رئیس اداره منابع آب شهرستان دیواندره گفت: در شهرستان دیواندره ۷۰۰ حلقه چاه آب غیرمجاز وجود دارد و از این تعداد ۲۰ حلقه چاه مسدود شد.

به گزارش بارانی خبر، ولید خالدیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دیواندره اظهار داشت: در شهرستان دیواندره ۷۰۰ حلقه چاه آب غیرمجاز وجود دارد و استفاده غیرمجاز از این منابع آبی نشان از عدم آگاهی مردم از پیامدهای وخیم و ناگوار آن است.

وی گفت: امسال ۲۰ حلقه چاه غیرمجاز انسداد و از بهره‌برداری غیرمجاز از منابع آبی این شهرستان جلوگیری شده و دو دستگاه تراکتورحفاری غیر مجاز نیز توقیف شد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان دیواندره تصریح کرد: هر سال اداره منابع آب دیواندره با استفاده از گروه‌های گشت و بازرسی نسبت به انسداد بیش از ۲۰۰ حلقه از چاه‌های غیرمجاز اقدام می‌کند که تعدادی از آنها برای همیشه مسدود و مسلوب المنفعه می‌شوند اما متأسفانه عدم بروزرسانی قانون توزیع عادلانه آب و به تبع مجازات‌های غیر بازدارنده، تشویقی برای ادامه تخلفات است.

وی گفت: در شهرستان دیواندره تاکنون با اولویت بخش صنعت بیش از ۱۵۰ دستگاه کنتور هوشمند آب و برق بر روی منابع آبی دارای اشتراک برق نصب شده است.

خالدیان با اشاره به اینکه تعداد کنتورهای منصوبه ۹۰ درصد از منابع آبی شهرستان را پوشش داده است، افزود: امسال نیز برای منابع آبی دارای سیستم دیزل، کنتور هوشمند حجمی نصب کرده‌ایم تا شاهد بهره‌برداری غیرمجاز از منابع آبی نباشیم.

رفع تصرف ۶ هکتار از اراضی بستر رودخانه شهرستان دیواندره

وی اظهار کرد: از ابتدای امسال از ۶ هکتار از اراضی بستر رودخانه‌ها که توسط افراد سودجو تصرف شده بود، رفع تصرف و تاکنون دو جلسه شورای حفاظت از منابع آب با محوریت طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب برگزار شده است.

رئیس اداره منابع آب شهرستان اضافه کرد: ۱۲ مورد از اراضی بستر رودخانه‌ها جمعاً به میزان ۶ هکتار رفع تصرف شد و ۱۴ دستگاه موتور تلمبه غیرمجاز منصوبه بر روی رودخانه‌های شهرستان دیواندره جمع‌آوری شد.

وی گفت: بخشی از اراضی بستر رودخانه که قبلاً توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری برای آنها سند صادر شده بود و انتقال مالکیت به نام شرکت آب منطقه‌ای کردستان به نیابت از وزارت نیرو، تغییر مالکیت داده شد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان خاطر نشان کرد: برای سامان دهی و جلوگیری از بروز سیلاب‌های احتمالی ۳ فقره لایروبی رودخانه‌های شهرستان به طول ۱۰ کیلومتر انجام شده است.