نشاط، سلامتی و تندرستی بدون ورزش کردن محال است که به دست بیایید. بارها در مورد فواید ورزش سخن گفته شده است و دستگاه‌های مختلف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را منوط به روی آوردن به ورزش اعلام کرده اند. این در حالی است که هنوز دربسیاری از شهرستان‌های استان مشکلات ورزش حل نشده است. در دیواندره نیز هنوز مشکلات ورزشی بسیاری وجود دارد که باید هر چه سریع تر برای حل آنها اقدام کرد.
رئیس اداره ورزش و جوانان دیواندره می‌گوید: تنها اداره‌ای هستیم که بودجه جاری نداریم و با این وضع حتی نمی‌توانیم مشکلات اداره را حل کنیم.
«گلاله محمدسلیمی» ادامه می‌دهد: برای پرداخت پول آب و گاز اداره از هیات‌های ورزشی کمک می‌گیریم و این در شان یک اداره نیست.
وی می‌افزاید: تمام اداره‌ها در مراسم مختلف از اداره ورزش و جوانان انتظار برگزاری برنامه دارند که این برای ما مقدور نیست.
محمدسلیمی بیان می‌کند: با دست خالی نمی‌توان برای ورزش دیواندره معجزه کرد. ما در تهیه یک بنر برای تقدیر از ورزشکاران مشکل داریم.
رئیس اداره ورزش و جوانان دیواندره با اشاره به مستهلک شدن سالن‌های ورزشی شهر می‌گوید: اعتباری برای تعمیرات این سالن‌ها نداریم و ماده ۸۸ دست اداره ورزش دیواندره را برای کمک به ورزشکاران و در اختیار قراردادن سالن بسته است.
وی تصریح می‌کند: اداره کل ورزش و جوانان کردستان از طریق هیات‌ها به ورزش کمک کرده است و توانسته ایم عناوین قهرمانی متفاوتی به دست بیاوریم.
محمد سلیمی ادامه می‌دهد: برخی از اداره‌ها در زمینه برگزاری مسابقات ورزشی موازی کاری می‌کنند یا هیچ هماهنگی با این اداره ندارند.

استخر نیمه‌کاره
یکی از ورزشکاران دیواندره‌ای می‌گوید: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باید کاری کنند که برخی مشکلات ورزش استان از بین برود و این وظیفه نظارتی نمایندگان است.
«کاظم عظیمی» ادامه می‌دهد: استخر دیواندره سال هاست نیمه کاره رها شده است و دولت باید آن را تمام کند. ما با واگذاری آن طبق مطالعاتی که انجام داده‌ایم مخالف هستیم. هر روز از این پروژه بازدید می‌شود، اما اتفاق خاصی نمی‌افتد.
وی می‌افزاید: این پروژه عام المنفعه است و اگر دولت آن را تکمیل کند بیشتر می‌توان به جوانان و ورزشکاران این شهرستان کمک کرد.
عظیمی بیان می‌کند: نیاز اصلی این شهرستان برای تقویت ورزش‌های پایه خانه ژیمناستیک است. خیران ورزشی می‌توانند به این حوزه ورود پیدا کنند تا مشکل این رشته در دیواندره حل شود.
این مربی ورزشی بیان می‌کند: یکی از خیران نزدیک به ۱۲ میلیون تومان به ورزش دیواندره کمک کرد که بیشتر از بودجه اداره ورزش و جوانان بود، اما اداره کل تقدیری از این فرد انجام  نداد.
وی همچنین ادامه می‌دهد: در ورزش استان توسعه متوازن نداریم و اکثر رشته‌ها بیشتر در مرکز استان مورد حمایت قرار می‌گیرد.

مشکلات ورزش روستایی
رئیس هیات ورزش روستایی و عشایری دیواندره اظهارمی‌کند: بیش از ۶۰ درصد مردم دیواندره در روستا‌ها زندگی می‌کنند، اما توجهی به هیات ورزش روستاها نمی‌شود.
«محمود صدقی» ادامه می‌دهد: در سال جاری ۵۰۰ هزار تومان به هیات کمک شده است، در حالی که ۱۸۰ روستای دارای سکنه در این شهرستان وجود دارد.وی می‌افزاید: در سال جاری ۶ میلیون تومان هزینه کرده ایم، اما کسی نپرسید این مبلغ را چگونه و از کجا آورده‌اید. باید به روستاهایی که بیشتر آنها فاقد سالن و زمین ورزشی هستند توجه ویژه‌ ای شود.
صدقی می‌گوید: مردم روستاها هم به اندازه مردم شهر حق استفاده از امکانات را دارند پس مسئولان آستین همت بالا بزنند و به روستاییان کمک کنند.

احداث پیست ماشین‌های دودیفرانسیل
رئیس هیات‌ اتومبیل‌رانی و موتور‌سواری دیواندره می‌گوید: برای اولین بار با امکانات موجود شهرستان بزرگ ترین پیست ماشین‌های دود یفرانسیل کشور را طبق استانداردها در دیواندره احداث کردیم.
«آکو ولایتی» ادامه می‌دهد: این پیست فاقد یک سری امکانات از جمله جایگاه تماشاگران است که امیدواریم دستگاه‌های شهرستان که امکانات دارند همچون گذشته در تکمیل این پیست کمک کنند.

حمایت نکردن از قهرمانان
یکی از مربیان ورزشی دیواندره هم می‌گوید: عدم حمایت از مربیان ورزشی و قهرمانان انگیزه این افراد را برای ورزش قهرمانی کمرنگ کرده است.
«پیمان دستخوش» ادامه می‌دهد: نبود خوابگاه برای ورزشکاران در ایام برگزاری مسابقات به مشکلی تبدیل شده و دیواندره را از میزبانی مسابقات محروم کرده است.
وی می‌افزاید: ورزشکاران دیواندره زمانی که برای مسابقات به شهر یا استان‌های دیگر اعزام می‌شوند، حتی مینی‌بوسی در اختیار آنها نیست که از آن برای تردد استفاده کنند.
دستخوش بیان می‌کند: تجهیزات داخل سالن‌ها باید تکمیل شود و پروژه‌های نیمه کاره ورزشی از جمله استخر شنا به بهره‌برداری برسد تا ورزش این شهرستان نفسی تازه کند.

 تکمیل استخر دیواندره تا سال آینده
نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با همشهری می‌گوید: برنامه توسعه ششم کارش تمام شده است و در این برنامه مصوب شده قسمتی از مالیات دخانیات برای ورزش کشور هزینه شود.
«سید مهدی فرشادان» ادامه می‌دهد: ارائه آمارهای غیر واقعی به وزارت ورزش و جوانان سبب شده تا کمکی به رفع مشکلات ورزش استان نشود.
وی بیان می‌کند: وزیر ورزش و جوانان قول داده است تا سال آینده استخر دیواندره به پایان برسد، اما از نظر ساختاری مشکل داریم. حتی در مرکز استان هم خوابگاه ورزشی مناسب نداریم.
نماینده سنندج.دیواندره و کامیاران د ر مجلس تصریح می‌کند: در اعتبارات سال ۹۶ اعتبار ویژه‌ای برای ساخت زورخانه تصویب خواهد شد که کمک خوبی به ورزش پهلوانی و زورخانه ای خواهد کرد.
فرشادان می‌افزاید: پیشرفت ورزش و تکمیل پروژه‌های عمرانی همت مدیران را می‌خواهد. وی می‌گوید: اگر می‌خواهیم با آسیب‌های اجتماعی مقابله کنیم باید ورزش را پویاتر کنیم.

گزارش / هیوا محمدپور