۴ دوره از فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور می‌گذرد، اما هنوز آن‌طور که باید و شاید وظایف شورای شهربه خوبی درک نشده است و آن‌گونه که مردم انتظار و مطالبه دارند، عمل نمی‌شود.

ایرج سهرابیگفت‌وگوی بارانی خبر را با «ایرج سهرابی» عضو شورای اسلامی شهر دیواندره درباره پیگیری آخرین وضع شورا و شهرداری دیواندره در این زمینه می‌خوانید.

  • شورای شهر دیواندره چقدر توانسته اهداف و برنامه‌های خود را عملی کند؟

آنچه واضح است بین شعارهای قبل از ورود به شورای اسلامی شهر و یا حتی مجلس شورای اسلامی، با زمان ورود تفاوت بسیاری وجود دارد. یکی از دلایل مهم این امر تعداد اعضا است. کاندیدای شورای اسلامی شهر به شکل انفرادی برنامه‌ریز است، غافل از این‌که درعمل باید با همراهی و همفکری چند نفر همکار برنامه‌ریزی شود که بعدها همکاران با برنامه شخص منتخب مخالفت و گاهی به سختی موافقت می‌کنند. اما در کل برآیند فعالیت‌های شورای اسلامی شهر حاضر موید این مطلب است که تا حد منطقی در اجرای برنامه‌های شورایی موفق بوده است.

  • چند درصد از مصوبات شورا که به شهرداری می‌رود اجرایی می‌شود ؟

مصوبات شورا جنبه قانونی دارد و هر مصوبه شورا در صورت عدم اعتراض کمیسیون تلفیق(کمیته انطباق سابق) لازم‌الاجراست، اما نکته مهمی که وجود دارد این است که تعدادی از مصوبات شورا مستلزم وجود نقدینگی لازم در شهرداری است و گاهی به دلیل نبود نقدینگی کافی اجرایشان به تاخیر می‌افتد.

  • مصوبات شورای اسلامی شهر دیواندره، به جز آن مصوباتی که به دلیل مشکل مالی قابل اجرا نیست، اجرایی شده است؟

مصوبه شورا در پاسخ به درخواست‌‌های شهرداری است. شهرداری بر اساس برنامه‌های پیش‌بینی شده خود درخواستی را برای تصویب به شورای اسلامی شهر می‌فرستد و شورا بر اساس همان درخواست اقدام می‌کند . اما پس از تایید مصوبه گاهی دیده می‌شود  که فضای مالی شهرداری بر وفق مراد نیست. البته این موارد بسیار کم دیده می‌شود .

  • چرا شورای اسلامی شهر به شورای شهرداری تبدیل شده است؟

قاعدتاً به عنوان عضو شورای اسلامی شهر باید این تعبیر را رد کنم. با وجود تصریح قانون به نظارت شورا در همه امور اجتماعی، فرهنگی و عمرانی شهر، اما به دلیل نبود مدیریت یکپارچه شهری که این مدیریت هم تحت نظارت شورای اسلامی شهر است، شورا خواه یا ناخواه بیشتر به طرف شورای شهرداری سوق پیدا می‌کند . البته تلاش‌های زیادی در این دوره برای تصویب مدیریت یکپارچه شهری در حال انجام است.

  • شورای دیواندره به غیر از شهرداری در کدام حوزه دیگر ورود پیدا کرده و موفق بوده است؟

شورای اسلامی شهر دیواندره با سمن‌های شهر در حد توان همکاری و همراهی می‌کند. در زمینه فرهنگی همراه با انجمن‌های شهر به اجرای فستیوال «شار» پرداخت. در زمینه آسیب‌های اجتماعی نیز به همین شکل برخورد کرده است. درباره مشکل شهرک گلشن که مرتبط با اداره‌های گاز، آبفای شهری و شهرداری بوده ورود پیدا کرده است. همچنین در زمینه جمع‌آوری قلیان‌سراها نیز سال گذشته با نیروی انتظامی همکاری کرده است.
در مجموع شورای اسلامی دوره چهارم ارتباط حسنه‌ای با اکثر اداره‌ها دارد، اما در نظارت به دلیل همپوشانی وظایفش با نهادهای دیگر آنچه مورد نظر بود به دلیل نبود مدیریت یکپارچه به صورت کامل محقق نشده است.

  • مدیران شهرستان پاسخگوی شورای اسلامی شهر هستند؟

طی ۳ سال اخیر هر یک از اداره‌ها در جلسات مکاتبه شده حضور پیدا کرده اند. اما نکته مهم فقط حضور و امضای صورتجلسه نیست. مدیران اداره‌ها به دلیل این‌که باید به مقام ارشد شهرستان و مقام بالاتر خود در استان پاسخگو باشند گاهی در جلسه قول‌هایی می‌دهند که بعدها به دلایل فوق از انجام آن سرباز می‌زنند و توپ را به زمین مقام مافوق می‌اندازند. اما هستند مدیرانی که در حل مشکلات همراه بوده اند.

  • شورا چه ابزاری برای نظارت بر مدیران شهری دارد؟

صادقانه عرض کنم که قدرت نظارتی پیش بینی شده در قانون با تبصره‌ها و اصلاحیه‌های بعدی آن بسیار پایین است. برخی از مدیران ارشد شورا را نه همیار، بلکه گاهی مزاحم می‌بینند. اگر این نگاه تغییر نکند داستان به همین شکل می‌ماند. راه حل هم اطمینان به منتخبان مردم است. با این مقدمه باید گفت طبق قانون در صورت تخلف مدیر یک اداره و یا پاسخگو نبودن ایشان، از طریق ارجاع به شورای مافوق و مدیر ارشد شهرستان و استان پیش بینی‌های لازم صورت گرفته است. اما این فقط نص قانون است.

  • وضعیت شهردار دیواندره به کجا رسید؟

۷ ماه شهر با سرپرست اداره می‌شود . طبق قانون از لحظه خروج مصوبه انتخاب شهردار از ساختمان شورا، عملا تا دریافت پاسخ کتبی کمیسیون تطبیق یا استانداری، شورا نمی‌تواند گزینه دیگری را معرفی کند و در صورت معرفی فرد دوم مرتکب تخلف شده و قابل پیگیری است. حال با این پیش فرض اعضای شورای اسلامی شهر دیواندره حسن زاده سرپرست فعلی را با ۷ رای مثبت انتخاب و به فرمانداری معرفی کردند. کمیسیون تطبیق نیز مصوبه شورا را مغایر قانون ندانسته و ضمن تایید، برای صدور حکم شهردار به استانداری ارسال کرده اند. پس پروسه انتخاب کاملا قانونی پیش رفته و ما چند ماه منتظر حکم شهردار مانده ایم. به دلیل عدم پاسخ کتبی استانداری به شورای اسلامی شهر طبق قانون معرفی فرد جدید تخلف محسوب می‌شود .

  • چه موانعی  پیش پای شورا قرار دارد؟

اولین مانع عدم اطلاع خود اعضا، مردم و مسئولان از فلسفه وجودی شوراست. شورا نهادی نظارتی است، اما نه فقط مردم عادی، بلکه حتی در بحث‌های بین نخبه‌ها هم خیلی اوقات وظایف اجرایی برای شورامتصور می‌شوند.
جایگاه شورا تثبیت نشده است. شورا نیازی به اعضای کاریزماتیک به معنای استفاده از قدرت هر عضو به عنوان کاریزما در حل مشکلات ندارد. خیلی از افراد به شورا به عنوان حلال هر مشکل نگاه می‌کنند و اگر این اتفاق نیفتد متهم به کم کاری می‌شود .
مانع مهم دیگر یا بسیار مهم نبود مدیریت یکپارچه شهری است. بدون اغراق تا این مانع حل نشود امید به تغییرات بزرگ کمی خوشبینانه است.

انتهای پیام/۹۲۰۰۱

برای دریافت جدیدترین اخبار دیواندره در تلگرام اینجا کلیک کنید