شهردار: ایجاد فضای سبز و فضاهای شهری مناسب و ساخت ورزشگاه از اقدام های مهم شهرداری زرینه است

به گزارش بارانی خبر، فضای دل‌نشین و پاکیزه هر شهری به تلاش مجموعه شهرداری از پاکبان‌های زحمت‌کش گرفته تا شخص شهردار برمی‌گردد و صد البته که شهروندان نیز با همدلی و مدیریت در این زمینه تلاش دارند. زرینه از شهر‌های تازه تأسیس و جوان استان است که با قرارگیری در مسیر شمال به جنوب دارای ظرفیت‌‌های فراوانی است. در چند سال اخیر روند رو به رشد فضای شهری و اقدام‌های فرهنگی شهرداری زرینه چشمگیر بوده و بارها موردتوجه رسانه‌های محلی و کشوری قرارگرفته است. برای بررسی بیشتر این موضوع با «ناصح محمدخانی» شهردار زرینه به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

 • %d9%86%d8%a7%d8%b5%d8%ad-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%ae%d8%a7%d9%86%db%8cفضای سبز و فضاهای شهری زرینه چه وضعی دارد؟

در زرینه حدوداً ۱۹ هزار مترمربع فضای سبز ایجادشده است که سرانه هر نفراز این فضا حدود ۱۰ متر است که این مقدار از شهرهای دیگر در کل کشور خیلی بیشتر است و نگهداری این مقدار فضای سبز سالانه حدود ۴۰ میلیون تومان برای شهرداری هزینه دارد. المان‌هایی برای زیباسازی شهر و در مسیر بلوار اصلی زرینه نصب‌شده که بیشتر الگوبرداری از کلانشهرهای کشور است. هدف ما  اضافه کردن المان‌هایی در طرح‌های جدیدتر است. کل بلوار زرینه که مسیر تردد شمال غرب به جنوب غرب است نورپردازی و تابلوهای ال. ای. دی در آن نصب شده است.

 •  برخی معتقدند که بیشترخدمات شهرداری در بلوار اصلی انجام شده و دیگر نقاط شهر از این خدمات محرومند.

این موضوع اصلاً صحت ندارد. شهرداری در دیگر نقاط شهر بیشتر از بلوار اصلی کار کرده است که شامل جدول‌گذاری، سنگ‌فرش معابر، آسفالت محلات، اجرای فضای سبز، هدایت فاضلاب و تمام اموری است که جزو وظایف شهرداری است. حتی خارج از محدوده شهر و با توجه به نیاز این نقاط ورزشگاه و محل دفن زباله نیز  احداث شده است.

 • به ساخت ورزشگاه اشاره کردید. دراین باره بیشتر توضیح دهید.

این  ورزشگاه در نزدیکی زرینه و در زمینی به مساحت ۹ هزار مترمربع با زمین چمن به مساحت ۵هزار مترمربع و ۳هزار متر پیست دوومیدانی و دوچرخه‌سواری احداث‌شده است. ساختمان اداری ورزشگاه ۱۲۰ مترمربع و ۸۰۰ مترمربع برای فضای سبز در نظر گرفته‌شده است که کاملاً مکانیزه است و به‌صورت بارانی در ۲ نوبت صبح و غروب آبیاری می‌شود .  دورتادور آن نیز به ارتفاع ۳ متر ونیم فنس‌کشی شده است. امیدواریم با ساخت  این مجموعه ورزشی جوانان زرینه‌ای بتوانند در این مکان به ورزش مورد علاقه‌شان بپردازند.

 • شهرداری زرینه در بخش‌های دیگر  حوزه ورزش چه فعالیتی داشته است؟

مدرسه فوتبال راه‌اندازی کرده و در این زمینه مربی دلسوز، فنی و توانمند شهرستان آقای دهقان را به کار گرفته‌ایم. از سن پایه یعنی نونهالان و نوجوانان کار را شروع کرده ایم و الان دارای ۲ گروه در رده سنی  یاد شده هستیم.
امیدواریم در آینده بتوانیم تیم‌داری کنیم و برای این هدف تیمی موفق در استان و حتی منطقه و حضور در لیگ‌های ۳ و ۲ داریم.

 • در حوزه ورزش بانوان هم کاری انجام داده‌اید؟

هزینه اجاره مکان تمرین ورزش ایروبیک برای بانوان و همچنین هزینه حق‌الزحمه مربی و فرستادن اعضای گروه به اردوی یک‌روزه مهاباد از اقدام‌های این شهرداری بوده است.

 • یکی از نگرانی‌های شهروندان زرینه‌ای مشاهده شدن فضولات حیوانی است. چه راه‌حلی برای این موضوع دارید؟

بهداشت محیط یکی از اولویت‌های کاری شهرداری است. در همین زمینه با همکاری بخشداری و شبکه بهداشت جایی مناسب برای جمع‌آوری فضولات حیوانی در نظر گرفته‌ایم که شهرداری هر هفته این مکان را جابه‌جا می‌کند .

 • سایت دفن زباله مناسب در زرینه وجود دارد؟

ساماندهی محل دفن زباله به شیوه‌ای کاملاً اصولی و فنی انجام شده است. دورتادور محل دفن زباله فنس‌کشی و ۲ عدد ناودیس برای دفن زباله‌ها درنظر گرفته شده است. همچنین خاک‌ریزی هفتگی روی زباله‌های تخلیه‌شده انجام‌شده است.

 • زرینه دارای ۲ بافت قدیمی و جدید است. بافت‌های فرسوده زرینه در چه وضعی قرار دارند؟

نزدیک به ۴۰ درصد از بافت شهرزرینه فرسوده است که بر اساس طرح جامع عمل خواهد شد. طرح جامع برنامه بلندمدت ۱۰ ساله شهرداری‌ها است.

 • درآمد شهرداری زرینه بیشتر از چه منابعی تامین می‌شود ؟

پروانه ساختمان، کرایه ماشین‌آلات، عوارض خودرو و جایگاه سی.ان.جی منابع درآمدی شهرداری است.

 • دلیل موفقیت شهرداری زرینه در چه چیزی است؟

صداقت و دلسوزی و متحد بودن مجموعه اعضای شورای اسلامی و شهردار از  مهم‌ترین عوامل موفقیت شهرداری زرینه است و مهم‌تر می‌توان به تجربه و سابقه زیاد همکاران شهرداری در داخل سیستم اداری شهرداری اشاره کرد.

 • مشکلات مالی و کمبود اعتبارات در پرداخت حقوق کارگران تاثیری داشته است؟

خیر. با همکاری شورای شهر، حتی یک ریال بدهی پرداخت حقوق و مزایای کارکنان اداری و خدماتی و کارگری نداریم.

 •  علت برگزار نشدن جشنواره فرهنگی آواهای فولکلور در سال جاری در زرینه چه بوده است ؟

به دلیل کمبود اعتبارات در سال جاری، اقدام‌های عمرانی را مهم‌تر و اولویت‌دار دانستیم. اما این جشنواره در سال‌های آینده به کار خود ادامه می‌دهد، زیرا دبیرخانه جشنواره با عنوان دبیرخانه دائمی آواهای فولکلور زرینه در شهرداری ثبت‌شده و مهم‌تر این‌که تفاهمنامه توسعه فرهنگی – اجتماعی ۲ اقدام بزرگ فرهنگی در طول سال به امضای مدیران ارشد استانی مانند استاندار فرماندار وقت دیواندره، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و مدیرکل دفتر امور بانوان  رسیده که اولی همان جشنواره آواهای فولکلور در ۶ ماه اول سال و دومی همایش سیمای انقلابی زن روستا در دهه مبارک فجر است.

 • امسال همایش سیمای انقلابی زن روستا برگزار می‌شود ؟

بله. پربارتر و با محتواتر از سال گذشته برگزار خواهد شد، چون سال گذشته به‌عنوان برنامه شاخص کشوری معرفی شد و استانداری در گزارش عملکرد ۳ ساله دولت تدبیر و امید که در کتابی چاپ‌شده این جشنواره را جزو افتخارات و عملکرد موفق و کارنامه درخشان مجموعه شهرداری و شورای اسلامی زرینه دانسته است.

 • شهرداری در زمینه کتاب و کتابخوانی برای شهروندان چه اقدامی کرده است ؟

رایزنی و مذاکره با انجمن حامی کتاب ایران برای راه‌اندازی و اهدای کتاب به زرینه و متقاعد کردن آنها برای کار در زرینه، راه‌اندازی کتابخانه‌ای که شهرداری مکانش را در اختیار نهاد کتابخانه‌ها گذاشته و تمامی هزینه‌های جاری آن را نیز پرداخت کرده است. نهاد کتابخانه‌ها هم حدوداً ۱۰ هزار جلد کتاب در تمامی زمینه‌ها و ۶ سیستم کامپیوتر و میز و نیمکت‌های کتابخانه را تهیه کرد. ضمناً در کتابخانه کلاس‎های تقویتی و آموزشی، آموزش دف‌نوازی و موسیقی و سایر فعالیت‌ها برگزار می‌شود .

گفت و گو / هیوا محمدپور /

انتهای پیام/۹۲۰۰۱

برای دریافت جدیدترین اخبار دیواندره در تلگرام اینجا کلیک کنید