سایت زباله دیواندره

تسنیم از محل سایت زباله شهر دیواندره و بوی تعفن زباله‌ها که مشکلات زیادی را برای مردم و کشاورزان روستایی این شهرستان ایجاد کرده است، گزارش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دیواندره، سایت زباله این شهر که در یک کیلومتری فضای شهر احداث شده به دلیل غیر استاندارد بودن مشکلات زیادی برای شهروندان و روستاهای اطراف ایجاد کرده و متأسفانه مسئولان شهرستان نیز چشم بینا و گوش شنوایی برای رفع این معضل ندارند و نسبت به خواسته‌های مردم بی‌توجه هستند.

به گفته کارشناسان بهداشت، سایت دفن زباله شهر دیواندره در محیط نامناسبی قرار گرفته و مشکلاتی همچون قرار گرفتن در مسیر سیلاب، عدم حصارکشی، عدم دفن روزانه زباله‌ها، وجود سگ‌های ولگرد و زباله دزدها از مواردی بوده که این سایت زباله از آن برخوردار است! در صورتیکه محلی که برای دفن زباله انتخاب می‌شود بایستی تا مرکز شهر و جمعیت ۱۰ تا ۲۰ کیلومتر فاصله داشته باشد و با توجه به رشد جمعیت و مطالعات اولیه انتخاب شود.

شهروند دیواندره‌ای: شب‌ها از بوی تعفن زباله‌ نمی‌توانیم بخوابیم

چند تن از ساکنان شهرک‌های بهداشت، روحانی، پیام و محله منتهی به میدان بسیج شهر دیواندره اظهار کردند: بوی تعفن و ناخوش زباله‌ها زندگی را از ما حرام کرده و برخی از شب‌ها نمی‌توانیم بخوابیم؛ دود آشغال‌ها ناشی از آتش‌زدن زباله‌ها سرشار از بیماری بوده و متأسفانه ما را از داشتن هوای پاک محروم کرده است.

کشاورز روستای کهریزه دیواندره: زمین‌های کشاورزیم پر از آشغال شده است

یکی از اهالی روستای کهریزه دیواندره که زمین‌های کشاورزی در اطراف سایت زباله دارد، می‌گوید: سال‌هاست که در این منطقه کار کشاورزی انجام می‌دهیم، قبلاً چشمه‌های اطراف آب گوارای داشتند حتی در چند متر پایین‌تر از چشمه اصلی می‌توانستیم آب برداشت کنیم و از آن بنوشیم اما در حال حاضر به‌زور می‌شود از خود چشمه اصلی هم آب برداشت کرد چون پر از آشغال شده است.

وی بیان کرد: پلاستیک‌هایی که از طرف سایت زباله به زمین‌های کشاورزی ما می‌آید باید قبل از برداشت گندم آنها را جمع‌آوری ‌کنیم که انجام این کار بسیار مشکل است.

این کشاورز روستایی تصریح کرد: بارها برای جمع‌آوری پلاستیک‌های آشغال به‌صورت دسته‌جمعی اقدام کرده‌ایم اما پس از چند روز این اتفاق دوباره تکرار می‌شود که واقعاً زباله‌ها همه ما را کلافه کرده است.

به گفته وی، صاحبان کمباین‌های که گندم را برداشت می‌کنند به ما می‌گویند به‌دلیل اینکه زمین‌های شما پُر از نایلون و آشغال زمین‌های است، گندم شما را برداشت نمی‌کنیم و همین موضوع سبب شده تا قسمتی از گندم‌ها را با دست و به‌صورت سنتی برداشت کنیم یا از خیر آن بگذریم.

بارها برای رفع معضل سایت زباله شهر دیواندره مکاتبات لازم انجام شده است

منصور میرزائی رئیس مرکز بهداشت شهرستان دیواندره اظهار داشت: از ابتدای سال گذشته تاکنون، بارها برای رفع معضل سایت زباله شهر دیواندره مکاتبه و موارد مورد نیاز را برای اصلاح این جایگاه در نامه‌ها بیان کرده‌ایم و قول‌هایی نیز داده شده اما عملی نشده است.

رئیس محیط زیست شهرستان دیواندره اوایل امسال در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: از زمان احداث این اداره تا حالا هیچ استعلامی مبنی بر ایجاد جایگاه زباله در شهرستان به دست ما نرسیده و در مورد جایگاه‌های زباله غیراستاندارد بارها تذکر داده‌ایم که هر بار با تغییر شهردار رفع این معضل به فراموش سپرده شده است.

بهزاد شریفی افزود: اگر جایگاه زباله دیواندره از استاندارد‌های لازم برخوردار نشود پرونده را به دستگاه قضایی ارسال می‌کنیم تا قانون در این مورد تصمیم بگیرد.

مکان جدید دفن  زباله شهر دیواندره مشخص شده است

عضو شورای شهر دیواندره نیز با بیان اینکه «طرح توجیهی برای تفکیک زباله» به سازمان شهرداری‌های کشور ارسال و مکان جدیدی هم برای محل دفن زباله این شهر مشخص شده است، اظهار داشت: در این طرح کارخانه بازیافت زباله احداث و زباله‌ها از مبدا تفکیک می‌شود که در صورت تصویب این طرح و دریافت بودجه مورد نظر شهرداری این کار را انجام می‌دهد و در غیراینصورت با همکاری بخش خصوصی معضل را برطرف می‌کنیم.

فریدون آقایی افزود: متاسفانه در سال‌های گذشته متولیان فقط به فکر انجام کارهای روبنایی و جلو چشم بوده‌اند و چنین مشکلاتی را رها کرده‌اند.

وی گفت: سایت زباله شهر دیواندره از زمان تبدیل شدن دیواندره به شهر در آنجا قرار دارد و رفع این معضل کار یک اداره نیست بلکه نیاز به همکاری ادارات شهرستان دارد اما متأسفانه به‌دلیل عدم توجه به این موضوع در سال‌های گذشته چند شهرک و روستا در معرض آلودگی ناشی از این سایت هستند که خوشایند شهروندان دیواندره‌ای نیست.

اگر مسئولان توانایی رفع مشکلات سایت زباله را ندارند، شهامت داشته باشند به مردم اعلام کنند 

عضو شورای شهر دیواندره تصریح کرد: باید مدیران شهرستان سلامت مردم را در نظر بگیرند و برای رفع آن اقدام کنند و اگر توانایی رفع چنین معضلی را ندارند شهامت داشته باشند که در حضور مردم ضمن عذرخواهی، اعلام کنند که توانایی انجام چنین کاری را نداریم چراکه بازی با سلامت مردم شوخی‌بردار نیست.

وی ادامه داد: نه تنها سایت زباله شهر دیواندره بلکه محل دفن زباله بسیاری از روستاهای این شهرستان دارای مشکل است.

انتهای پیام/