بارانی نیوز – زنده‌یاد «سید محمد احمدی» فرزند سید مصطفی از سادات بزرگ روستای صفاخانه از توابع شهرستان صایین‌دژ در سال ۱۳۱۱ چشم به جهان گشود. دوران کودکی را در همان روستا سپری کرد و چون از خانواده سادات بود از همان دوران کودکی در مراسم مناجات‌خوانی و مولودی خوانی شرکت می‌کرد و در سنین نوجوانی استعداد دف زنی در وی نمایان شد.

خواندن در وصف حضرت رسول (ص)
سید محمد با صدای دلنشین و پرسوزش در وصف حضرت رسول(ص) و ائمه اطهار(ع) اشعار و مناجاتی می‌خواند و شنوندگان را به وجد می‌آورد و توجه همگان را به خود جلب می‌کرد. کمتر از ۱۰سال از سنش نگذشته بود که از مهر پدر و مادر محروم شد و از آن پس بود که مسئولیت‌‌های زندگی بر دوش او سنگینی ‌کرد. لذا به همراه برادر کوچکش  سید جلال دف‌زنی و مناجات خوانی پرداختند. وقتی آوازه‌ مهارت او زبانزد خاص و عام شد، از سوی یکی از سادات بزرگ آن روزگار به نام شیخ‌الرئیس حاج سید جلال‌الدین نقشبندی پذیرفته شد.
سید محمد مدتی را در میان آنان به سر برد و سپس توسط یکی از خان‌های دیواندره به نام «مظفرخان حبیبی» وارد مدرسه شد و از آن جا که مرحوم حبیبی علاقه‌ خاصی به سادات داشت ، سعی بر آن داشت تا از طریق درس خواندن بر معلومات ایشان بیفزاید.

ازدواج
سید محمد پس از ازدواج با دختر یکی از خانواده‌های اصیل به نام «فاطمه خضری» دوران جدیدی از زندگی‌اش شروع شد. زمان کوتاهی نگذشت که برای گذراندن زندگی به عراق رفت ودر آن جا با دف‌زنی و مناجات مردم را مجذوب خود کرد. در عراق با راهنمایی چند تن از کردهای ایرانی وارد مرحله‌ جدیدی از زندگی هنری (خواندن ترانه‌های کردی و فولکلوری) شد و از طریق هنرمندان آن زمان وارد صدا و سیمای بغداد شد و در اوایل، با نام «محمد گرمیانی» به خواندن ترانه‌های کردی پرداخت. پس از چند سالی به ایران برگشت و با سفارش نقشبندی و به واسطه‌ دوستی با آقای شکرالله خان بابان وارد صدا و سیمای تهران و با هنرمند بزرگ کُرد حسن زیرک روبه رو شد و چند سال را در کنار وی در تهران، خیابان ۲۰ متری جوادیه زندگی کرد. ثمره دوستی و رفاقت این دو هنرمند آوازخوان اجرا و ضبط چندین برنامه‌صوتی مشترک رادیویی است.

فعالیت در صدا و سیما
 سید محمد مدتی از دوران هنریش را در صدا و سیمای کرمانشاه و اواخر دوران هنری را در صدا و سیمای سنندج به سر برد. مهم‌ترین و شاخص‌ترین خصیصه این هنرمند که وی را از دیگران متمایز داشته و سبب تغییر نام خانوادگی او در میان مردم شده است، ذوق و سلیقه‌ منحصر به فرد وی بود.
دوران زندگی این هنرمند بزرگ نیز چون دیگر هنرمندان دچار فراز و نشیب‌های بسیاری بوده است و بیشتر دوران جوانی و میان سالی را در حال تردد میان کردستان ایران و عراق بوده که حاصل آن آوازهای بسیار بر نوارهای کاست است.
آثار آوازی این هنرمند سال‌های سال است که زینت‌بخش مجالس مردم است. شادروان صفایی پس از سال‌ها خدمت به هنر آواز کُردی در ۹ آذر ماه ۱۳۷۴ بر اثر بیماری سرطان مری در شهرستان سقز دیده از جهان فرو بست و موسیقی زندگی‌اش خاموش شد.

نویسنده / محمد توفیق مشیرپناهی

انتهای پیام/