بارانی نیوز – کردستان از استان‌های مستعد در عرصه ورزش است که با وجود مشکلات و کمبودها در این عرصه، خوشبختانه توانسته است در عرصه ورزش کشور و بین الملل حرفی برای گفتن داشته‌ باشد. ورزش در فرهنگ مردم کردستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و همین موضوع سبب شده است بسیاری از جوانان در این عرصه فعالیت کنند، اما در کنار جوانان، باید مسئولان مربوط نیز در این روند فعالیت کنند و با سعی در شناسایی‌ و معرفی چهره‌ها و ظرفیت‌های ورزشی، این حوزه را شکوفاتر کنند.
سرمایه‌گذاری در ورزش می‌تواند جامعه ای سالم و پرانرژی را پدید آورد و جوانان و نوجوانان را از دام اعتیاد و سایر آسیب‌های اجتماعی، دور نگه دارد. باید در کنار کمک برای ساخت مسجد و مدرسه، به ورزش هم کمک شود، چون اگر جامعه سالم نباشد، قطعا بازده جامعه در سایر موارد هم پایین می‌آید.
یکی از شهرستان‌های موفق کردستان در عرصه ورزش، دیواندره است. درباره وضع ورزش دیواندره و اماکن ورزشی آن با «جمال ابراهیمی» رئیس اداره ورزش و جوانان این شهرستان به گفت و گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

  • پیشرفت هیأت‌های ورزشی و ورزشکاران دیواندره ای نسبت به گذشته چگونه بوده است؟

اکنون ۳۰هیأت ورزشی فعال در رشته‌های مختلف در دیواندره درحال فعالیتند که نسبت به سال گذشته ازنظر تعداد ورزشکار، ۶۴ درصد افزایش داشته ایم و ازنظر پیشرفت عملکردی نیز به عنوان شهرستان برتر در استان انتخاب شده ایم. هیأت‌های بیماران خاص و پیوند اعضا، وزنه برداری، موتورسوراری، اتومبیلرانی و سوارکاری را نیز اخیرا فعال کرده ایم و درحال جذب علاقه مندان به این رشته‌ها هستیم. با توجه به این‌که جوانان دیواندره در رشته‌های قدرتی و پرورش اندام استعداد خوبی دارند، هیأت وزنه برداری را نیز فعال کرده ایم تا ورزشکاران به این رشته نیز روی آورند و افتخار آفرینی کنند.

  • تاکنون در زمینه تجهیزات و مکان‌های ورزشی توانسته اید اعتبارات مناسبی جذب کنید؟ این اعتبارات چگونه هزینه شد؟

از محل اعتبارات برنامه ریزی دیواندره، ۵۰میلیون تومان به ما دادند که ۵۱ درصد آن اختصاص داده شد و از این مبلغ نیز وسایل ورزشی را خریداری و توزیع کردیم. به گفته ورزشکاران و هیأت‌های ورزشی، این نخستین بار است که وسایل ورزشی در این شهرستان به هیأت‌های ورزشی تحویل داده شده است.
همچنین بعد از ۷سال بلاخره توانستیم موتورخانه خوابگاه اداره ورزش و جوانان را تعمیر و بازسازی کنیم و ۴۸ تخت را برای استقرار میهمانان که برای شرکت در مسابقات وزشی به این شهرستان می‌آیند، فراهم کنیم. استخر دیواندره نیز ۵سال است که بلاتکلیف رها شده است، اما امسال از محل اعتبارات طرح‌های ملی، یک میلیارد تومان به آن اختصاص داده شد و اکنون ۷۰۰میلیون تومان به آن اختصاص داده شده است. همچنین از محل اعتبارات «ماده ۱۸۰» که در اختیار نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی است، ۵۰۰میلیون تومان اعتبار به این استخر اختصاص داده شد که اکنون ۳۹۰میلیون تومان آن اختصاص داده شده است.
البته برای تکمیل این استخر ۲میلیارد و نیم دیگر نیاز است که با این روند و در صورت تأمین اعتبار، آماده سازی محوطه و خود استخر شنای دیواندره، تا سال آینده طول می‌کشد. کارهای تکمیل زورخانه شهر زرینه نیز که مدتی نیمه کاره رها شده بود، آغاز شده است. برای تکمیل آن ۱۵۰میلیون تومان از اعتبارات استانی اختصاص یافته و از محل «ماده ۱۸۰» نیز ۲۵ میلیون تومان اختصاص داده شده است.

  • تعداد سالن‌های ورزشی و مربیان در دیواندره مناسب است؟

۷سالن سرپوشیده و یک مجموعه زمین فوتبال در دیواندره فعال است. همچنین ۲۳۵۰ ورزشکار داریم که ۴۵۰ نفر آنها زن هستند. ۱۲ مربی فعال در رشته‌های مختلف ورزشی نیز داریم که از همه آنها بهره می‌بریم و نخستین داور ملی این شهرستان در رشته فوتبال «هیمن نوربخش» است که اکنون در لیگ دسته ۲ فوتبال کشور سوت می‌زند. پس به این ترتیب ازنظر مکان و مربی کمبود نداریم، به جز این‌که مربی کشتی فرنگی در این شهرستان وجود ندارد. یعنی عملا ۵۰ درصد از کشتی این شهرستان غیرفعال است.

  • چه مشکلاتی پیش روی ورزش دیواندره قرار دارد؟

با کمبود نیروی علاقه مند و متخصص برای راه‌اندازی هیأت‌های جدید مواجهیم و امیدواریم جوانان بیشتر به فعالیت‌های ورزشی رو آورند. ناهماهنگی‌هایی نیز میان اداره‌های داخل شهر وجود دارد، درحالی که همه اداره‌هایی که در زمینه ورزش فعالیت می‌کنند باید با اداره ورزش و جوانان هماهنگ باشند. به عنوان مثال همایش پیاده روی و سوارکاری در دیواندره ازسوی دیگر اداره‌ها برگزار شد و حتی به ما خبرهم ندادند.

  • در حوزه ورزش همگانی چه کرده‌اید؟

دراین بخش جاده سلامت ساخته شد که مسیر آن از پارک «۲۲گولان» تا تپه «شیرعلی» است. همچنین درسال جاری همایش پیاده روی به مناسبت یادواره پیشمرگان مسلمان کرد برگزار کردیم که بیش از ۲هزارنفر در آن شرکت کردند.

  • ورزش روستایی این شهرستان چه وضعی دارد؟

تاکنون ۵دوره مسابقات فوتبال و فوتسال در حوزه روستایی برگزار شده است. همچنین درحالی که سال قبل هیأت روستایی دیواندره ۲۷۶ ورزشکار داشت، درسال جاری این تعداد به ۳۵۰ نفر رسیده است. همچنین برای نخستین بار به روستاییانی که در مسابقات شرکت کرده بودند، لباس ورزشی و توپ تحویل داده شد. با اداره منابع طبیعی نیز رایزنی کرده ایم تا با کمک دهیاری‌ها در هر روستا یک زمین ورزشی ساخته شود.

  • از ظرفیت خیران نیز برای توسعه و پیشرفت ورزش دیواندره کمک گرفته اید؟

در مراسمی خیران ورزشی دیواندره را دعوت کردیم که فقط در یک مورد ۵۰۰هزارتومان و در مورد دیگری ۲میلیون تومان به ورزش این شهرستان کمک شد. این افراد به صورت غیررسمی به ورزشکاران کمک می‌کنند، اما از آنها می‌خواهیم کمک‌های خود را ازطریق شورای ورزش این شهرستان اهدا کنند. خیران باید بدانند همان طور که در زمینه مدرسه سازی خیلی خوب عمل می‌کنند، حوزه ورزش نیز به این کمک‌ها نیاز دارد.
در حوزه عمرانی نیز دیواندره نیازمند خانه ژیمناستیک و خانه ورزش‌های رزمی است، پس باید خیران برای ارتقای ورزش این شهرستان، آستین همت را بالا زنند. هریک از خیرین می‌توانند در طول سال به یکی از هیأت‌های ورزشی کمک کنند و وجه را تحویل شورای ورزش دهند تا ازطریق آنها به هیأت مربوط تحویل داده شود و به این ترتیب بر این مبالغ اهدایی، نظارتی نیز صورت گیرد.

تحول در ورزش دیواندره
رئیس  اداره ورزش و جوانان دیواندره به سؤالی درباره عملکرد این اداره می گوید:تاکنون شاهد تغییرات مناسبی در حوزه ورزش و جوانان این شهرستان بوده‌ایم و توانسته‌ایم موفقیت‌های خوبی هم کسب کنیم که می‌توان به مواردی مانند کسب یک مدال نقره بین المللی در رشته بدمینتون و همچنین یک نقره جهانی در رشته رزمی و نزدیک به ۲۰ مدال کشوری ازسوی ورزشکاران در رشته‌های مختلف اشاره کرد. دراین مدت ۹۶ مورد اعزام ورزشکار به مسابقات خارج از استان داشته ایم که از این تعداد ۷۰ اعزام مربوط به آقایان و ۲۶ اعزام نیز مربوط به بانوان بوده است. درخشش جوانان دیواندره ای فقط به این موارد محدود نمی‌شود و شاهد مجموعه ای از نخستین‌ها نیز در این زمینه بوده ایم. به عنوان مثال نخستین بانوی دیواندره ای به نام «مهسا عبدی» به اردوی تیم ملی بدمینتون در مقطع سنی نوجوانان راه یافت و همچنین نخستین شورای ورزش را به صورت آیین نامه ای در دیواندره تشکیل دادیم که ریاست این شورا را فرماندار برعهده دارد. نخستین مراسم تجلیل از قهرمانان و پیشکسوتان نیز در سطح وسیعی برگزار و به ۱۳۰ نفر از ورزشکاران و پیشکسوتان جایزه اهدا شد. همچنین برای نخستین بار ۴ نفر از آقایان در مقطع سنی جوانان به اردوی تیم ملی والیبال راه یافتند. چند مسابقه ورزشی ازجمله مسابقات ووشو، بوکس، قوی‌ترین مردان کردستان و مسابقات چهارجانبه کشتی و تکواندو را نیز در رشته‌های مختلف در دیواندره میزبانی کردیم. درسال جاری نیز در هر دو رده ۱۰۵- کیلوگرم و آزاد، مسابقه قوی‌ترین مردان استان را برگزار می‌کنیم که امیدواریم شرکت کنندگان، در مسابقات کشوری هم موفق به کسب رتبه خوبی شوند.

هیوا محمدپور/ دیواندره- خبرنگارهمشهری