«هیوا محمدپور» روزنامه نگار دیواندره ای در یادداشتی به وضعیت پارک های کودک در کردستان پرداخت

کودکان بازی را دوست دارند و از بازی، می‌آموزند. چون اکنون بیشتر خانه‌ها آپارتمانی شده و در کوچه و خیابان خودروها زیاد رفت و آمد می‌‎‌کنند، کودکان نیازمند پارک‌ها و شهربازی‌هایی مناسب هستند. در این سال‌‎‌ها شهرداری‌ها پارک‌های درون محلاتی را در نقاط مختلف شهرهای استان احداث و احیا کرده‌‎‌اند. این کار شهرداری مثبت است، اما باید تعداد وسایلی را که کودکان از آن‌‎‌ها استفاده می‌کنند، بیشتر و متنوع‌ تر کرد.

در تعدادی از روستاهای استان پارک‌های کودک احداث شده است، اما توجه کافی به کیفیت و تنوع وسایل نصب شده در آن نمی‌‎‌شود. از طرفی در تعدادی از روستاها هنوز فکری برای احداث پارک کودکان نشده است. در حالی که برای حفظ سلامت و نشاط کودکان، باید آنان را به زمین‌‎‌های بازی برد. چون کودکان می‌توانند ساعت‌ها دراین مکان بازی کنند و تعامل با یکدیگر را بیاموزند.

به گفته روان‌شناسان کودک، زمین‌های بازی جایی برای رشد شناختی، احساسی، فیزیکی و اجتماعی کودک است. در دهه گذشته وزارت بهداشت روی چاقی کودکان حساسیت نشان داده بود. بنابراین تجهیزات بازی بهتر است طوری در نظر گرفته شود که سبب حرکت کودکان و ایجاد لذت برای آنان شود. وسایل بازی کودکان باید طوری تجهیز شود که سلامت آنان را نیز تضمین کند.

نکته مهم بازی در پارک‌های مناسب این است که کودکان در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و این از مزایای اجتماعی پارک‌های کودک است. کودکان یاد می‌گیرند چگونه نوبت را رعایت و حرکت خود را کنترل کنند. آنان می‌توانند همزمان با بازی با همتایان خود مراوده و دوستی داشته باشند. بنابراین برای رشد اجتماعی کودکان استان باید به فکر ایجاد پارک‌ها و زمین‌های بازی استاندارد در شهرها و روستاها باشیم.

طراحی کارشناسانه و بدون خطر وسایل بازی کمک می‌کند کودکان بعد از چند بار استفاده از آن‌ها اعتماد به نفس به دست آورند. تجهیزات زمین بازی به ذهنیت کودکان نوپا کمک می‌کند تا بتوانند از طریق فعالیت‌های حرکتی، تجربه‌های حسی خوبی کسب کنند. چون توسعه مغز در‌۶‌سال اول زندگی مهم است، احداث زمین‌های بازی برای کودکان روی افزایش مهارت‌های حسی و حرکتی آنان موثر است. زمین بازی فرصت‌های مهمی برای کودکان فراهم می‌کند. تحقیقات نشان داده است که بین بازی و رشد مغز ارتباط وجود دارد.

امید است حوزه‌های مختلفی که با کودکان سر و کار دارند با ارائه برنامه‌های جامع و راهبردی در فراهم کردن امکانات برای بازی کودکان شهر و روستاهای استان تلاش کنند. برای این‌که در آینده جامعه‌ای سالم و پویا داشته باشیم، نیاز است از امروز کودکان را به شکل شایسته حمایت کنیم و زیرساخت‌ها را برای تربیت سالم آنان فراهم آوریم.

از آن‌جا که «پیشگیری بهتر از درمان» است، باید برای داشتن جامعه‌ای سالم به تمام رده‌های سنی به ویژه کودکان توجه ویژه‌ای شود.

انتهای پیام/