ووشو

مربی ووشو دیواندره: احداث خانه ووشو در دیواندره برای پیشرفت این رشته لازم است.
جوانان دیواندره‌ای به دلیل استعدادهای فردی و نیرومندی که در وجود آن‌ها است در رشته‌های قدرتی و رزمی در سطح کشور موفقیت های فراوانی را به دست آورده اند. ساخت خانه مختص به رشته‌های ورزشی یکی از نیازهای پیشرفت رشته‌های مختلف در دیواندره است. گفت و گویی کردپرس با «سیروان کرمی» مربی و یکی از قهرمانان این رشته رزمی «ووشو» را در ادامه می خوانید.
کردپرس- رشته وشوو از چه سالی در دیواندره فعالیت خود را آغاز کرد؟
از اواخر سال ۹۰ فعالیت در رشته ووشو در دیواندره شروع و در سال  ۹۱ هیئت و اعضای آن را که شامل رئیس هیئت، نایب‌رئیس، دبیر، خزانه‌داری و حتی کمیته‌ها را هم مشخص و ثبت کردیم. از سال ۹۲ کلاس بانوان را هم فعال کردیم.
کردپرس- خودتان از قهرمانان ورزشی هستید از چه رشته‌ای شروع و به این رشته رسیدید؟
  سال ۸۰ در رشته رزمی کیک بوکسینگ زیر نظر استاد مسعود سهرابی مشغول به فعالیت شدم که قهرمانی‌های زیادی را در سطح استان، کشور و حتی بین‌المللی کسب نمودم، سال ۸۶ به‌طور مستقل پا به عرصه مربیگری گذاشتم در رشته‌های کیک بوکسینگ و موی تای که شاگردانم عناوین قهرمانی متعددی را به دست آوردند. از سال ۹۱ بعد از گذراندن دوره مربیگری پیشرفته در آکادمی ووشو در تهران شروع به مربیگری ووشو کردم.
کردپرس- چرا این رشته را انتخاب کردید؟
بااینکه در کیک بوکسینگ مقام‌های ازجمله ۱۴ بار مقام اول استان، مقام اول، دوم و سوم کشوری، مقام اول بین‌المللی را به دست آورده بودم اما با توجه به خصوصیاتی که ووشو داشت این رشته را انتخاب کردم اولاً فدراسیونی عالی و منظم دارد دارای لیگ‌های دسته یک و برتراست، حضور در بازی‌های آسیایی ، حضور در مسابقات کشورهای اسلامی، مسابقات جهانی
مشخص بودن مسابقات انتخابی تیم ملی، خلاصه با رشته‌های قبلی من خیلی فرق دارد به همین خاطر تغییر رشته دادم.
کردپرس- ووشو در دیواندره با مربی‌گری شما چه عناوینی به دست آورده است؟
از سال ۹۱ تابه‌حال مقام اول تیمی در سه رده سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان استان، مقام‌های اول متعدد سبکی، مقام اول معین مدرسی در مسابقات انتخابی تیم ملی سال ۹۴، مقام سوم آرمان محمودی در مسابقات انتخابی تیم ملی سال ۹۴، مقام اول لیگ کشوری محمدصادقی سال ۹۵، مقام اول لیگ کشوری معین مدرسی، مقام دوم مسابقات انتخابی تیم ملی سجاد حسینی که حدود ۱۵ روز در اردوی تیم ملی جوانان بود، ساسان حیدری عضو تیم دانشگاه سما سنندج در لیگ دانشجویی، معین مدرسی عضو تیم شهرداری آمل در لیگ برتر، دو دوره مقام اول تیمی جوانان در لیگ استان کردستان، هیئت برتر سال‌های ۹۴ و ۹۵ را به دست آوردیم.
کردپرس- برای علاقه‌مند کردن نونهالان و نوجوانان به این رشته چه‌کارهای انجام داده‌اید؟
علاوه بر اینکه منظم آزمون کمربند را برگزار کرده‌ایم اردوهای تفریحی و بازی‌های گروهی و به وجود آوردن رقابت‌های دوستانه را در اولویت قرار داده‌ایم. در بخش بانوان نیز مربی بانوان ما خانم ژیلا احمدی در بخش بانوان مشغول هستند و شاگردان ایشان سال ۹۳ و ۹۴ عضو تیم استان بودند.
کردپرس- آینده‌این رشته را در دیواندره چطور می‌بینید؟
 با توجه به استعداد فراوانی که در نوجوانان و جوانان این شهرستان وجود دارد و برنامه‌ریزی منظم این هیئت نسبت به آماده‌سازی شاگردان خود، مطمئن هستم که در آینده‌ای نزدیک عضو فیکس تیم ملی جهت شرکت در مسابقات بین‌المللی را خواهیم داشت.
حدوداً نود شاگرد در این رشته فعالیت می‌کنند که در سه نوبت به آن‌ها تمرین می‌دهم و از این سه نوبت گلچینی از نفرات مستعد را در قالب تیم ووشو دیواندره گنجانده و هرروز تمرین می‌کنیم.
این هیئت با کادری مجرب در حال انجام‌وظیفه است به جرات میگویم تنها هیئتی هستیم که با مشورت و هم‌دلی برنامه‌ریزی منظم برای پیشرفت هرچه بیشتر اهداف هیئت کار می‌کنیم و هر سه ماه یک‌بار مسابقه شهرستانی جهت استعدادیابی و بعداً از آماده شدن شاگردان، اردو و مسابقه با استان‌های هم‌جوار برای سنجیدن سطح آمادگی بچه‌ها را انجام می‌دهیم. خلاصه هدفی مشخص داریم و با برنامه درراه رسیدن به هدف می‌جنگیم.
کردپرس- در بحث اخلاق چه توصیه‌های برای شاگردان در این رشته دارید؟
تأکید فراوان روی درس، تا جایی که هرچند وقت یک‌بار به مدارس رفته و جویای درس بچه‌ها هستیم.
اخلاق که از همه‌چیز برای ما مهم‌تر و تمام تلاش این مجموعه این است تا رزمی‌کاران بااخلاقی به جامعه تحویل دهیم.
کردپرس- علت موفقیت دیواندره‌ای‌ها در این رشته چه مواردی است؟
شرایط آب و هوایی این منطقه و سخت‌کوش بودن ورزشکاران است،  بچه‌ها تا آخر فشار تمرین هستند و شانه خالی نمی‌کنند. با برنامه این فشار سخت تمرین را اضافه می‌کنیم یا علمی بگویم اضافه‌بار اصولی ما را به قهرمانی رسانده است.
کردپرس- برای پرورش ورزشکاران و مربیان در سطح ملی باید چه اقداماتی انجام داد؟
برای اینکه ما به‌صورت حرفه‌ای کارکنیم و قطبی باشیم در منطقه باید چند کار مهم را انجام داد.  اگر هر هیئتی برای خود جایی مستقل داشته باشد مثل خانه ووشو ، روزبه‌روز شاهد پیشرفت خواهد بود چون دیگر مجبور نیست روزهای تعطیل تمرین نکند یا اینکه هفته‌ای سه جلسه تمرین کند.
فدراسیون  با برگزاری دوره‌های ارتقای سطح علمی به‌صورت دوره‌ای در ارتقای دانش مربیان کمک کند.
مربیان محترم هم باید به کم به خودشان زحمت بدهند هزینه کنند حداقل از طریق اینترنت فضای مجازی و … مطالعه خود را بروز کنند.
پیگیری خانواده‌ها در پیشرفت هرچه بیشتر اهداف هیئت با سرکشی از باشگاه و هزینه کردن برای بچه‌ها خیلی مهم است.
 مسئولان هم به‌جایی اینکه کلاس درمان و ترک اعتیاد می‌گذارند با و تجهیز کردن سالن‌های ورزشی سطح شهر و تأمین کردن مربیان نقش مهمی در پیشگیری انجام دهند.
کردپرس- سخن پایانی…
از زحمات مجموعه اداره ورزش به‌ویژه خانم محمد سلیمی و آقای حمید آذر پیرا رئیس هیئت ووشو کمال تشکر و قدردانی رادارم امیدوارم با ایجاد زیرساخت‌ها و حمایت از مربیان، تمام رشته‌های ورزشی در شهرستان موفق باشند.
انتهای پیام/۹۲۰۰۱