در اجرای هر طرح و پروژه ای در زمینه تولید و اشتغال، آب مهم‌ترین شاخص است. به‌ویژه در بخش کشاورزی این اهمیت دو چندان می‌شود. تامین منابع آبی حتی برای ایجاد اشتغال نیز اهمیت دارد، زیرا اجرای بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها به آن وابسته است. در دیواندره نیز چه دربخش کشاورزی و چه در بخش‌های دیگر مانند ایجاد فضاهای گردشگری این موضوع نمود دارد. گفت‌و‌گوی همشهری را با «ولید خالدیان» مدیر آب منطقه‌ای دیواندره درباره اقدامات این شرکت در بخش‌های مختلف مانند کمک به تبدیل کشت دیم به آبی و طرح‌های درحال اجرا و یا کمک به طرح‌های پیشنهادی دربخش‌های مختلف می‌خوانید.

  • از مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت آب منطقه ای دیواندره بگویید.

از جمله اقدامات مهم و زیربنایی شرکت آب منطقه ای استان در دیواندره احداث سد سیازاخ و شبکه پایاب آن در محدوده روستای دالان است. اهداف این طرح شامل کنترل و تنظیم جریان‌های نابهنگام رودخانه قزل اوزن، تامین آب کشاورزی ساحل چپ و راست رودخانه و مسیر دیواندره در سطح تقریبی ۲۰هزار هکتار، توسعه کشاورزی، افزایش اشتغال و بهبود وضعیت دامداری و زیست محیطی منطقه است.

  • برای تبدیل کشت دیم به آبی چه کارهایی انجام شده است؟

ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی «تازه آباد هیجان» که روی رودخانه فصلی «یول کشتی» از شاخه‌های قزل اوزن درحال ساخت است پیشرفت ۶۰ درصدی دارد که با بهره برداری از آن ۲۰۰ هکتار از اراضی دیم شهرستان در محدوده روستاهای تازه آباد و قره دره به کشت آبی تبدیل خواهد شد.
در مسیری دیگر ایستگاه پمپاژ روستاهای نساره علیا و گاوشله آماده برای بهره برداری با تکمیل صد‌درصدی است که در محدوده «نساره علیا» ۱۲۰ هکتار و در محدوده گاوشله ۷۰ هکتار را پوشش خواهد داد.
فاز اول ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی هزارکانیان و تازه‌آباد وزیر نیز در سطح ۷۰ و ۱۲۰ هکتاری سال گذشته به بهره‌برداری رسید.

  • طرح‌هایی هم داریم که از سوی شرکت آب منطقه ای کردستان آب مورد نیاز آنها تامین شده باشد، اما هنوز فعال نشده باشند؟

طرح‌های بزرگ و قابل توجهی از نظر ایجاد فضاهای گردشگری برای رونق اقتصادی، توسعه و اشتغال وجود دارد. از جمله طرح گردشگری حاشیه مخزن سد سیازاخ، طرح گردشگری نرسیده به پل نساره که پارک آبی نیز برای آن تعریف شده‌، طرح گردشگری با استفاده از اراضی بستر رودخانه قزل اوزن و ایجاد فضای تفریحی و آلاچیق برای اسکان موقت خانواده‌ها و پارک آبی، طرح ساخت هتل در زرینه در مسیر مسافران بانه و سقز و طرح‌های گردشگری داخل دیواندره را می‌توان نام برد که در حال حاضر آب مورد نیاز این طرح‌ها از طرف شرکت آب منطقه ای کردستان تخصیص یافته و مجوزهای لازم نیز صادر شده است.

  • با فعال‌سازی این طرح‌ها شاهد اشتغال‌زایی برای چند نفر خواهیم بود؟

با بهره‌برداری از طرح‌های تعریف شده در حوزه گردشگری و همچنین تکمیل طرح پرورش ماهی ۴۰۰ تنی پایاب سد سیازاخ که با آن یک پکیج کامل و مجموعه ای تفریحی و گردشگری در ورودی دیواندره ایجاد می‌شود می‌توان علاوه بر رونق اقتصادی و رشد ابعاد توسعه، اشتغال زایی برای بالغ بر ۱۰۰ نفر به طور مستقیم و غیر‌مستقیم ایجاد کرد.با توجه به نام گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با نام «اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال ـ تولید» قطعا تمامی جهت گیری‌ها به سمت و سوی تحقق این شعار پیش خواهد رفت و در حال حاضر نیز با توجه به انتخاب دیواندره به عنوان شهرستان پایلوت در اجرای اقتصاد مقاومتی، تمامی شرایط لازم مهیا می‌شود. همچنین می‌توان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های ایجاد شده و حمایت از سرمایه‌گذاران زمینه شکوفایی اقتصادی شهرستان را فراهم کرد.

  • سد سیازاخ چه کمکی به اقتصاد دیواندره می‌کند؟

به طور یقین محور توسعه دیواندره توجه و سرمایه‌گذاری به بخش کشاورزی و دامداری است و وجود سد سیازاخ امتیاز بسیار مناسبی است که می‌طلبد با اتمام شبکه بهره‌برداری آن و ایستگاه‌های پمپاژ شهرستان رونق لازم در این حوزه ایجاد و متناسب با آن توجه ویژه به بخش دامداری شود.
وجود مراتع بسیار مناسب در شهرستان می‌تواند به روند توسعه کمک کند و هم راستا با این امور باید به فکر ایجاد صنایع تکمیلی و بسته‌بندی نیز بود تا چرخه تولید در شهرستان تکمیل شود که این دقیقا شعار سال ۹۶ را محقق خواهد کرد.
دیواندره ظرفیت بالقوه ای در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی، پرورش ماهی، توسعه باغا‌ها و دامداری دارد و چنانچه بخواهیم در حوزه اقتصاد مقاومتی در شهرستان کاری از پیش ببریم باید کانون توجه و سرمایه گذاری این بخش باشد و در غیر این صورت بیراهه رفتن است.

  • سخن پایانی…

شرکت آب منطقه‌ای کردستان و به تبع آن اداره‌های منابع آب تابعه، تمام و کمال آماده خدمات رسانی به سرمایه گذاران در حوزه‌های مختلف هستند و این در عمل هم ثابت شده است، به طوری که شرکت در سال ۹۵ در صدر فهرست دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته که بیشترین نقش را در توسعه استان داشته است. این موضوع ادامه خواهد داشت و نقش مهم خود را در حوزه تامین آب طرح‌های سرمایه‌گذاری ایفا خواهیم کرد.

  استفاده ازظرفیت‌های منابع آبی دیواندره برای اشتغال‌زایی و تولید
مدیر آب منطقه‌ای دیواندره می‌گوید: ظرفیت‌های زیادی در دیواندره ایجاد شده است که باید وضعیت موجود فعال شود. استفاده از منابع آب جاری شهرستان از جمله چشمه‌ها و قنات‌ها با آب‌دهی مناسب برای ایجاد طرح بسته‌بندی آب آشامیدنی و معدنی پروژه موفقی خواهد بود.
«ولید خالدیان» می‌افزاید: استفاده از اراضی بستر رودخانه برای ایجاد گلخانه و پرورش گل‌های زینتی و نهالستان، استفاده از ۱۱ هکتار از  اراضی بستر رودخانه قزل اوزن برای پرورش ماهی و اردک، پیگیری برای دادن مجوز به اجرای طرح‌هایی که قابلیت دارند و یا ابطال مجوز طرح‌هایی که راکد مانده اند و واگذاری آنها به افرادی با توان مالی برای و اجرای طرح چاه‌های شراکتی برای اهالی روستاهای گادمه گتر و گلتپه با هدف احیای اراضی آبی آسیب دیده بسیار موثر است.

گفت و گو از هیوا محمدپور / روزنامه همشهری