دراستان معضل حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیر‌رسمی نمود بسیاری یافته است. در دیواندره نیز این سکونتگاه‌ها بدون در نظر گرفتن استانداردها و مجوز در اطراف شهر ساخته شده اند. یکی از محلات دیواندره که به «زورآباد» معروف است، از بزرگ ترین شهرک‌های دیواندره است که غیرقانونی ساخته شده است.
بخشی از محله زورآباد در سال‌های اخیر مورد حمایت خدمات شهرداری قرار گرفت و در اقدامی اسم این محله به «شهرک گلشن» تغییر یافت.
یکی از اهالی زورآباد که تقریبا در انتهای این محله یک خانه ۷۰ متری ساخته است، می‌گوید: چند سال پیش این زمین را با قیمت ۸ میلیون تومان از فردی خریداری کردم و یک شبه اسکلت آن را با همیاری دوستان به پایان رساندم و سپس به مرور کارهای داخلی آن را تمام کردم.
این فرد که خود را «خالد» معرفی می‌کند، ادامه می‌دهد: با استفاده از برخی مصالح که به ساخت یک ساختمان سرعت می‌دهد، نه تنها من خانه را ساختم، بلکه هرشب چندین خانه ساخته شد و در مدت کوتاهی این شهرک به وجود آمد.
وی با گلایه از مسئولان بیان می‌کند: تعداد زیادی خانه در اطراف منزل من از خدماتی همچون گاز و برق برخوردار هستند، اما نوبت به من و برخی دیگر که رسید ارائه خدمات متوقف شد و ما مجبور شدیم از همسایه‌ها خواهش کنیم تا آب و برق را از آنها قرض بگیریم. برای گرمایش و پخت و پز نیز از نفت و کپسول گاز استفاده می‌کنیم.
این شهروند تصریح می‌کند: اینک زورآباد به یک شهرک تبدیل شده است و خانه‌هایی در آن ساخته شده که در شهرک‌های دیگر هم نمی‌توانید مشاهده کنید. برخی خانه‌های دوطبقه و سه طبقه با کیفیت بالا، اما بدون مجوز ساخته‌اند.

امکانات محله
یکی دیگر از اهالی قدیمی این محله می‌گوید: اوایل چند خانه ساخته و بعد از ارائه خدمات به این محله ساخت و ساز غیر مجاز همه گیر شد و تعدادی از این طریق سود زیادی به جیب زدند.
«فرهاد مهری» ادامه می‌دهد: برخی افراد بر اثر فشار بی‌مسکنی به این محله پناه آوردند و خانه کوچکی ساختند، اما تعدادی دیگر در حجم بالا زمین خریداری و اقدام به ساخت آن ‌کردند و با قیمت بیشتر به مردم فروختند.
وی می‌افزاید: بخشی از این محله آسفالت شده و تمام خدمات از جمله گاز، آب و برق را دارا است و در برخی مکان‌ها نیز جدول‌کشی شده است. با همت مردم مسجدی در این محله ساخته شد و ایستگاه تاکسی هم در این محله فعال است.
مهری تصریح می‌کند: با این‌که جمعیت زیادی در این محله زندگی می‌کند و تمام اقشار در سنین مختلف در آن ساکن هستند، اما از امکانات رفاهی، بهداشتی و آموزشی خبری نیست و بچه‌ها باید تا مدرسه فاصله زیادی را طی کنند.
وی می‌گوید: بسیاری از کوچه‌های این محله خاکی و ناهموار است و فقط در برخی جاها به دلیل تردد زیاد مسطح شده که در فصل گرما گرد و خاک و در فصل سرما گل و لای به همراه دارد.
این شهروند تصریح می‌کند: چند سال است که ساخت و ساز در این محله متوقف شده و حتی سال گذشته چندین خانه که در حال ساخت بود توسط دستگاه‌های مرتبط تخریب شد که در انتهای شهرک می‌توانید آن را مشاهده کنید.

تشویق بانوان محله به فعالیت‌های اجتماعی
مشاور امور بانوان فرمانداری نیز می‌گوید: با توجه به این‌که محله زورآباد حاشیه‌نشین است و خدمات رفاهی، سرگرمی و اقتصادی در این محله وجود ندارد تلاش کرده ایم بانوان این محله را به کارهای اجتماعی تشویق کنیم.
«توران فتحی» ادامه می‌دهد: ظرفیت‌ها و نیازهای این محله را در ابتدا با حضور بانوان مورد بررسی قرار دادیم و سعی کردیم در حد توان جلسات با بانوان را به صورت فصلی برگزار کنیم.
وی می‌افزاید: افتتاح کتابخانه ویژه بانوان، برگزاری دوره‌های صنایع دستی و تشویق بانوان جهت مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی برنامه‌هایی است که در حال حاضر با مشارکت خود مردم انجام گرفته است.
فتحی بیان می‌کند: برای افزایش اعتماد به نفس و پرکردن اوقات فراغت بانوان در هر محله‌ایی ابتدا با آنها جلسه برگزار می‌کنیم و نیازهای آنها را در نظر می‌گیریم. با توجه به وضعیت موجود یک وضع مطلوب را پیشنهاد می‌دهیم. بعد برای رسیدن به آن هدف برنامه‌ها را اجرا می‌کنیم.

امکاناتی که وجود ندارد
یک کارشناس علوم اجتماعی هم می‌گوید: قیمت پایین زمین‌های موجود در محله زورآباد سبب شد افرادی که در روستاها زندگی می‌کردند به امید شهر نشینی راهی این محله شوند، اما تبعات و مشکلات آینده را در نظر نگرفته اند.
«سامان محمدی» ادامه می‌دهد: آنچه زورآباد را گسترش داد خواست مردم نبود، بلکه ارائه خدمات اولیه بود که مردم را به ساخت و ساز تحریک کرد و از طرف دیگر سودجویان برای کسب سود بیشتر خانه‌هایی ساختند و مردم را به این محله کشاندند.
وی می‌افزاید: از آنجا که زمین‌های کوچک کشاورزی در روستاها نتوانست اقتصاد معیشتی مردم را تامین کند، مردم برای یافتن شغل به طرف دیواندره هجوم آوردند و در مدت کوتاهی به شدت آمار جمعیت روستایی پایین آمد و از آنجا که آن زمان مسکن مهری وجود نداشت مردم دنبال خانه‌هایی با اجاره کم و یا خرید خانه ارزان به محله زورآباد رفتند.
محمدی بیان می‌کند: نخستین و بیشترین قربانیان این زندگی حاشیه‌نشینی، کودکان هستند که از کمبود‌های بسیاری  رنج می‌برند و از زندگی و دنیای کودکانه خود لذتی نمی‌برند. دسترسی نداشتن به مدارس و ورود زود هنگام بچه‌ها به بازار کار مشکل ساز است و آسیب‌های فراوانی به همراه دارد.وی ادامه می‌دهد: به‌طورکلی اشتغال غیرقانونی و کاذب درمیان ساکنان حاشیه‌نشین غلبه دارد.
این کارشناس تصریح می‌کند: محله‌های حاشیه ای در زمین‌های بدون برنامه شکل می‌گیرند. کودکان در کودکی نیاز به بازی دارند که در این محله زیرساختی برای بازی کودکان وجود ندارد و بچه‌ها به اجبار در کوچه‌های خاکی و نا امن به بازی می‌پردازند.
محمدی می‌افزاید: به غیر از مکانی برای بازی کودکان، این محل نیازمند مرکز بهداشتی و فضای سبز و پارک است. شهروندان حق دارند از امکانات رفاهی بهره مند باشند، چون اگر فکر و جسم مردم سالم و در آرامش نباشد تصمیم گیری برای تربیت و زندگی دشوار می‌شود.

درآینده نزدیک خدمات ارائه می‌شود
رئیس شورای شهر می‌گوید: با توجه به جمعیت بالای این محله و مراجعه مکرر به شورای شهر تصمیم گرفتیم اقدام به تثبیت این محله کنیم و پیگیری‌های خود را از طریق دستگاه‌های مربوطه به انجام رساندیم. «هژیر علوی»ادامه می‌دهد: آخرین نقشه محله گلشن (زورآباد) در کمیسیون ماده ۵ استان به تصویب رسید و در آینده نزدیک شهرداری می‌تواند خدمات به محله مذکور ارائه دهد.
وی می‎افزاید: برای ارائه خدمات باید مراحل قانونی تمام شود و بعد شهرداری مانند دیگر نقاط شهر به این محله خدمات ارائه دهد.
علوی بیان می‌کند: هدف گسترش این محله نیست، بلکه می‌خواهیم وضع موجود زورآباد را تثبیت کنیم تا این محله هم از خدمات مورد نیاز بهره‎مند شود.

  تخریب ساختمان‌های بدون مجوز
رئیس جهاد کشاورزی دیواندره در مورد خانه‎های تخریب شده در این محله می‌گوید: جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز مهم‌ترین دغدغه این مدیریت بوده و در این راستا، اکیپ حفاظت اراضی اقدام به برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز می‌کند.
«حمید رضا وزیری» ادامه می‌دهد: ساختمان‌هایی که بدون مجوز در اراضی کشاورزی احداث می‌شوند با حکم دادستانی اقدام به تخریب آنها خواهد شد.
وی می‌افزاید: بر اساس قانون، هرگونه تغییر کاربری و تفکیک اراضی کشاورزی، ساخت و ساز و دیوارکشی در مزارع و باغ‌ها بدون اخذ مجوز سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است و علاوه بر قلع و قمع بناهای احداثی با متخلفان طبق قانون برخورد خواهد شد.
وزیری بیان می‌کند: تغییر کاربری و تبدیل اراضی زراعی، باغی و اراضی بایر دارای سابقه کشت و کار واقع در حریم شهرها و خارج از آن نیز ممنوع است و متخلفان پس از معرفی به محاکم قضایی به پرداخت جزای نقدی و قلع و قمع بنا و مستحدثات و اعاده زمین به وضع اولیه محکوم خواهند شد.

گزارش / هیوا محمدپور / اردیبهشت ۹۶/ روزنامه همشهری