دکتر لیلا آژیر مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان در  گفت و گو با خبرنگار ما به قتل های اخیر و بحث تاب آوری پرداخت.

 

نشرخبر واقعه دلخراش قتل همسر و والدین فردی در استان علاوه بر ایجاد تاثر و تالم و بهت از این واقعه دلخراش بی شک تحلیل های فردی و جمعی خاصی را در پی داشته و دارد که هرکسی از زاویه دید خویش به بررسی واقعه می پردازد در نگاهی به اوضاع اجتماعی وتغییر سبک زندگی در یک جامعه در حال گذار وخانواده که با آسیب های خاص و چالش های جدی روبروست ضرورت فراتر رفتن از مهارت های زندگی وحلقه مفقوده سلامت روان انسان امروزی ، تاب آوری را ضروری می نمایاند .

 الگوهای جدید سلامت علاوه بر سلامت جسم و سلامت روان ، سلامت اجتماعی را نیز در نظر می گیرند که یکی از این شاخص های مهم تاب آوری است . گارمزی  و ماستن  تاب آوری را یک فرایند و توانایی یا پیامد سازگاری موفقیت آمیز با شرایط تهدید آمیز محیطی دانسته و معتقدند که تاب آوری نقش مهمی در مقابله با تنیدگی ها و تهدیدهای زندگی وآثار نامطلوب آن دارد .

 پس تاب آوری توانایی سازگاری با شرایط محیطی است اما نه به شیوه انفعالی و یا فقط درشرایط ویژه بلکه به شیوه مشارکت فعال و سازنده با محیط پیرامون خود. تاب آوری توانایی فرد در برقرار تعادل زیستی – شناختی در شرایط شوک و استرس زا بوده و برخی بر این باورندکه تاب آوری نوعی ترمیم خود با پیامدهای مثبت عاطفی وشناختی است که نقش مهمی در سازگاری و رضایت از زندگی دارد . فرد تاب آور ، فردی چاره ساز و انعطاف پذیر بوده و مطابق با تغییرات محیط خود را وفق داده و بعد از برطرف شدن عوامل فشار و  استرس به سرعت به حالت بهبود باز می گردد .

رضایت از زندگی وقتی وجود دارد که وضعیت موجود فرد در روابط خانوادگی مطابق با انتظارات فرد باشد و نارضایتی زمانی اتفاق می افتد که  وضعیت موجود فرد در روابط خانوادگی با موضعیت مورد انتظار و دلخواه منطبق نباشد .

برقراری ارتباط موثر با همسر ، عدم عصبانیت ، حفظ استقلال فردی ، فن مشارکت با هم ، ارزش قائل شدن برای خواسته ها و علائق همسر ، همدلی وهمراهی، داشتن اهداف وآرمان مشترک ، قبول سختی ها و آمادگی برای مواجهه با مشکلات زندگی ، کنار هم بودن در روزهای خوشی وسختی و تاکید بر نکات مثبت شخصیت همسر ، ابراز دوستی و اهمیت دادن به یکدیگر از عوامل مهم زناشویی است .

تاب آوری به عنوان یک پیش نیاز و شرط اولیه مهم در برقراری ارتباط موثر با همسر ورضایت زناشویی نقش کلیدی ایفا می کند . افزایش تاب آوری باعث رضایت زناشویی ، کاهش استرس وافسردگی واحساس رضایت از خود می گردد .

در پایان ضمن ابراز تاسف وتالم وتسلیت به مردم مهمان نواز ، نجیب وصبور دیواندره در تحمل این مصیبت و خانواده  و بازماندگان آن مرحومین ، امیدوارم آموزش تاب آوری و ارتقاء تاب آوری سر فصل آموزشهای رسمی مدارس ودانشگاه ها و آموزشهای غیررسمی رسانه ها و صداوسیما و جامعه قرار گیرد . امید که تاب آور باشیم و با اندگی صبر وگذشت از بروز فاجعه های این چنینی در جامعه پیشگیری کنیم .

انتهای پیام/۹۲۰۰۲/