در بانه بیش از ۱۰۰ شرکت تعاونی وجود دارد،‌اما به دلیل وجود مشکلات نقدینگی، بیش از ۷۰ درصد آنها عملا غیرفعال هستند و نمی‌توانند فعالیت اقتصادی قابل توجهی انجام دهند.

به گزارش بارانی نیوز، به دلیل کم بودن تعداد تعاونی‌های فعال دربانه، بسیاری از جوانان این شهرستان همچنان با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند و تعاونی‌ها نمی‌توانند پاسخگوی نیاز جوانان این شهرستان برای ایجاد اشتغال باشند. البته مشکل همه تعاونی‌ها به سرمایه بازنمی‌گردد و بسیاری از آنها با وجود ظرفیت‌های بالا، به دلیل وجود قوانین دست و پاگیر موجود، نتوانسته‌اند برای اشتغال اعضای خود، فعالیت چشمگیری انجام دهند.

کمبود نقدینگی
معاون اداره تعاون روستایی بانه در گفت وگو با همشهری بر این موضوع صحه می‌گذارد و می‌گوید: بیشتر تعاونی‌های این شهرستان با مشکل کمبود نقدینگی مواجهند و درآمد چندانی ندارند، به طوری که بیش از ۷۰درصد از تعاونی‌های بانه به دلیل کمبود نقدینگی، غیرفعال شده‌اند.
«جمال خلیلی» با اشاره به تاریخچه تشکیل تعاونی‌ها اظهارمی‌کند: نخستین تعاونی، بعد از انقلاب صنعتی درانگلستان به وجود آمد. به این صورت که تعدادی از کارگران کارخانه نساجی باهم تعاونی تشکیل دادند و هدف آنها از این کار، تامین نیازهای اساسی زندگی بود.
وی ادامه می‌دهد: در ایران نخستین جرقه تشکیل تعاونی در سال ۱۳۴۲ زده شد و تعاونی‌های روستایی در مراغه شکل گرفت. در بانه نیز نخستین شرکت تعاونی در سال ۱۳۴۴ ایجاد شد و اکنون ۶ شرکت تعاونی روستایی با بیش از ۱۷هزار عضو در این شهرستان فعالیت می‌کنند.
خلیلی همچنین با اشاره به شرایط اقتصادی کنونی کشور و نقش آن در وضع تعاونی‌ها ادامه می‌دهد: به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، تعاونی‌ها وضع چندان مناسبی ندارند و با توجه به بازار رقابتی حاکم بر بانه، تعاونی‌ها نمی‌توانند با بازار موجود رقابت کنند.

تعاونی‌ها؛ پلی میان بخش خصوصی و دولتی
معاون اداره تعاون روستایی بانه تعاونی‌ها را پلی میان بخش خصوصی و دولتی می‌داند و می‌افزاید: یکی از اصول هشت گانه تعاونی‌ها، آزادی عمل و نظارت مستقیم است.
خلیلی اظهارمی‌کند: با توجه به اینکه درچند سال اخیر تعاونی‌ها توان افزایش سرمایه خود را نداشته‌اند، بنابراین سرمایه ای هم که اکنون در اختیار دارند، کافی نیست. بنابراین با کمبود نقدینگی مواجهند و همین موضوع سبب شده است که نتوانند در بازار رقابت کنند.
وی ادامه می‌دهد: تعاونی‌های ما چندمنظوره هستند و سوددهی چندانی ندارند. در گذشته وام‌ها و اعتباراتی به شرکت‌های تعاونی پرداخت می‌شد،‌اما اکنون میزان این اعتبارات بسیار کم و ازسوی دیگر درصد سود وام‌ها نیز زیاد شده است.
این مسئول اظهارمی‌کند: برای تشکیل تعاونی فرهنگسازی نشده است و مردم انتظار دارند کالایی که از تعاونی دریافت می‌کنند، نسبت به کالایی که در بازار عرضه می‌شود، قیمت کمتری داشته باشد.
خلیلی اضافه می‌کند: برای توسعه تعاونی‌ها در جامعه باید فرهنگسازی و اعتماد سازی مناسب انجام شود تا شرکت‌ها با مردم ارتباط بیشتری داشته باشند.

ضعف در پذیرش فرهنگ تعاونی
یکی از تعاونی‌های موفق بانه، «تعاونی صنعتگران ۱۸۰۵» است که در ۲ فاز اجرا و در فاز نخست ۲۳۴ مغازه و در فاز دوم نیز ۱۶۷مغازه افتتاح شده است.
این تعاونی یکی از تعاونی‌های موفق استان است که زمینه اشتغال بیش از ۵۰۰ نفر را فراهم و بسیاری از صنوف آلاینده بانه را نیز جمع آوری کرده است.
رئیس این تعاونی اظهار می‌کند: تعاونی ما در سال ۸۲ با ۱۳۰۰ عضو و ۷میلیون و ۸۰۰هزارتومان سرمایه اولیه تشکیل شد. البته به دلیل کاغذبازی‌های اداری، عملا تا سال ۸۷ فعالیتی در آن انجام نشد.
«لقمان فتاحی» ادامه می‌دهد: با همکاری شهرداری و شورای اسلامی‌وقت، توانستیم کار اجرایی را در این تعاونی آغاز کنیم و با سرمایه ای که با تلاش تعاونی و هیأت مدیره به ۱۳میلیون و ۳۰۰ هزارتومان رسید، یک کار بزرگ اقتصادی را آغاز کردیم.
وی عنوان می‌کند: درسال ۸۷ ضلع‌های شرقی، شمالی و غربی شهرک صنوف آلاینده بانه را دیوارکشی کردیم و در سال ۹۲ نیز حدود ۲۳۴ واحد به صنعتگران واگذار شد.
فتاحی ادامه می‌دهد: در شهریور سال جاری نیز ۱۷۶ واحد دیگر در فاز ۲ این شهرک واگذار شده است.

فرهنگ تعاونی ضعیف است
رئیس تعاونی «صنعتگران ۱۸۰۵بانه» عنوان می‌کند: فرهنگ تعاونی در جامعه ما ضعیف است و باید اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شرکت‌های تعاونی این فرهنگ را در جامعه نهادینه کنند.
فتاحی ادامه می‌دهد: شخصی که تعاونی تشکیل می‌دهد، هدفش رساندن سود و منافع به اعضاست تا اعضا نیز بتوانند جوابگوی مسئولان تعاونی باشند. به همین دلیل نیز باید همکاری تنگاتنگی میان اعضا و هیأت مدیره تعاونی وجود داشته باشد.
وی اظهارمی‌کند: ضعف فرهنگی، از مشکلات بزرگ تعاونی‌هاست و مانع رشد، توسعه و افزایش تعداد تعاونی‌ها می‌شود. فتاحی می‌گوید:هدف هیأت مدیره تعاونی صنعتگران، تدوین برنامه‌های بلندمدت است و اعتقاد داریم چنین برنامه‌هایی در موفقیت ما موثر است.
وی اضافه می‌کند: دراین تعاونی، واحدهای صنعتی در ۳۶،۴۸ و ۷۲ مترمربع ساخته شده‌اند و هریک با بهایی بیش از ۱۰۰میلیون به صنوف آلاینده و مشاغل مزاحم مانند صافکاری، جوشکاری، نقاشی و مکانیکی واگذار شده است.

ضرورت حمایت مسئولان
یکی دیگر از تعاونی‌های موفق بانه، تعاونی مرزنشینان بخش «ننور» است که در سال ۱۳۷۹ تاسیس شده و بیش از ۱۳هزار عضو دارد.
این تعاونی با سرمایه ای به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان درحال فعالیت است و این موضوع، تعاونی بخش ننور را به یکی از تعاونی‌های پویا در استان تبدیل کرده است.
مدیرعامل این تعاونی می‌گوید: تعاونی ما با ۱۳هزارعضو، ۴۹ روستا را زیرپوشش قرار داده است و برای اعضا دفترچه مرزنشینی و برگه‌های سهام صادر کرده ایم.
«سیروان ویسی» ادامه می‌هد: دولت سهمیه ارزی ۱۶۰ دلار به اعضای این تعاونی اختصاص می‌دهد. البته اعضا به صورت مستقیم نمی‌توانند این سهمیه ارزی را دریافت کنند و باید واردات انجام دهند، به شرطی که صادرات نیز داشته باشند. وی اظهارمی‌کند: تعاونی مرزنشینان بخش ننور ساختمانی به ارزش بیش از ۲میلیارد تومان دارد و زمین‌هایی را نیز با هدف ایجاد اشتغال برای اعضا خریده‌ایم.
ویسی تعاونی بخش ننور را از تعاونی‌های پویای بانه می‌داند و اظهارمی‌کند: این تعاونی، نقدینگی بسیار خوبی در بانک دارد و درسال‌های اخیر، همه اعضا سهمیه ارزی را دریافت کرده‌اند. بنابراین در سطح تعاونی‌های موفق قرار داریم. وی عنوان می‌کند: برای فعالیت اعضا در مرز نیز کارت‌های الکترونیک صادر شده است که اکنون سهمیه ارزی آنان به این کارت‌ها انتقال می‌یابد و در آینده می‌توانند از این کارت‌ها در مرز نیز استفاده کنند.

محدودیت‌ها
مدیرعامل تعاونی مرزنشینان بخش ننور بانه اظهار می‌کند: با توجه به محدودیت‌هایی که اداره‌های مربوط برای ما ایجاد کرده‌اند، با وجود اینکه باید در زمینه صادرات و واردات فعالیت کنیم، هنوز نتوانسته ایم طرح‌هایی که زمینه اشتغال اعضا را فراهم می‌کند، اجرا کنیم. ویسی ادامه می‌دهد: با توجه به مصوبات مجمع سالانه، مجوز طرح‌های اشتغالزا مانند پمپ بنزین، سردخانه، بلوک زنی و مرغداری را دریافت کرده ایم. اقدام‌هایی نیز برای ساخت پمپ بنزین انجام شده است.
وی از مشکلات اساسی تعاونی‌ها را پرداخت مالیات زیاد می‌داند و می‌افزاید: تعاونی‌ها باید ۲۵ درصد از سود خود را به مالیات اختصاص دهند،‌اما هیچ یک از اعضا سود چندانی ندارند. ویسی اضافه می‌کند: زیرساخت شرکت‌های تعاونی مناسب نیست و خدمات چندانی به اعضا ارائه نشده است،‌اما تعاونی ما برنامه ریزی‌هایی انجام داده است که به اعضا سود اختصاص دهد.

فعالیت ۹۴ شرکت تعاونی در بانه
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بانه اظهارمی‌کند: ۹۴ شرکت تعاونی با عضویت بیش از ۹۸ هزار نفر دراین شهرستان فعالیت می‌کنند. تاسیس ۶ شرکت تعاونی نیز در دست اجراست و دربخش تعاون برای حدود ۲هزار نفر دراین شهرستان اشتغالزایی شده است. «حمید ساعد پناه» می‌افزاید: سال گذشته از طریق شرکت‌های تعاونی صادرات و واردات بانه، حدود ۱۲میلیون دلار صادرات و ۲ میلیون و ۶۰۰ دلار واردات انجام شده است. وی فعالیت شرکت‌های تعاونی را مفید می‌داند و عنوان می‌کند: درسال جاری با تلاش و فعالیت شرکت‌های تعاونی بانه، شرکت تعاونی ۱۸۰۵ صنعتگران و شرکت تعاونی ۱۰۱۸ مرزنشینان «الوت» به عنوان شرکت‌های نمونه استانی معرفی شدند. ساعد پناه ادامه می‌دهد: برنامه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی عام و فراگیر بوده و یکی از برنامه‌های مهم شرکت‌های تعاونی، توسعه عمران شهری است که ما از تشکیل این تعاونی‌ها استقبال می‌کنیم. وی تصریح می‌کند: مهم ترین برنامه ای که باید دراین بخش اجرا شود، تشکیل شرکت‌های توسعه عمران شهری است که با قوانین خاص تصویب شده است. ساعد پناه اضافه می‌کند: این شرکت‌ها با شرایط ویژه‌ای تشکیل می‌شوند و حداقل نیم درصد از جمعیت این شهرستان باید در آن عضویت شوند.

 زینب طلایی – همشهری کردستان
انتهای پیام*/۶۵۴۳/۹۲۰۰۱