‌های سنندج انجام دهند.

اقبال به معدوم سازی پرندگان بومی آلوده  در روستاهای استان اشاره کرد و افزود: برای جایگزینی این مرغ و خروس های رنگی باید پیش‌بینی لازم  برای حفظ ژنتیکی آنها اندیشیده شود تا گونه‌های پرندگان از بین نرود.

در ادامه این جلسه، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان خاطرنشان کرد: به دلیل بارش های پاییزه و شدت سرمای زمستان بخشی از مزارع زیر کشت گندم در شهرستان‌های مختلف، استان از بین رفت و کشاورزان را مجبور به شخم  مجدد زمین های خود کرد.

فرید سپری افزود: در سال جاری ۲هزار و ۷۲ هکتار محصول کلزا در استان کشت شده که به دلیل سرمازدگی، حدود ۶۰۰ هکتاراز مزارع از بین رفته و حدود یک هزارو ۴۷۲ هکتار  سطح سبز قابل برداشت است که از این سطح حدود سه هزار تن محصول دانه کلزا برداشت شود.

وی بیان کرد: در سال جاری ۲۵ هزار هکتار گندم دیم و ۳۴ هزار هکتار گندم آبی در استان کشت شده است.

معاون بهبود  تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: در راستای مبارزه با آفت سن و علف هرز، در استان کردستان ۹۶ هزار هکتار از مزارع گندم سمپاشی شده است.

سپری در ادامه  به خسارات ناشی از سرمازدگی به مزارع گندم اشاره کرد و گفت:  در مزارع گندم دیم حدود  ۲۳ هزار هکتار و ۸۰۰ هکتار از مزارع گندم آبی در استان به دلیل سرمازدگی خسارت وارد شد.

وی در پایان  به اهمیت فعال سازی سامانه خرید محصول کلزا در استان اشاره کرد و افزود: فعال کردن به موقع مراکز خرید و پرداخت سریع وجه کلزا از جمله اقدامات مهم این سازمان برای خرید این محصول در استان است.