شهردار زرینه گفت: زرینه که در سال ۸۰ به عنوان شهر معرفی شده است، هنوز فاقد حداقل امکانات شهری می باشد.

شهردار-زرینهبه گزارش بارانی نیوز، منطقه کردستان ناصح محمد خانی در جمع خبرنکاران رسانه های گروهی استان کردستان، اظهار کرد: شهر زرینه به همراه ۱۰ شهر کوچک دیگر استان ۱۳ سال است که اسم شهر را یدک می کشد در حالی که فاقد تاسیسات و امکانات لازم برای شهرنشینی است.
وی با تاکید بر اینکه دولت ها نباید بدون مطالعه علمی و دقیق مراکز و روستاهای پرجمعیت را به شهر تبدیل کنند، افزود: در صورت تبدیل شهر مراکز بخش و روستاهای بزرگ به شهر از سوی دولت باید حداقل امکانات شهرنشینی برای آنها فراهم شود و دردل شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهر کوچک را بشنوند.
وی بیان کرد: مردمان ساکن در شهرهای کوچک تمام نیازمندی ها و خواسته های خود در بخش های مختلف خدماتی را از شهرداری ها مطالبه می کنند، لذا فعال شدن ادارت خدمات رسان در شهر زرینه و دیگر شهرهای کوچک استان ضروری است.
شهردار زرینه در ادامه به فعالیت های شهرداری زرینه در راستای افزایش فضای سبز در این شهر خبر داد و گفت: در این راستا فضای سبز شهر زرینه ۱۲ هزار متر مربع افزایش یافته و در مجموع نزدیک به سه هزار اصله نهال مثمر در شهر زرینه غرس شده است.
به گفته وی در سال گذشته یک هزار و ۳۵۰ در سال جاری نیز یک هزار و ۶۲۰ اصله نهال در شهر زرینه و با دو هدف افزایش سرانه فضای سبز و جلوگیری از تخریب مراتع و منابع طبیعی این شهر کاشته شده است.
محمدخانی میزان فضای سبز موجود در شهر زرینه را ۱۷ هزار متر مربع عنوان کرد و گفت: اضافه کردن سه هزار متر مربع دیگر به فضای سبز شهری در برنامه کاری شهرداری قرار گرفته است.
وی اولویت کاری در این شهر را تعامل سازنده و موفق شهرداری و شورای شهر دور چهارم عنوان و بیان کرد: تعامل شهردرای زرینه با شورای دور چهارم این شهر خروجی های موفقی داشته و در نهایت تعریف و تایید مدیران استانی را به دنبال داشته است.
شهردار از شهر زرینه به عنوان نگین برفی ایران نام برد و تصریح کرد: به علت شرایط اقلیمی خاص زرینه و وجود چهار پارامتر مهم و انحصاری ارتفاع بارش برف، میانگین بارش برف، تعداد روزهای یخبندان و تعداد روزهای برفی، این شهر با نام نگین برفی ایران معرفی شده است و مورد تاید مسئولان کشوری نیز قرار گرفته است.
محمدخانی با تأکید بر وجود ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فراوان در شهر زرینه اظهار کرد: زرینه سردترین و مرتفع ترین شهر ایران است و با استفاده از این پتانسیل می توان زرینه را به عنوان مرکزی برای ورزش های زمستانی از جمله رالی و اسکی تبدیل کرد.
وی افزود: شهرداری زرینه در صدد است علاوه بر فعال کردن ورزش اسکی در این شهر پروژه پیست اتومبیلرانی رالی را نیز طی سال‌جاری در زرینه اجرایی کند.
شهردار زرینه در بخشی دیگر از سخنان خود به تشریح مهمترین اقدامات صورت گرفته طی هشت ماه گذشته در شهر زرینه پرداخت و اظهار کرد: احداث و راه‌اندازی دفتر شورا، تحویل گرفتن سالن ورزشی از اداره آموزش و پرورش شهرستان دیواندره، راه‌اندازی کتابخانه شهر زرینه با حمایت انجمن حامی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، احداث رفیوژ ورودی جایگاه سی‌ان‌جی رزینه از جمله این اقدامات بوده است.
وی ساخت میدان وحدت با فضاسازی آب نماهای رنگی، احداث ۱۵ هزار متر مربع فضای سبز و ایجاد چهار پارک درون محله ای، تملک ساختمان‌هایی در مسیر تعریض و بازگشایی معابر، خرید مبلمان شهری به منظور زیباسازی و فضاسازی شهری، جدول‌گذاری، سنگ‌فرش و آسفالت در سطح شهر، شن‌ریزی تمام معابر شهری در شهرک‌های تازه تأسیس، را از دیگر اقدامات و برنامه های اجرایی شهرداری زرینه در مدت مذکور عنوان کرد.
وی اضافه کرد: جذب سرمایه‌گذار برای ایجاد وسایل شهربازی در سایت پارک شهرداری و احداث بازار با کمیته امداد به صورت مشارکتی، راه‌اندازی سایت شهرداری و شورای اسلامی شهر، ایجاد و احداث ایستگاه تاکسی، احداث نمازخانه در مسیر جاده اصلی و ترانزیتی بلوار امام شافعی، لکه‌گیری معابر سطح شهر و ایجاد سرعت‌گیرهای مهم در تقاطع خیابان‌ها بخشی دیگر از این اقدامات بوده است.
شهردار زرینه همچنین به نصب علائم راهنمایی و رانندگی به صورت ال‌ای‌دی در مسیر خیابان‌های اصلی و بلوار امام شافعی، مسطح و آماده‌سازی آب شفابخش زرینه برای مطرح کردن به عنوان پایگاه گردشگری، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و برگزاری مسابقات فوتسال در ایام دهه فجر در بخش کرفتو به عنوان دیگر اقدامات این شهرداری طی هشت ماهه گذشته اشاره کرد.
محمدخانی تعامل، همکاری و مشارکت شهروندان با شهرداری و شورای شهر در راستای بهره گیری از نظرات آنها در راستای رشد و ارتقاء فرهنگ شهرنشینی را از برنامه های صورت گرفته توسط شهردرای زرینه برشمرد.
وی گفت: برگزاری نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی در شهر زرینه، ایجاد مؤسسه فرهنگی هنری در این شهر، برگزاری مراسم گرامیداشت مقام مادر و نمایشگاه عکس برای نخستین بار و برگزاری شورای نامگذاری معابر نیز از جمله اقدامات شهرداری زرینه طی مدت هشت ماه گذشته بوده است.
وی اولویت شهرداری برای برای نامگذاری معابر و خیابان های زرینه را شهدای شاخص استانی و کشوری و همچنین شخصیت های بزرگ منطقه ای و استانی عنوان کرد.
شهردار زرینه به تشکیل هیات های ورزشی به عنوان اقدامی دیگر در شهر زرینه اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر سه هیئت کبدی، فوتسال و موی‌تای در بخش آقایان در زرینه راه‌اندازی شده است.
محمدخانی بیان کرد: این اقدامات و برنامه های دهه فجر در سال ۹۲ عنوان شهردار برتر و نمونه را برای زرینه به ارمغان آورد.
وی خاطرنشان کرد: با اجرای این برنامه‌ها در ۲۲ بهمن سال ۹۲ عنوان شهردار برتر و نمونه استان برای زرینه کسب شد و همچنین در ایام سفرهای نوروزی امسال نیز ضمن معرفی به عنوان مسئول برتر و تلاشگر شهرستان دیواندره معرفی و موفق به دریافت لوح تقدیر شدم.
وی یادآور شد: شهر زرینه که سردترین و مرتفع ترین شهر کشور و همچنین دوروازه اولین آپارتامان جهانی یعنی غار کرفتو است می تواند در صورت توجه و تلاش مسئولان در زمینه گردشگری بسیار رشد و توسعه یافته یابد.