یکی از اهالی روستای گل‌تپه: خروجی فاضلاب روستا به کنار رودخانه جاری می‌شود که مشکلات زیست محیطی فراوانی را ایجاد می‌کند.

به گزارش کردپرس، شهرستان دیواندره با ۱۷۵ روستای دارای سکنه حدود ۶۵ درصد جمعیت آن روستا نشین هستند که با توجه به قدمت این شهرستان روستاهای آن دارای پتانسیل‌های زیادی از جمله گردشگری و تاریخی هستند.

روستای گلتپه در ۱۵ کیلومتری شهر دیواندره با جمعیت ۶۱۰ نفر و ۱۱۰ خانوار قرار دارد.

با خروج از شهر دیواندره به طرف سقز بعد از رسیدن به روستای رشید‌آباد و ورود به جاده فرعی روستا و پشت سر گذاشتن روستاهای «وزمان» و «ظفرآباد» به روستای «گل‌تپه» می‌رسیم.

بافت روستا تلفیقی از سازه‌های نو و قدیمی است که اکثر منازل شکل ساختمان‌های شهری را به خود گرفته است.

مردان روستا معمولا در مرکز روستا یا جلو مسجد تجمع می‌کند که از نکات مثبت این افراد استفاده از لباس‌های محلی کردی است.

معرفی تپه قلعه کهنه گل تپه سفلی

یکی از اهالی روستا می‌گوید: قلعه اصلی روستا به اسم قلعه کهنه که قدمتش شاید هزاران سال قبل برگردد و احتمال اینکه در آن زمان آتش پرستی حتی وجود داشته باشد زیاد بوده است.

اسماعیل جیرانی ادامه می‌دهد: آثار زیادی از تنورهای کنار هم سفال‌ها و استخوان‌های آدم‌ها در این قلعه مشاهده شده است. و به نظر می‌رسد در آن زمان یا بر اثر زلزله یا جنگ ساکنان قلعه همگی مرده باشند . شواهد آن استخوانها‌ی مردگان و حتی حیوانات اهلی وجود دارد .

وی می‌افزاید: تاریخ این قلعه تخریب شده ممکن است به دوران قبل از میلاد برسد از جمله نشانه‌هایی که در این قلعه که به صورت خرابه‌ای درآمده و اشیائی که لابلای خاک آن می‌توان پیدا کرد می‌توان به وجود انواع سفال و کاشی اشاره کرد.

 یکی دیگر از اهالی روستا می‌گوید: در دهه‌های گذشته این قلعه به علت بی احتیاطی و سهل انگاری مسئولان و خود مردم روستا حدود ۷۰ درصد از خرابه‌های این قلعه خاک برداری شد و مورد مصرف راه‌سازی و غیره قرار گرفت.

حسین مرادپور ادامه می‌دهد: به گفته مردمان کهن‌سال این روستا که در حال حاضر در قید حیات نمی‌باشند، بر روی این قلعه فواره آبی وجود داشته که آبی که از آن فوران می‌کرد توسط لوله‌های سفالی از ۴ کیلومتر دور تر و از سرچشمه‌های دره مشهور به (ناوو تنگ) انتقال داده می‌شد.

وی می‌افزاید: همه این آثار به کلی از بین رفته و بقایای آن در زیر خاک مدفون است. اگر تحقیقی بر روی اشیای باقی‌مانده از این تله خاکی انجام شود. احتمال این که این قلعه آتشکده باشد خیلی زیاد است و ممکن است در زمان زرتشتیان ایران بستان نقش مهمی در زندگی مردمان آن منطقه داشته باشد.

وجه تسمیه روستا

یکی دیگر از اهالی روستا به قلعه دیگری به اسم «شیطانه» اشاره می‌کند و می‌گوید قلعه شیطانه دارای فسیل‌های متعدد دریایی است.

محمد رحیمی بیان می‌کند: گل‌تپه به معنای اینکه این روستا در وسط کوه‌های سربه فلک کشیده‌ای قرار گرفته و گل‌های مخصوصی در این روستا روییده شده بنام “گله زرد” به گل‌تپه مشهور شده است.

وی ادامه می‌دهد: قدمت تاریخی این روستا به سالیان درازی برمی‌گردد که دارای اثرات ملی و تاریخی نیز است از دیگر اثر تاریخی می توان قبرستان قدیمی روستا را که به بیش از پانصد سال قبل بر می گردد نام برد.

رحیمی می‌افزاید: این روستا در امتداد سه رودخانه بزرگ ویل کشتی، چم عزیز آباد و چم جعفر آباد قرار دارد.

یکی دیگر از اهالی روستا می‌گوید: قدمت این روستا به خیلی دوران پیش برمی‌گردد ولی روستای اصلی در جای دیگر بنام «ده کهنه» قرار گرفته بود و چهار قبرستان قدیمی در این روستا قرار دارد.

محمد علی سهرابی ادامه می‌دهد: بخاطر اینکه مسیر قدیمی در معرض خطر سیلاب بود و رودخانه بزرگی در مسیر آن وجود داشته راه ارتباطی را قطع می‌کرده است و مردم حدود ۶ الی ۷ ماه در اسارت سیلاب و آب قرار می‌گرفتند به ناچار محل روستا را تغییر داده‌اند .

وی با اشاره به حضور گردشگران داخل و خارج از استان در فصل طبیعت می‌گوید: جاهای دیدنی این روستا قلعه تاریخی قلعه شیطانه و استراحتگاه موقتی مسافران طبیعت گرد به خاطر وجود رودخانه و باغات و درختان بید است که هرساله روستای گل‌تپه میزبان زیادی گردشگر یا بهتره بگم طبیعت گردان است. .

خطرات زیست محیطی

یکی دیگر از اهالی روستا به جاری شدن خروجی فاضلاب روستا اشاره می‌کند و می‌گوید: خروجی فاضلاب روستا به کنار رودخانه جاری می‌شود که قطعا مشکلات زیست محیطی فراوانی را ایجاد می‌کند.

اسماعیل زمانی ادامه می‌دهد: مسئولان باید فکری اساسی به حال روستاهای پرجمعیت بکنند و نسبت به اجرای سپتینگ تانک فاضلاب در روستاها اعلام کنند تا مشکلات زیست محیطی ایجاد نشود.

اکبر محمدی دهیار روستای گل‌تپه که از سال ۸۴ دهیاری این روستا را بر عهده دارد درباره مشکلات روستا در گفت و گو با همشهری می‌گوید: در روستای ما حدود سه هزار راس گوسفند وجود دارد که تعداد دامه‌ا نسبت به مراتع موجود سه برابر است. که این امر باعث از بین رفتن چراگاه‌های دامی شده است .

وی ادامه می‌دهد: کشاورزی دیم در این روستا بخاطر ناهموار بودن سطح زمین حاصل چندانی ندارد بعلت نبود جاده بین مزارع و همچنین شیب تند زمینها تا بحال حدود ۱۰ نفر از مردم بر اثر واژگونی تراکتور فوت نموده اند. ولی کشاورزی آبی از رونق بسیار عالی برخوردار است و حاصل تلاش زارعین این روستا شامل گندمهای آبی و یونجه و چمنزار است.

دهیار روستا درباره دیگر مشکلات می‌گوید: نبود سپتینک تانک فاضلاب، مدرسه راهنمایی، نداشتن تلفن ثابت خانوار که در این مسیر فقط روستای ما مشکل تلفن ثابت دارد . و اجرای فاز دوم طرح هادی از دیگر مشکلات است که باید به آنها توجه صورت گیرد.

وی دباره خط تلفن تصریح می‌کند: با توجه باینکه سیستم تلفن روستا wll است و هیچ گونه امکاناتی از جمله اینترنت و فیبر نوری ندارد مردم حتی سیم کارت‌های خود را به مخابرات تحویل داده اند، هر چه به مخابرات مراجعه می کنیم جواب نمی‌دهند و می‌گویند که وظیفه اداره زیرساخت‌ها و فن آوری اطلاعت است.

محمدی بیان می‌کند: زنان در این روستا علاوه بر این که دوشادوش مردها کار می کنند بیشتر مشغول بافتن فرش‌های کامپیوتری می باشند و از طریق این فرش ها به اقتصاد خانواده کمک می نمایند . وضعیت معیشتی خانوارها در کل در حد متوسطی قرار دارد.

وی می‌گوید: خوشبختانه وضعیت باغداری در این روستا رونق خوبی دارد و در سال صدها تن محصول باغی و نزدیک به ۳ تن عسل برداشت می‌شود.

دهیار روستا در مورد بحث مهاجرت بیان می‌کند: مهاجرت در روستای ما در حد صفر است و الحمدلله با فعالیت بسیار خوب شورا و دهیاری مردم مهاجرت معکوس دارند. یعنی امسال در سرشماری اینترنتی نسبت به سال ۱۳۹۰ یازده خانوار جدید اضافه شده است که از شهر به روستا آمدند .مردم هیچ تمایلی به شهر نشینی ندارند .

اکبر محمدی درباره اقدامات صورت گرفته جهت رفاه روستائیان می‌گوید: مطالعه و اجرای طرح هادی روستا ، اجرای ۳۰۰۰ متر فاضلاب، سنگفرش و آسفالت معابر،احداث پارک کودک،احداث ساختمان دهیاری،خرید یک دستگاه بیل بکهو جهت درآمد زایی، جمع آوری منظم زباله و احداث جایگاه زباله از اقدامات دهیاری روستای کلتپه بوده است.

وی می‌افزاید: احداث مسجد از طریق مشارکت مردمی و ستاد احیا زکات کمیته امداد، ساماندهی و حصار کشی گورستان بطور صد در صد مشارکت روستا از دیگر اقدامات مثبت است.

در پایان میخواهم از مردم عزیز روستای خود نهایت تشکر و سپاس را داشته باشم که تمامی روستا خانه های خود را مقاوم سازی کرده اند و به عنوان روستای برتر شهرستان دست یافتیم و واقعا مشارکت مردم روستای ما در تمام فعالیت های عمرانی و فرهنگی در حد بسیار بالایی قرار دارد. دست همه افراد روستا و مسولین خدمات رسان را می بوسم .

وضعیت تحصیلی

در این روستا وضعیت تحصیلی روستاییان در حد مطلوبی قرار دارد و تحصیل کرده های زیادی در این روستا هستند که به علت نبود کار اداری از طریق خود اشتغالی مشغول کسب در آمد هستند.

گزارش/ هیوا محمدپور

انتهای پیام/۹۲۰۰۱