استاندار کردستان گفت: استان کردستان به نسبت کمتر توسعه یافتگی شرایط و وضعیت متفاوتی در کشور دارد و امروز اگر مردم استان نخواهند عملاً توسعه ای اتفاق نمی افتد و در جامعه کردستان نمی توان از توسعه گذشت و بر اساس خط و خطوط سیاسی حرکت کرد.

به گزارش بارانی نیوز به نقل از کردتودی عبدالمحمد زاهدی در سومین همایش فرمانداران، معاونین استاندار، مدیران کل ستادی و مشاورین استاندار کردستان که قبل از ظهر امروز در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد، به تحلیل شرایط و وضعیت امروز کشور و استان کردستان پرداخت.

وی اظهار داشت: تحلیل گذشته دردی را از مشکلات دوا نمی کند اما واقعیت این است که در شرایطی که دولت تدبیر و امید سکان مدیریت کشور را در دست گرفت همه شاخص های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و معیشتی نامناسب بود و اعتماد عمومی به شدت ضربه خورده و سرمایه اجتماعی کاهش یافته بود.

عبدالمحمد زاهدی افزود: درعرصه بین المللی کشور شرایط بسیار نامناسبی داشت و درگیری با کشورهای مختلف به لحاظ دیپلماسی و تصویب قطعنامه ها و تحریم ها علیه ایران به حد اعلی خود رسیده بود و آثار این قطعنامه ها در زندگی مردم تاثیر بسیار زیادی گذاشت.

 

علیرغم ادامه تورم و بیکاری امروز وضعیت روانی جامعه بهتر از قبل است

استاندار کردستان تصریح کرد:  دولت تدبیر و امید در حوزه داخلی یک انظباط نسبی را به کشور بازگرداند و اگر چه شاید وضعیت روانی جامعه مطلوب نباشد و هنوز تورم و بیکاری مردم را آزار می دهد اما به نسبت سال های گذشته بهتر است.

وی افزود: امروزه کاهش شدید قیمت نفت با توطئه برخی کشورهای منطقه و صهیونیسم از ۱۰۰ دلار به ۴۰ دلار افت پیدا کرده و حل مشکل هسته ای ضرورت بیشتری پیدا کرده است.

 

امروز دیپلماسی کشور فعال ترین دیپلماسی ۳۶ سال گذشته است

زاهدی با توصیه به اینکه فرمانداران در تبیین شرایط اقتصادی امروز کشور و مشکلات و سختی های دامنگیر جامعه برای مردم وظیفه سنگینی بر عهده دارند، گفت: دیپلماسی کشور امروز به نسبت ۳۶ سال عمر نظام در موفق ترین و فعال ترین وضعیت خود قرار دارد.

عبدالمحمد زاهدی به تمجید از دکتر ظریف سکاندار دستگاه دیپلماسی کشور پرداخت و گفت: موضوع مذاکرات هسته ای توسط دولت و با تدابیر مقام معظم رهبری دنبال می شود اما عده ای که منافعشان در ادامه تحریم ها می باشد منافع شخصی خود را بر منافع ملی ترجیح می دهند و در مسیر مذاکرات سنگ اندازی می کنند.

وی تاکید کرد: مذاکرات هسته ای در راستای منافع ملی پیش می رود و اگر قرار باشد که متوقف شود تنها از اختیارات مقام معظم رهبری می باشد و معنایی ندارد که در اوج مذاکرات عده ای وزیر خارجه را به مجلس بکشانند و او را بازخواست کنند.

 

در موضوع مذاکرات هسته ای عده ای در داخل با اسراییل همکاری نکنند

زاهدی تصریح کرد: برخی کشورهای منطقه و اسراییل نمی خواهند که مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۵ بعلاوه یک به نتیجه برسد و بهتر است عده ای در داخل با آنان همراهی نکنند.

وی با اشاره به سنگ اندازی های فراوان داخلی و خارجی در مسیر مذاکرات گفت: پیش بینی نتیجه مذاکرات سخت است اما حداقل نتیجه مذاکرات یکسال اخیر عدم تصویب قطعنامه جدید علیه ملت ایران و پذیرش صلح خواهی و صلح طلبی ایران است.

استاندار کردستان به نتیجه رسیدن مذاکرات را به سود آمریکا و حزب دمکرات این کشور دانست زیرا رویارویی نظامی این کشور با دیگر کشورها در سالیان گذشته مردم و صلح طلبان آمریکا را به ستوه آورده است. 

 

مردم از مسئولان توسعه بخواهند نه خط و خطوط سیاسی

زاهدی تصریح کرد: استان کردستان به نسبت کمتر توسعه یافتگی شرایط و وضعیت متفاوتی در کشور دارد و امروز اگر مردم استان نخواهند عملاً توسعه ای اتفاق نمی افتد و در جامعه کردستان نمی توان از توسعه گذشت و بر اساس خط و خطوط سیاسی حرکت کرد.

وی منحصر کردن خواسته های جامعه را به خواسته های خرد و ناچیز خطرناک دانست و  گفت: باید به مسائلی بپردازیم که مسائل مهم استان محسوب می شود و به سود توسعه استان است.

استاندار کردستان که در جمع معاونین، فرمانداران و مدیران کل ستادی و مشاورین خود صحبت می کرد اظهار داشت: تبدیل گفتمان توسعه به گفتمان اصلی جامعه شاید از نظر اقتصادی به  سود دولت نباشد اما تمام مجموعه ادارات و دستگاههای استان باید آن را با جدیت دنبال کنند و مردم نیز باید توسعه را از دولت بخواهند.

زاهدی نخبگان، هنرمندان و گروه های مرجع و تاثیر گذار جامعه را به یاری طلبید و گفت: همه باید برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در استان تلاش کنیم زیرا اینگونه کشور و استان امن تر خواهد شد و اشتغال بیشتری در جامعه ایجاد می شود.

 

مجوز معدن را منبعد تنها به شرط فراوری واگذار می کنیم

استاندار کردستان جذب چندین سرمایه گذار را در حوزه معدن و فراوری مواد معدنی در چند ماه اخیر را قابل تقدیر دانست و گفت: این موضوع قدمی جدی در راستای جلوگیری از خام فروشی است و منبعد نیز هر گونه مجوز استخراج از معادن را به شرط فراوری واگذار می کنیم.

 

همه مدیران بی طرفی خود را در آستانه انتخابات حفظ کنند

استاندار کردستان با اشاره به نزدیک شدن انتخابات آینده مجلس، به تحرکات در داخل جامعه اشاره کرد و گفت: مدیران و فرمانداران ضمن پیگیری مسائل با حساسیت ویژه، بی طرفی و استقلال خود را حفظ کنند.

وی خاطر نشان کرد: مجموعه وزارت کشور بدنبال تاثیر گذاری در انتخابات نیست اما اجازه نقض قانون را نیز نمی دهد.

 

فرمانداران و مدیران با مردم و گروه های تاثیرگذار ارتباط داشته باشند

عبدالمحمد زاهدی به همه مدیران و فرمانداران توصیه کرد که ارتباط خود را با گروه های مرجع و مردم حفظ کنند و تعامل با مردم و مجموعه های تاثیر گذار داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: هر چه مراجعه مردم به مجموعه استانداری برای حل و فصل مشکلاتشان بیشتر شود نشان از بی توجهی مدیران به ملاقاتهای عمومی و حل مشکلات مردم است و این موضوع نباید نهادینه شود.

/دیواندره/