مدیرکل ورزش و جوانان کردستان در جلسه شورای عالی ورزش استان با اشاره به کمبود بودجه در بخش عمرانی در سال گذشته گفت: این اعتبار از ۵۰۰میلیون تومان در سال قبل به ۲۳میلیارد تومان در سال‌جاری افزایش پیدا کرده است.

به گزارش فارس «حامد جولایی» افزود: با در نظر گرفتن اعتبارات «ماده ۱۸۰»، تاکنون ۱۵میلیارد تومان از این میزان اختصاص یافته است. وی با اشاره به وجود ۵۰طرح ورزشی استانی، اعتبار لازم برای تکمیل همه طرح‌های ورزشی استان را ۷۰میلیارد تومان اعلام کرد.
جولایی با اشاره به سهم ۲۵میلیارد تومانی استان از اعتبارات «ماده ۸۸» در سال‌جاری، از افزایش آن به ۵۰میلیارد تومان در سال آینده خبر داد و گفت: خوابگاه ۴۰۰نفری سنندج نیز برای تکمیل به ۱۲میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

  • مشکلات ورزش روستایی

مدیرکل ورزش و جوانان کردستان با اشاره به وجود فقط ۸سالن سرپوشیده در روستاهای استان ادامه داد: ورزش این استان در این بخش مشکلات بسیاری دارد و باید از ظرفیت نهادهای مختلفی مانند شهرداری برای توسعه ورزش استفاده کرد.
جولایی خواستار اختصاص‌درصدی از سهم مناطق مرزی شهرهای بانه و مریوان به ورزش شد و عنوان کرد: با این اقدام می‌توان به خودکفایی ورزش کردستان خوشبین بود.
وی اظهارکرد: هدف از تشکیل شورای عالی ورزش کردستان بررسی موانع موجود برسر راه توسعه ورزش استان و جلوگیری از فعالیت موازی دستگاه‌های مختلف است.
جولایی ایجاد وحدت رویه، بهره‌گیری از منابع موجود و تسریع در انتقال سیاست‌های کلان ورزش را از رسالت‌های شورای عالی ورزش استان عنوان کرد.

  • فعالیت ۳۶۰هیأت ورزشی

مدیرکل ورزش و جوانان کردستان با اشاره به وجود ۳۶۰هیأت ورزشی استانی و شهرستانی اظهارکرد: در سال جاری با وجود همه کمبودهای اعتباری، اعزام تیم‌ها و ورزشکاران و میزبانی‌ها دراستان به خوبی انجام شد.
جولایی حضور در ۹۶ رویداد ورزشی در سطح قهرمانی کشور، ۱۵میزبانی ملی و منطقه‌ای، کسب ۱۵۰نشان طلای کشوری و حضور ۱۷تیم در لیگ‌های کشور را بخشی از فعالیت‌های این اداره کل در سال جاری عنوان کرد.

  • استعدادیابی

استاندار نیز در این جلسه با بیان این‌که ورزش استان از ظرفیت خوبی در حوزه قهرمانی برخوردار است، گفت: می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب، پایه مناسب قهرمانی در کردستان را بنا نهاد.
«عبدالمحمد زاهدی» اظهارکرد: طرح دغدغه‌های متعدد و پراکنده در این‌گونه جلسه‌ها سبب می‌شود به نتیجه مناسبی دست نیابیم. وی با اشاره به پیش‌بینی تشکیل سالانه ۲جلسه شورای ورزش استان افزود: براساس اساسنامه این تعداد کافی نیست و باید حداقل در سال ۵جلسه برگزار شود. این مسئول ادامه داد: مشارکت شهرداری‌ها، استفاده از امکانات مناطق مرزی، تشکیل صندوق حمایت از ورزشکاران، بهره‌گیری از ظرفیت‌های ورزشی دستگاه‌های مختلف و مشخص شدن سهم ورزش از معادن از موضوع‌هایی است که باید در کارگروه‌ها مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد.
زاهدی با اشاره به ضرورت ارائه راهکار در این حوزه‌ها تأکید کرد: آموزش و پرورش استان نیز باید گزارشی را از فعالیت‌های خود ارائه دهد.
وی با بیان این‌که همه ورزشکاران دوره‌ای در اختیار این سازمان هستند، عنوان کرد: اداره‌های ورزش و جوانان و آموزش و پرورش باید درزمینه استعدادیابی به توافق برسند تا درنهایت منجر به پویایی ورزش قهرمانی دراستان شود.

  • شاکله ورزش

معاون تربیت‌بدنی اداره‌کل آموزش و پرورش کردستان در این جلسه گفت: ۴گرایش ورزش همگانی، ملی، حرفه‌ای و پرورشی شاکله پدیده‌ای به نام ورزش را تشکیل می‌دهند. «امید سهراب‌نژاد» وجود نیروی انسانی، تجهیزات و سرمایه‌گذاری را برای توسعه ورزش مهم عنوان کرد و افزود: توان جذب ورزشکاران را داریم، اما نگهداری آنها در این حوزه بسیار دشوار است. وی ادامه داد: دستگاه‌های خدمات‌رسان عمومی باید ملزم به اعمال تخفیف‌هایی برای اماکن ورزشی شوند. سهراب‌نژاد با بیان این‌که ۲۰درصد از جمعیت استان زیرپوشش اداره کل آموزش و پرورش هستند، عنوان کرد: سال جاری ۷۰۰میلیون تومان برای برگزاری مسابقات استانی و کشوری نیاز داریم.

  • غفلت از ورزش

عضو شورای راهبردی ورزش کشور نیز با بیان این‌که تفکر آموزش و پرورش از پرداختن به موضوع ورزش غافل است، گفت: توجه به ایجاد باشگاه‌های کوچک و ورزش محله‌محور باید مدنظر قرار گیرد.
«سردار محمدی» افزود: مشکل اساسی ورزش اجرا نشدن طرح‌های جامع در این زمینه است. وی با بیان این‌که شاکله تقسیم‌بندی ورزش مشکل دارد، ادامه داد: نقش دولت در ورزش شفاف نیست و مدیریت ورزش دچار مشکل است.

  • آمادگی شهرداری برای توسعه ورزش همگانی

شهردار سنندج در این جلسه از آمادگی این نهاد برای توسعه ورزش همگانی در این شهر خبر داد.
«کامیاب شادمان» اظهارکرد: شهرداری‌ها می‌توانند حمایت خوبی از ورزش داشته باشند، اگرچه در این زمینه با محدودیت‌های اعتباری نیز مواجه هستند.
وی تأسیس باشگاه‌های ورزش شهرداری در همه شهرهای استان با حمایت هر شهر از یک رشته را خواستار شد و گفت: شهرداری‌ها می‌توانند پایه خوبی برای حضور در لیگ‌های دسته‌های برتر باشند.
شادمان با تأکید بر فعالیت‌های مناسب شهرداری در رشته‌های بسکتبال و هندبال بانوان عنوان کرد: در ورزش باید به‌صورت پله ای حرکت کرد تا فرهنگ ورزش باشگاهی ارتقا یابد.
وی ایجاد بستر مناسب برای ورود بخش خصوص در ورزش را یک نیاز جدی دانست و با بیان این‌که هنوز این فضا در استان وجود ندارد، ادامه داد: استان‌های دیگر با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و اعطای معافیت‌های مالیاتی به موفقیت‌های مهمی در ورزش دست یافته‌اند.
شادمان درباره پارک بانوان واقع در مجموعه تفریحی «توس نوذر» سنندج گفت: استخر این پارک نیازمند ۵/۲میلیارد تومان اعتبار است. شهردار سنندج با بیان این‌که این مبلغ را از محل بودجه ورزش باشگاه شهرداری تأمین می‌کنیم، افزود: شهرداری سنندج آماده توسعه ورزش همگانی در تمام نقاط شهر است.