دهیار قزلبلاغ: این روستا ظرفیت های گردشگری بسیاری دارد که هنوز به آنها توجه کافی نشده است

این بار به روستای «قزلبلاغ » که دارای طبیعتی بکر است، می‌روم. این روستا در منطقه سارال و در ۵۵ کیلومتری دیواندره قرار دارد که ۱۰۰ خانوار با جمعیت ۴۵۰ نفر را در خود جای داده است. این منطقه محل رویش انواع گل‌های زیبا به ویژه لاله‌های واژگون است که در بهار زیبایی خاصی به کوه‌های این منطقه می‌بخشد. همچنین مراتع بی نظیر «سارال» محلی مناسب برای دامداری و رویش گل و گیاه‌های دارویی و خوراکی است.

در بدو ورود به روستا یکی از اهالی روستا را که میانسال است می‌بینم.« ابراهیم نوری» می‌گوید: قزلبلاغ یک کلمه ترکی و به معنی معدن طلا یا کانی طلا است.
وی ادامه می‌دهد: شاید هم منظور چشمه قدیمی که در وسط روستا قرار دارد باشد. درباره معنی نام روستا نظرات مختلفی وجود دارد.
نوری می‌افزاید:۲ قبرستان بزرگ در روستا وجود دارد که بیش از هزارقبر را در خود جای داده است. به این دلیل و به گفته اکثر بزرگان، این روستا نزدیک به هزار سال قدمت دارد.
وی تصریح می‌کند : همچنین مکان تاریخی در غرب روستا قرار دارد که آثار آن کاملا به چشم می‌خورد. این قسمت از روستا به «شهر اژدها» یا« قلعه اژدها » مشهور است و باز هم نظرات مختلفی در این مورد وجود دارد.کتابی تاریخی که از روستا در آن نام برده شده
یکی دیگر از اهالی روستا می‌گوید: کتاب «مره الخلاق فی مشایخ القزلبلاغ»که در سال ۲۰۱۳ در اقلیم کردستان به چاپ رسیده است، خود دلیلی قاطع بر جایگاه قزلبلاغ در تاریخ کردستان دارد.
«خدارحم نصری» از بزرگان روستا در گذشته حرف می‌زند و می‌افزاید: تا جایی که در کتاب ذکر شده است مولوی شاعر بزرگ و نامدار ایران برای دیدار با شیخ «یحیی قزلبلاغی» به این روستا آمده است.
وی ادامه می‌دهد: طبق روایت و نوشته‌های مکتوب، به حضور مشاهیر و بزرگان دیگری در این روستا اشاره شده است. همچنین بزرگان دیگری در این روستا زندگی کرده‌اند که شیخ محمد قزلبلاغی، شیخ محمد حسن قزلبلاغی، شیخ عبدالله قزلبلاغی، شیخ نعمت الله قزلبلاغی و استاد و ماموستای مشهور و بزرگ منطقه مرحوم ماموستا نجم الدین قزلبلاغی نام دارند.

گیاهان منطقه در خطرند
یکی از جوانان روستا می‌گوید: منطقه سارال از نظر دارا بودن مراتع بکر و دیدنی و پوشش گیاهان متنوع دارویی و خوراکی در ایران و حتی جهان شناخته شده است.
«عادل شریفی» ادامه می‌دهد: حتی در مجله‌های معتبر اروپایی این مطلب به چاپ رسیده است و سارال به عنوان منطقه بکربرای تهیه گیاهان دارویی معرفی شده است. وی می‌افزاید: با این توصیف قزلبلاغ از نظر میزان سهم از مراتع سارال و موقعیت خوب آن رتبه اول را داراست. این جوان می‌گوید: یکی از معضلاتی که گریبانگیر مراتع سارال شده و بخش اعظم این معضل مربوط به قزلبلاغ می‌شود کندن گیاهان خوراکی با ریشه است که سبب از بین رفتن نسل این گیاهان می‌شود .
وی ادامه می‌دهد: مردم کردستان علاقه فراوانی به شنگ، کرفس کوهی، شیرین بیان، آویشن کوهی، خوژه، ریواس، کنگر و بسیاری دیگر از گیاهان خوراکی در بهار دارند که آنها را از همین مراتع سارال تهیه می‌کنند.
شریفی می‌افزاید: علاوه بر کندن این گیاهان از ریشه، مشکل دیگر تجارت این محصول است، به طوری که افرادی سود جو با دادن مبلغی ناچیز به روستاییان منطقه سارال هر دفعه چند تن از این گیاهان را به طرف مرزهای عراق و شهرهای همجوار منتقل می‌کنند.
شریفی بیان می‌کند : قزلبلاغ می‌تواند در گردشگری حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد و در زمینه تولید گوشت قرمز با دارا بودن ۱۰ هزار راس دام سبک و سنگین ایفای نقش می‌کند .

چشمه بازسازی شده روستا

چشمه بازسازی شده روستا

ظرفیت زنبورداری منطقه
این جوان به حفاظت نشدن این منطقه از سوی مردم اشاره می‌کند  و می‌گوید: دامداری سنتی و بی‌رویه خود بلای جان مراتع شده است و بیشتر از ظرفیت مراتع، دام در این منطقه وجود دارد که همین موضوع سبب تخریب می‌شود .
وی ادامه می‌دهد: در این روستا دامداری رونق خوبی دارد و منبع درآمد اصلی تمام خانوارها به حساب می‌آید. زنان روستا هم در کنار کار دامداری به کار قالی بافی مشغول هستند.
شریفی می‌افزاید: همچنین اکثر کارشناسان، این روستا را برای زنبورداری بی نظیر می‌دانند. اگر کسی در این حرفه فعالیت کند سود خوبی به دست خواهد آورد.
وی می‌گوید: در زمینه فرهنگی هم اخیرا برای اولین بار کتابخانه عمومی شهرستان دیواندره کتاب‌های مفیدی را در میان خانوارهای روستا رایگان پخش کرد.
این کتاب‌ها بسیار متنوع و برای تمام سنین قابل استفاده بود. امیدوارم کارهای فرهنگی بیشتری در این روستا انجام شود.

مشکلات روستا از زبان دهیار
دهیار روستای قزلبلاغ به بیان مشکلات این روستا می‌پردازد و می‌گوید: در یکی – دو سال گذشته گاز بعد از تمام بخش‌های استان به بخش سارال وارد شد و با توجه به این‌که لوله گاز تا ۵ کیلومتری روستای قزلبلاغ آمده است، ما هنوز بلاتکلیف هستیم و گاز نداریم.
«مهدی محمدی» به نیازهای دهیاری اشاره می‌کند  و می‌افزاید: یکی از نیازهای اصلی و اساسی دهیاری داشتن بیل مکانیکی است.
وی  همچنین ادامه می‌دهد: با توجه به این‌که شغل اصلی مردم دامداری است و تولید فضولات حیوانی بیش از حد است، به طوری که بهداشت روستا را با مشکل روبه‌رو ساخته، علاوه بر حفظ بهداشت می‌توانیم از این فضولات حیوانی درآمد زایی خوبی داشته باشیم.
محمدی بیان می‌کند : با وجود این‌که در قسمت غربی بخش آخرین روستا هستیم قزلبلاغ تنها روستایی است که کوچ معکوس دارد و در ۱۰ سال اخیر رشد ۵۰درصدی را از نظر خانواری تجربه کرده‌ایم که باید مسئولان از این فرصت استفاده کنند و هر چه در توان دارند برای این روستا بگذارند.
به گفته دهیار قزلبلاغ، ساخت مجموعه ورزشی – تفریحی روستا در فاز‌های اول و دوم به بهره برداری رسیده است، اما اجرای فاز سوم آن حداقل به ۱۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.
وی می‌افزاید: اگر فاز سوم این مجموعه تکمیل شود این مجموعه به یکی از بی‌نظیرترین مجموعه‌های روستایی در استان تبدیل می‌شود  که از سوی دهیاری و حمایت بخشداری انجام شده است.

طرح هادی را اجرایی کنید
محمدی تصریح می‌کند : در روستایی که این همه ظرفیت دارد و مهاجرت معکوس در آن صورت گرفته است دلیلی برای اجرا نشدن طرح هادی وجود ندارد.
وی می‌گوید: اداره‌هایی همچون هلال احمر، اداره آب روستایی، اداره راه و شهرسازی، اداره فرهنگ و ارشاد، بخشداری سارال و فرمانداری همکاری خوبی با ما دارند که جا دارد از مسئولان و پرسنل این اداره‌ها از طرف مردم روستا قدردانی کرد.
محمدی ادامه می‌دهد: با حمایت «لقمان ایازی» بخشدار بخش سارال با باز سازی چشمه دیگری که در روستا قرار دارد و ادغام ۲ چشمه می‌توانیم یک فضای گردشگری و تفریحی به وجود بیاوریم.
به گفته این دهیار، ساخت و ساز زیاد در اطراف روستا بسیار است.

ظرفیت گردشگری روستا
دهیار قزلبلاغ تصریح می‌کند : در زمینه گردشگری، منطقه سارال و مخصوصا این روستا ظرفیت بسیاری دارد. البته در بهار این روستاگردشگران زیادی به خود می‌بیند، اما این موقعیت مهم و درآمد زا با بی توجهی مسئولان و مردم همراه بوده و کار زیادی تا حالا در این باره صورت نگرفته است.  محمدی ادامه داد: در این زمینه در حد توان فعالیت کرده‌ام، ولی تاثیر زیادی نداشته و استقبالی چشمگیر از مسئولان مردم روستا ندیده‌ام که جای تامل و کار زیاد در این مورد است. وی می‌گوید: اجرا نشدن طرح هادی و نبود خانه بهداشت و بازپس‌گیری مدرسه راهنمایی از دغدغه‌های اصلی مردم است. چند سال پیش مدرسه راهنمایی را از روستا گرفتند، در حالی که در آن زمان این مدرسه ۲۵ دانش آموز داشت. محمدی می‌افزاید: از پیامدهای این کار خانه‌نشین شدن دختران محصل در خانه‌ها بود. چون دوره متوسطه اول در روستا نیست، دختران بعد از پایان دوره ابتدایی خانه‌نشین و به قالی‌بافی مشغول می‌شوند.

اهالی روستای قزلبلاغ در کنار گردشگران خارجی

***  فروش محصولات سارال تحت لوای برندهای دیگر

بخشدار سارال می گوید: ایده و برنامه‌ های موجود در گستره دهیاری های بخش سارال با محوریت اشتغال زایی جمع آوری شده و هم اکنون با هم فکری این ادهیاران و حضور کارشناسان امر در حال ارزیابی جهت اجراست.

لقمان ایازی ادامه می دهد: از جمله این موارد می توان به پتانسیل های موجود در زمینه گردشگری یا بوم گردی، کشاورزی صنعتی یا دامداری و گیاهان دارویی اشاره کرد.

وی می افزاید: با توجه به اینکه در گذشته اقدامات خیلی خوبی در زمینه افزایش تولیدات در این بخش ها صورت گرفته ولی متاسفانه به علت خلا موجود در زمینه بازاریابی این امور نتوانسته تاثیر مثبت خود را به سر انجام برساند.

ایازی بیان می کند: مجموعه مدیریت بخش سارال توانسته حمایت بخش های مختلف سرمایه گذاری بخش خصوصی و نهاد های حمایتی مانند بنیاد برکت و موسسه نیکو کاری ابرار را جذب نماید با این وجود نبود بستر مناسب جهت اطلاع رسانی محدودیت خود را اعمال کرده است.

بخشدار سارال تصریح می کند: گوشت سارال، لبنیات سارال، گیاهان خوراکی و داوریی سارال، عسل سارال  و طبیعت سارال نعماتی هستند که هم اکنون تحت لوایی برندهای دیگری به فروش رسیده و کمترین سود را برای اهالی منطفه دارند.

وی می گوید: بر این اساس تمام توان خود را بر روی برنامه ریزی جهت برگزاری جشنواره های تخصصی در زمینه معرفی توانایی های منطقه، راه اندازی تعاونی توسعه و عمران بخش سارال، معرفی پتانسیل های موجود در زمینه بوم گردی و راه اندازی خانه های گردشگری و در نهایت جذب سرمایه گذاری های بخش خصوصی متمرکز کرده ایم.

گزارش / هیوا محمدپور / خبرنگار روزنامه همشهری