رئیس شورای شهر دیواندره از بدهی ۱۱۰ میلیارد ریالی ادارات دیواندره به شهرداری این شهر خبر داد.

شهر دیواندره با ۳۶ هزارنفر جمعیت هر چند دارای پتانسیل های مختلف برای توسعه شهری است. اما با وجود این طرفیت ها از یک محرومیت مزمن و تاریخی رنج می برد. شورای اسلامی شهر یکی از نهادهای مهم و اثر گذار در توسعه شهری است. مردم دیوانداره این بار تصمیم گرفتن با اعتماد به جوانان سکان این نهاد مهم را به دست جوانان تحصیلکرده و نخبه شهر بگذارند و این مسئله خود مسئولیت اعضای دوره پنجم شورای شهر دیوانداره را سنگین تر می کند چرا که آنها باید ااز اعتماد به جوانان هم دفاع کنند.  کردپرس برای تشریح برنامه های شورای اسلامی شهر  با « دکتر آرمان کریمی» رئیس شورای شهر دیواندره  گفت و گویی انجام داده که حاصل آن را می خوانید

وضعیت مالی شهرداری دیواندره چگونه است و برای بهبود آن چه برنامه های از طرف شورا انجام گرفته است؟

شهرداری نزدیک به ۵ میلیارد تومان به پیمانکاران و افراد مختلف بدهکار است ا که  از سال ۹۱ به بعد انباشت شده است. سیاستی که در پیش گرفتیم در یک سال گذشته بیش از ۸۰ درصد از کارهای عمرانی شهر  به صورت امانی انجام شد در این شکل کار پیمان و مناقصه حذف شد و شهرداری با آوردند نیروی متخصص و تهیه کل مصالح هزینه ها جاری و سود پیمانکار حذف شد. در سال ۹۶ فقط یک مورد پیمانکاری بالای ۱۰۰ میلیون تومان را داشته ایم.در بحث آسفالت و لکه گیری محلات با توجه به متر و برآوردی که خودم شخصا انجام دادم اگر پیمانکار کار را انجام می داد باید ۵ میلیارد تومان پرداخت می کردیم اما با اجاره دستگاه های مربوطه و بهره گیری از کارخانه آسفالت شهرداری این مقدار کار با یک و نیم میلیارد تومان انجام گرفت.

گویا ادارات سطح شهر هم به شهرداری بدهکار هستند؟

بله این بدهی ها نزدیک به ۱۱ میلیارد تومان بود که با پیگیری های انجام شده حدود ۲۰ درصد آن بصورت اوراق مشارکت دریافت شد و مابقی طلب را از طریق واحد حقوقی شهرداری دنبال کنیم اما تعدادی از ادارات نسبت به پرداخت بدهی خود امتناع می کنند.

سال گذشته یک میلیارد و نیم کمک های دولتی را داشته ایم که پیش بینی می شود در سال آینده این کمک به بیش از دو نیم میلیارد افزایش پیدا کند.

برای رونق و توسعه شهری چه برنامه های و فعالیت های را دنبال می کنید؟

یکی از پروژه های مهمی که چند سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده اند و از نظر تخصصی هم قابل اجرایی است زیرگذری تجاری در مرکز شهر است. در حال مذاکره با سرمایه گذاران مختلف هستیم. پیش بینی می شود به محض شروع ۶ تا ۸ ماه طول بکشد تا کارهای اساسی آن به اتمام برسد و با کارهای نازک کاری به احتمال زیاد تا یک سال کار تحویل داده شود. از مزیت های این پروژه پایین آمدن کرایه مغازه های مرکز شهر و رونق سیمای شهری است. و درآمدی برای شهرداری هم خواهد بود.

لوله های خدماتی فراوانی از زیر این خیابان عبور کرده است که با همکاری دستگاه های متولی اجرای این پروژه سرعت خواهد گرفت.در حال مذاکره با سرمایه گذاران مختلف برای احداث ساختمان پزشکان، احداث پارک جنگلی در روبروی شهر به منظور جذب گردشگر و… هستیم.بخشی از خیابان ۲۰ متری که چند شهرک را به هم متصل می کند انجام شده است اما یک معارض دارد که احتمالا با رفع مشکل تا خرداد ماه به اتمام خواهد رسید.

به عنوان رئیس شورای شهر دیواندره عمده مشکلات را در چه چیزهایی می بینید؟

۲۰ سال از تشکیل شوراهای شهر می گذرد اما متاسفانه بد جا افتاده است و برخی فکر می کنند شورا برای انجام امورات جاری شهرداری هستش. از گذشته کارهای اساسی انجام نگرفته و برنامه ای برای ایجاد درآمد پایدار تدوین نشده است.یکی از مشکلات اساسی شهر دیواندره طولی و در طول یک خیابان گسترش پیدا کرده است خیابان اصلی شهر بار ترافیکی سنگینی دارد و خیابان گنجایش تردد این تعداد خودرو را در آن واحد ندارد.سرمایه گذاران بومی و غیر بومی زیاد راغب به سرمایه گذاری نیستند. شهرداری ارگانی نیمه دولتی و نیمه خصوصی است که ۹۰ درصد درآمد آن در خود شهرداری تامین می شود نبود سرمایه گذار بر روی درآمد شهرداری تاثیر ۱۰۰ در صدی دارد.

 آیا مصوبات و طرح های ابتکاری شما در راستای رفع مشکلات شهری است؟

مصوبات بر اساس پیشنهاد شهرداری و این مصوبات بیشتر در راستای رفع مشکلات املاکی شهروندان است. طرح های ابتکاری شورا در حوزه های مختلف است به عنوان مثال در تلاش برای جذب سرمایه گذار در بخش های گردشگری و تفریحی هستیم. ممیزی املاک را انجام خواهیم داد و برای رفع ترافیک شهر برنامه های ارائه و در حال حل این مشکل هستیم در این راستا با کمک دستگاه های ذیربط با تعیین مکان مناسب وانت های میوه فروش سطح شهر و ایستگاه های مسافرکشان روستایی را ساماندهی کردیم.

آیا در حوزه های متفاوت از افرادی خارج از شورا مشاوره می گیرید؟

بله به احتمال زیاد اعضای شورا به صورت انفرادی از افرادی مشاوره خواهند گرفت اما به صورت دسته جمعی در اوایل شروع کار شورای دور پنجم جلسات مختلفی را با افراد صاحب نظر برگزار کردیم اما این افراد بعد از آن جلسات دیگر راهکاری به شورا ارائه ندادند شاید هم بخاطر این موضوع است اعضای شورا به دلیل مشغله فراوان نتوانستند دوباره از آنها دعوت به عمل آورند.

چرا گفته می شود شورای شهر دیواندره فقط شورای شهرداری است؟

نه این موضوع اصلا درست نیست بیش از ۳۰ درصد مراجعات شورای شهر در ارتباط با دیگر ادارات سطح شهر است و شورا در طول روز چنین مواردی را پیگیری می کند. شورای دور پنجم در هر زمینه ای که با مسائل شهری و مردم دیواندره در ارتباط باشد دخالت می کند.

انتهای پیام/