ماده ۷۱ تبصره یک قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا یکی از پر تنش ترین و جذابترین ماده های قانون شورا برای منتخبان مردم در ساختمان شورای شهر است به طوری که این صفحه از قانون در ساختمان شورای شهر بیشتر از هر صفحه دیگری مطالعه می شود در بیشتر شهرها اختلافات میان اعضای شورا و همچنین همدلی ها از همین بند و ماده شروع می‌شود از آنجا که همه دوست دارند فردی نزدیک به تفکرات خودشان به عنوان شهردار شهر معرفی شود همدلی و مذاکرات خاصی برای توافق رسیدن سر گزینه مناسب لازم است.

شهر ۳۶ هزار نفری دیواندره در طول چهار دوره شورای شهر شهرداران متعددی به انتخاب شورا به خود دیده است که هر کدام به اندازه توان در این شهر به خدمت پرداختند. در آغاز دور چهارم شورای شهر دیواندره منتخبان مردم با معرفی یک سرپرست کار خود را شروع کردند در ادامه با بررسی برنامه‌های ۱۸ نفر در نهایت با ۶ رای موافق و یک رای مخالف بهزاد اسماعیلی یکی از کارمندان با تجربه شهرداری سقز را به عنوان شهردار دیواندره انتخاب کردند.

اسماعیلی دو سال و دو ماه سکانداری شهرداری دیواندره را برعهده داشت که در نهایت با ۶ رای موافق از سمت خود عزل شد و دوباره چندین گزینه به شورای شهر معرفی شد که در بین آنها گزینه های بومی و غیربومی دیده می شد . در نهایت شورای شهر اصرار داشتند محمد حسن زاده که کارمند شهرداری دیواندره بود را به عنوان شهردار انتخاب کنند که بعد از رایزنی های نتوانستند حکم شهرداری او را بگیرند. بعد از هفت ماه اداره شهرداری با سرپرستی حسن زاده مجبور به بررسی گزینه های دیگر نمایند.

دوباره معرفی گزینه‌های دیگر جلسات شورای شهر را ناآرام کرد و از بین تمام گزینه ها یکی از اعضای شورای شهر با عنوان شهردارانتخاب و به فرمانداری معرفی شد اما در حرکتی غیر منتظره اعضاء شورا از انتخاب خود پشیمان شدند و با استعفای این عضو شورای شهر موافقت نکردند. بعد از کش و قوس‌های فراوان که داشت بر روی محبوبیت شورای شهر در میان مردم تأثیر می‌گذاشت برای جبران کم کاری ها شهردار شهر زرینه که با فعالیت‌های چشمگیری که در شهر زرینه انجام داده بود در میان مردم دارای محبوبیت بود با پنج رای موافق به عنوان شهردار دیواندره معرفی شد.

ناصح محمدخانی دی ماه سال ۹۵ فعالیت خود را در شهرداری آغاز کرد اما در انتخابات اردیبهشت ماه سال جاری هیچ کدام از اعضای شورای دور چهارم نتوانستند دوباره به ساختمان شورا برگردند و رای اعتماد از مردم بگیرند.

اینک دور پنجم با پنج عضو تا چند روز دیگر فعالیت خود را شروع خواهد کرد که بارها در محافل غیر رسمی از ماندن یا نماندن شهردار سخن به میان آوردند. از آنجا که در چند ماه گذشته محمدخانی عملکرد مثبتی در شهر داشته است و مورد محبوبیت و حمایت مردم است بسیار دور از انتظار است که نسبت به تغییر ولی در این ابتدا حرکتی انجام شود و به احتمال زیاد او را ابقا می کنند.

اختلاف یکی از منتخبان شورای شهر با فرماندار دیواندره که به حد رسانه ای شدن رسیده و انتخاب هیئت رئیسه شورای شهر در آینده ای نزدیک همدلی یا اختلاف این دوره از شورای شهر را نمایان خواهد کرد که قطعاً بر روی انتخاب شهردار نیز تاثیرگذار خواهد بود.

هیوا محمدپور