رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دیواندره

یک محموله حاوی ۱۰ هزار قلم داروی دامپزشکی مشکل دار در شهرستان دیواندره توقیف و حکم دو مرغداری متخلف صادر شد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دیواندره  گفت: در دیواندره ۵۰ واحد مرغداری دارای مجوز در حال فعالیت هستند در سال جاری برای دو واحد مرغداری که بدون مجوز اقدام به جوجه ریزی کرده بودند پرونده تشکیل و با حکم دادگاه محکوم شدند.

دکتر اهون احمدی اظهار داشت: در شهرستان دیواندره یک محموله دارو دامپزشکی تاریخ مصرف گذشته و مشکل دار توقیف و معدوم شد این محموله شامل ۱۰ هزار قلم دارو بود.

وی اضافه کرد: در سال جاری برای ۲۳۰ نفر پروانه حمل خوراک دام و ۱۳۰۰ گواهی حمل بهداشتی مرغ زنده و دام سبک و سنگین صادر شد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دیواندره اظهار داشت: جمعیت دامی شهرستان دیواندره شامل ۲۰ هزار راس دام سنگین و ۳۶۵ هزار راس دام سبک است خوشبختانه بیماری تب برفکی در دوسال اخیر کاملا کنترل شده است.

دکتر اهون احمدی گفت: با توجه به طغیان سال ۹۴ تب برفکی تلفات و خسارات سنگینی وارد کرد با استراتژیکی که اداره دامپزشکی در نظر گرفت در دو سال اخیر یک مورد تلف دام به علت بیماری تب برفکی نداشته ایم. برای جلوگیری از این بیماری دامی در سال چند مرحله واکسیناسیون گاوی و گوسفندی انجام می شود و از واکسن های مرغوب استفاده می کنیم. واکسیناسیون تب برفکی را ۱۰۰ درصد رایگان انجام می دهیم و دامداران هم همکاری لازم را با همکاران دامپزشکی دارند.

احمدی بیان کرد: این دامپزشکی سالیانه از ۵۰۰ راس دام سنگین تست بیماری های مانند سل و تب مالت را انجام می دهد که خوشبختانه در چند سال اخیر موردی نداشته ایم. و به ۱۰۰۰ قلاده سگ صاحب دار قرص ضد انگل و واکسن داده ایم. اگر حیوان گزیدگی هم داشته باشیم از حیوان نمونه برداری خواهیم کرد.

به گفته وی، ماموران بهداشت محیط دامپزشکی به صورت روتین از کلیه مراکز عرضه فراورده های دامی مانند رستوران ها، قصابی، لبنیاتی و… بازدید خواهند کرد و در ارتباط با تخلفات صورت گرفته بیش از ۲۰ پرونده تشکیل شده است./کردپرس