افزایش مداوم، سریع و چند باره قیمت مرغ در بازارهای استان کردستان، موجب شده است تا در شرایط فعلی، تأمین این منبع غذایی برای بسیاری از شهروندان به دشواری صورت بگیرد. 

به گزارش بارانی نیوز – کمتر کسی در دنیای امروزی وجود دارد که از خواص برخی از مواد غذایی مهم در زندگی همچون پروتئین‌ها، بدون اطلاع باشد؛ افزایش آگاهی مردم در این زمینه موجب شده است تا در مقایسه با گذشته سرانه مصرف اقلامی که حاوی این منبع مورد نیاز بدن هستند، ارتقا یابد.

به اذعان متخصصان و اهالی فن، گوشت سفید منبع مهمی از پروتئین‌ها به شمار می‌آید و لذا مصرف کالاهایی چون ماهی و مرغ در این راستا کاملا توصیه می‌شود.

به علت آشنایی دیرینه ذائقه مردم در استان‌هایی چون کردستان با مرغ، استفاده از این منبع پروتئینی در مراسم و مجالس به عنوان یک عرف و سنت و البته نرخ قابل تحمل‌تر آن در قیاس با گوشت ماهی، اقبال عمومی در این استان به مصرف گوشت مرغ بسیار بیشتر است.

در واقع گوشت مرغ، سهم مهمی از سبد غذایی خانوارهای کردستانی را در بر می‌گیرد و به همین دلیل، هرگونه نوسان قیمت در این محصول به طور مستقیم بر میزان مصرف مرغ و حتی سایر اقلام غذایی مردم، اثرگذار خواهد بود.

اتفاقا قیمت مرغ نیز در طول دوره‌های مختلف به طور مرتب دچار نوسانات و افزایش و کاهش می‌شود و همین مسئله در بعضی مواقع گلایه شهروندان و مصرف کنندگان را به دنبال داشته است، هر چند که تثبیت طولانی مدت نرخ این محصول و یا کاهش آن نارضایتی تولیدکنندگان و فروشندگان را هم به دنبال دارد.

طی روزهای اخیر، باز هم نرخ مرغ در بازار افزایش پیدا کرده است و تا مرز ۸ هزار تومان رسید که همین موضوع بهانه‌ای شد تا عصر یکی از روزهای اواخر بهمن ماه، سری به بازار شهرستان سنندج به عنوان مرکز استان کردستان بزنیم تا نظرات خریداران و فروشندگان را در این رابطه جویا شویم.

افزایش قیمت؛ بدون اطلاع رسانی

سروه صلواتی، خانمی میانسال است که در خیابان فردوسی سنندج و در قسمتی که محل اصلی فروش مرغ است در حال خرید این محصول است.

وی با بیان اینکه به تغییر مداوم قمیت کالاهای مختلف عادت کرده است، می‌گوید: ناچار هستیم هر نرخی که بر روی مرغ بگذارند آن را قبول و خریداری کنیم.

این شهروند با تأکید بر اینکه افزایش قیمت‌ها تنها شامل مرغ نمی‌شود، تصریح می‌کند: اتفاقا در قیاس با برخی دیگر از اقلام پرمصرف، نرخ این ماده غذایی کمتر شاهد رشد است.

صلواتی با اشاره به اینکه مصرف مرغ در طول هفته مورد نیاز شهروندان است اظهار می‌کند: در میهمانی‌های به ظاهر ساده نیز مرغ پخت می‌شود و به همین دلیل تقریبا هر هفته باید میزان مشخصی از مرغ را خریداری کنیم.

این شهروند خواستار نظارت دقیق‌تر متولیان بازار بر نرخ این محصول می‌شود و می‌گوید: گاهی صبح که به بازار می‌آئیم شاهد هستیم که قیمت‌ها به یکباره جهش پیدا کرده‌اند، بدون آنکه دلیل این مسئله و یا اطلاعی از قبل به ما ارائه شود.

حذف مرغ از سبد خانوارها به دلیل افزایش قیمت

مسعود فریدی نیز از دیگر شهروندانی است که برای خرید مرغ مراجعه کرده است و در باره سوژه گزارش ما می‌گوید: مرغ از مهم‌ترین مواد غذایی است و به دلیل آنکه سریع‌تر پخت شده و سالم‌تر است، مورد استفاده بسیار قرار دارد.

وی با بیان اینکه مصرف گوشت سفید در برنامه روزانه مردم به طور میانگین وجود دارد، افزایش قیمت‌ها را موجب ناتوانی در خرید کافی این محصول بویژه در خانواده‌های پرجمعیت و با درآمد پائین می‌داند.

این شهروند با اشاره به صحبت‌های مسئولان در رسانه‌ها مبنی بر وفور تولید مرغ در استان کردستان، تصریح می‌کند: مردم انتظار دارند در این شرایط، مرغ را با قیمتی منطقی و معقولانه خریداری کنند نه آنکه هر روز به دلایل مختلف، شاهد افزایش نرخ آن باشند.

فریدی با تأکید بر اینکه به طور قطع شهروندان تمایلی به کسادی بازار فروشندگان و یا رکود تولید ندارند اظهار می‌کند: اما باید به مردم حق بدهیم در زمانی که با افزایش عرضه روبرو هستیم، با گرانی یک محصول مواجه نباشند.

وی با اشاره به اینکه این افزایش قیمت را در سایر محصولات دامی و پروتئینی نیز شاهد هستیم، می‌گوید: به عنوان نمونه، قیمت تخم مرغ طی ماه‌های گذشته با روندی صعودی همراه بوده است، اما توضیح مشخص و دلیل قانع کننده‌ای در این رابطه بیان نمی‌شود.

باز هم واسطه‌ها؟

یکی از مرغ فروشان این بازار نیز که خود را حسین معرفی می‌کند در ارتباط با افزایش قیمت مرغ می‌گوید: نسبت سود ما در قبال این محصول مشخص است و تابعی از قیمتی است که توسط تولیدکنندگان به ما عرضه می‌شود.

وی با اذعان به این مسئله که قیمت مرغ طی روزهای اخیر نزدیک به یک هزار تومان در هر کیلو افزایش یافته است اظهار می‌کند: مرغی که ما خریداری می‌کنیم، درصد سود مشخصی که برای ما تعیین کرده‌اند را به آن اضافه کرده و به فروش می‌رسانیم.

این فروشنده مرغ ادامه می‌دهد: اگر به سایر مغازه‌های فروش مرغ گرم نیز مراجعه کنید، همگی قیمت کنونی را نصب کرده‌اند که نشان دهنده یکسان بودن این رویه است و این مسئله را اثبات می‌کند که عمده دلیل نوسان در قیمت مرغ به بخش تولید باز می‌گردد.

ناصری با بیان اینکه خود ما نیز علاقه‌ای به نوسان در قیمت مرغ نداریم، تصریح می‌کند: خواسته ما نیز این است که برای کشتار روزانه مرغ، نرخ مشخصی و معینی در نظر گرفته شود و یا حداقل آنکه کمترین نوسان را در آن شاهد باشیم.

وی همچنین به نقش دلالان و واسطه‌ها در این میان اشاره می‌کند و می‌گوید: به طور قطع، حذف این افراد موجب تثبیت قیمت‌ها در بازار می‌شود که باید از سوی متولیان بازار به صورت جدی دنبال و پیگیری شود.

افزایش قیمت در دوران بهبود بخش تولید

یک کارشناس نیز در این رابطه می‌گوید: اخیرا قرار شده است دولت برای حمایت از تولید، مرغ را از تولیدکنندگان در سطحی گسترده خریداری کند و آن را در قالب بسته‌هایی حمایتی به دست اقشار کمتر برخوردار و آسیب پذیر برساند.

روژین سالمی اضافه می کند: در حالی که پیش از این، تولیدکنندگان عمده مرغ در کردستان از کاهش صادرات این محصول و در مقابل افزایش واردات از طریق کشورهای دیگر گلایه‌مند بودند، اکنون با تغییراتی که صورت گرفته است، قطعا وضعیت اقتصادی تولیدکننده‌ها بهتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این شرایط تولیدکنندگان با زیان مالی مواجه نمی‌شوند تصریح می‌کند: حال این سؤال پیش می‌آید که چرا در زمانی که قرار شده وضعیت بخش تولید بهبود یابد، شاهد افزایش قمیت مرغ در بازار هستیم؟

این کارشناس عقیده دارد، ادامه این وضعیت ممکن است موجب شود تا برخی تولیدکنندگان مرغ از عرضه محصول خود در بازار اجتناب کنند، چرا که می‌دانند دولت آمادگی دارد تا بخش زیادی از محصول آنها را خود خریداری کند.

سالمی به وجود آمدن چنین وضعیتی را موجب کمیاب شدن مرغ در بازار عنوان می‌کند و می‌گوید: من به قضیه بدبینانه نگاه نمی‌کنم، بلکه تنها در خصوص اتفاقی که ممکن است به وقوع بپیوندد، هشدار می‌دهم.

وی معتقد است دولت باید به همان اندازه که به وضعیت بخش تولید اهمیت می‌دهد منافع مصرف کنندگان را نیز در نظر بگیرد تا قشری در این میان آسیب نبیند.

قمیت مرغ را کاهش می‌دهیم

معاون سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز که پس از تغییرات صورت گرفته در دولت، سازمان متبوع وی وظیفه تنظیم بازار را بر عهده گرفته است با بیان اینکه قبول داریم قیمت مرغ طی روزهای اخیر با شتاب نامطلوبی روند صعودی را طی کرده است، می‌گوید: البته این خواسته ما نیست و معتقدیم رقم واقعی مرغ باید کم‌تر از اینها باشد.

خالد جعفری با بیان اینکه نسبت به کاهش قیمت مرغ در بازار اقدام کرده‌ایم، اظهار می‌کند: اکنون مرغ ۸ هزار تومانی به ۷ هزار و ۷۰۰ تومان در هر کیلو کاهش یافته است و این روند استمرار خواهد داشت.

وی رقم متعادل و منطقی مرغ را در شرایط فعلی اندکی کمتر از ۷ هزار تومان عنوان می‌کند و می‌گوید: تا پایان دهه اول اسفند ماه مرغ را به این نرخ خواهیم رساند.

معاون سازمان جهاد کشاورزی کردستان از عرضه نامحدود مرغ منجمد در بازار با قیمت نزدیک به ۶ هزار تومان برای مصرف کننده با حداقل شکستن قیمت بالای مرغ در بازار یاد می‌کند.

فارس