یادداشت/

هرساله از سوی مقام معظم رهبری شعار سال انتخاب می‌شود تا بتوانیم با بهره گیری از آن برای توسعه و آبادانی کشور تلاش کنیم . ایشان در آغازسال جدید نیز شعار«اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» را بر اساس نیاز و موقعیت زمانی کشور در عرصه داخلی و بین المللی  انتخاب کردند تا بتوان با این نام و عمل به آن  بر بسیاری از مشکلات کشور فائق آییم. 

در بسیاری از شاخص‌ها، کردستان از نظر توسعه یافتگی در رده‌های پایین جدول رتبه بندی استان ها جا خوش کرده است . اگر کسی کردستان را نشناسد و به رتبه بندی استان‌ها  نگاه کند قطعا ذهنیتی که از کردستان برای خود می‌سازد  مناسب نخواهد بود و کمک به توسعه آن را کاری سخت دشوار می‌پندارد. اما جا دارد اشاره کنم که  این استان دارای معادن طبیعی، پوشش‌های گیاهی منحصر به فرد، چشمه‌ها و مهم‌تر از همه نیروی انسانی جوان و جویای کاری است که بیشتر این جوانان درخارج از استان دنبال امرار معاش هستند.

در این میان دیواندره همچون دیگر مناطق استان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند، اما ۲مشکل بسیار آزار دهنده است که در این یادداشت روی این ۲موضوع تاکید خواهم کرد تا شاید روزنامه همشهری کردستان بانی رفع مشکلات شود.

اولین موردی که می‌توان به آن اشاره کرد موضوع ارتباطات مخابراتی است که وضعیت آن در دیواندره بسیار نامناسب است، به طوری که در زمان برقراری ارتباط در جاده های اصلی بارها شاهد قطعی مکالمه هستیم .

در تعداد زیادی از روستاها هم به طور کلی خبری از آنتن دهی نیست یا خدمات بسیار ضعیف ارائه می شود برای همین روستاییان از مکالمه با تلفن همراه محروم هستند. اکثر روستاهای دیواندره از خدمات اینترنت محروم هستند این در حالی است که شرکت مخابرات در شهرستان های همجوار نه تنها خدمات خوبی ارائه می دهد، بلکه شرکت‌های دیگری نیز کمک حالش هستند.

این در حالی است که همه کشورها در حال ارتقای زیرساخت های ارتباطی خود هستند و حتی در ایران هم این روند در حال حرکت است، اما روستاهای دیواندره هنوز از نبود کمترین خدمات ارتباطی رنج می برند.

مدیران ارشد استان در زمینه زیر ساخت های ارتباطی و مخابرات در سال های گذشته وعده‌های بسیاری را به شهروندان ارائه داده‌اند، اما هنوز در ایجاد این زیرساخت‌ها با مشکل مواجه هستیم. انتظار می‌رود در سالی که با نام «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری شده است برای رفع مشکلات و کمبودهای زیرساختی مخابرات در دیواندره راهکارهای لازم اندیشیده شود.

مورد دوم جاده های ارتباطی شهرستان است. جاده‌های اصلی در مقایسه با شهرستان‌های دیگر، وضعیت مناسبی ندارد.  در این شهرستان  به وضعیت راه‌ها آنچنان که باید توجه نشده است که این موضوع نشان از عملکرد نامناسب دستگاه‌ها و سازمان‌های ذیربط است. دیواندره در مسیر ترانزیتی کشور قرار دارد  ولی در حال حاضر با کمبود بزرگراه مواجه است. از دیرباز تاکنون وعده‌هایی در این خصوص داده شده است  ، اما هنوز اقدامی نشده است .

امیدواریم برای رفع این مشکلات مسئولان ارشد اجرایی استان همت کنند تا  شاهد توسعه دیواندره باشیم.

نویسنده: هیوا محمدپور/ روزنامه نگار
انتهای پیام/۹۲۰۰۱