فواید چند منظوره عسل طبیعی سبب شده است مردم از دیرباز عسل را در سبد غذایی خود داشته باشند. بنابراین تولید عسل مرغوب می‌تواند درآمد خوبی به همراه داشته باشد. چند سالی است که به دلیل وجود مراتع فراوان در دیواندره نیز زنبورداری رونق خوبی یافته است. حمایت از زنبورداران و تشویق جوانان به حرفه زنبورداری می‌تواند تاحدودی از درصد بیکاری در کردستان و دیواندره بکاهد و تولید عسل کردستان را که در کشور برند خوبی محسوب می‌شود، افزایش دهد. اما وجود مشکلاتی مانند فعالیت دوره‌گردان و فروشندگان عسل تقلبی از علاقه زنبورداران به پرورش عسل کاسته است. این موضوع در دیواندره نمود بیشتری دارد. از طرفی آنها معتقدند که باید حمایت بیشتری از زنبورداران شود.

رونق زنبورداری در دیواندره
یکی از زنبورداران دیواندره ای می‌گوید: آب و هوای مناسب و منطقه سرسبز چهل چشمه و سارال در نصفی از سال سبب شده تا زنبورداری و تولیدعسل رونق داشته باشد.
«سامان محمدی» بیان می‌کند: عسل دیواندره دارای کیفیت مرغوبی است؛ اما به دلیل این‌که تعداد زنبورداران نسبت به دیگر شهرستان‌ها کمتر است ازنظر کمیت تولید در بین سه شهرستان تولید کننده برتراستان نیستیم.
وی می‌افزاید: عسل دیواندره یک برند است و باید حمایت شود. در این زمینه در سال جاری نمایشگاه محصولات کشاورزی توسط جهاد کشاورزی در دیواندره برپا شد و تولیدکنندگان محصولات خود را عرضه کردند.

فروش عسل تقلبی
محمدی بیان می‌کند: در فصل سرما که تقاضای عسل معمولا بیشتر است، افرادی از شهرستان‌های دیگر به دیواندره می‌آیند و به صورت دستفروشی اقدام به فروش عسل تقلبی، اما به نام عسل طبیعی می‌کنند.
این زنبوردار ادامه می‌دهد: هیچ برخوردی با این دوره‌گردان و فروشندگان نمی‌شود. با این‌که قیمت عسل در این منطقه کیلویی حدود ۵۰ هزار تومان است دوره‌گردان عسل خود را که معلوم نیست با چه موادی مخلوط می‌کنند کیلویی ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسانند.
وی اظهار می‌کند: تعدادی از مردم هم که آشنایی آنچنانی با عسل ندارند از روی ظاهر قضاوت و از این عسل دوره گردان تهیه می‌کنند. متولیان یا تعاونی زنبورداران باید به پرپایی نمایشگاه‌های عرضه محصولات در ایام مختلف سال اقدام کند تا دست این دوره گردان کوتاه شود.

تولید عسل طبیعی
فردی پا به سن گذاشته نیز که درآمدش از راه فروش محصولات طبیعی است، می‌گوید: من هرسال بنا بر فصل، گیاهان خوراکی را از کوه‌ها جمع آوری می‌کنم و در شهر دیواندره به فروش می‎رسانم.
«جمیل حسنی» ادامه می‌دهد: هنگامی که در کوه مشغول جمع‌آوری گیاهان هستم در جاهایی در میان سنگ‌ها، زنبورهای وحشی عسل تولید می‌کنند که کاملا طبیعی است.وی می‌افزاید: با برداشت عسل از این محل‌ها آن را به افرادی خاص می‌فروشم و بیشترمشتریان هم از آن راضی هستند.

پایین آمدن تولید عسل به دلیل سرما
فردی که سال‌هاست در حوزه زنبورداری فعالیت و مطالعاتی در این زمینه داشته است نیز می‌گوید: عوامل طبیعی بعضا تاثیرات منفی بر تولید دارد و به زنبورداران ضرر می‌رساند.«محمد نوری» ادامه می‌دهد: در برخی مواقع باران مداوم چندان اجازه نمی‌دهد تا زنبوران عسل برای کار کردن بیرون بیایند یا برخی اوقات سرمای بهاری و سرماهای زودرس در طول سال هم این مشکل را به وجود می‌آورد و در نتیجه تولید عسل پایین می‌آید.
وی می‌افزاید: گرد و خاک‌هایی هم که به نام ریزگردها از طرف عراق وارد کشور می‌شود زنبورها را اذیت می‌کند و برای همین آنها در چنین زمانی تمایلی به خروج از کندوها ندارند. بیمه کردن کندوها بهترین راه حل برای جبران خسارت است.
نوری بیان می‌کند: عسلی طبیعی است که زنبورعسل از شهد گل‌ها تغذیه کرده باشد. برخی از زنبورداران به جای شهد گل‌ها به ویژه در سرما آب و شکر، گلوکز صنعتی یا هر چیز شیرینی را به زنبورها می‌دهند که این عسل تولید شده فایده غذایی ندارد.

برخورد با تولید کنندگان عسل تقلبی
وی ادامه می‌دهد: برخورد جدی با افرادی که عسل تقلبی تولید می‌کنند و می‌فروشند انگیزه زنبورداران را بالا می‌برد. برخورد قانونی با این افراد سلامت مردم را تامین می‌کند.
نوری تصریح می‌کنند: تعدادی از مردم خاصیت عسل زنبور وحشی را بیشتر از زنبورهای پرورشی می‌دانند و آن را با قیمت بالاتری خریداری می‌کنند.
وی ادامه می‌دهد: زنبوران وحشی زنبورهایی هستند که از داخل کندو بیرون می‌روند و لای سنگ‌ها تجمع می‌کنند تا ازشهد گل‌ها استفاده کنند. با چنین شرایطی خریدار مطمئن می‌شود که زنبوردار چیزی به زنبور نداده است و عسل طبیعی می‌خرد.

نقش آموزش در زنبورداری
یکی دیگر از زنبورداران دیواندره‌ای می‌گوید: در طول سال کلاس‌های آموزشی متفاوتی در مورد زنبورداری توسط جهاد کشاورزی برگزار می‌شود و مخاطب زیادی هم دارد.
«زانیار خلیلی» ادامه می‌دهد: نیاز است این کلاس‌ها در سطح بالاتری برای زنبورداران برگزار شود و مواردی همچون بیماری‌های احتمالی و پرورش صحیح زنبور عسل آموزش داده شود.
وی می‌افزاید: به دلیل سردسیر بودن این منطقه و کوچ کردن زنبورداران به مناطق جنوبی نیاز است که در زمینه نقل و انتقال به مدت طولانی به صورت ویژه آموزش داده شود تا زنبورداران دچار ضرر نشوند.

  ارائه تسهیلات ارزان به زنبورداران موفق
مدیر جهاد کشاورزی دیواندره درگفت و گو با همشهری می‌گوید: ایران هشتمین کشور تولید کننده عسل در جهان است. سالانه در کشور ۷۷ هزار تن عسل تولید می‌شود. عسل تولیدی در استان نیز طبق آمارهای اعلام شده یک هزار و ۱۵۸ تن عسل است.«حمید رضا وزیری» بیان می‌کند: در دیواندره سالانه حدود ۱۰۰ تن عسل تولید می‌شود که برای افزایش این مقدار برنامه‌های حمایتی خواهیم داشت.وی ادامه می‌دهد: در راستای توسعه زنبورداری هر سال روستایی در نظر گرفته و در آن روستا به تعدادی جوان زنبورداری آموزش داده می‌شود و تعدادی کندو هم در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.وزیری می‌افزاید: هر جوان که متقاضی تسهیلات زنبورداری باشد، در سال اول خودش باید یک کندو تهیه کند و جهاد کشاورزی هم ۲ کندو در اختیارش قرار می‌دهد، اما فرد باید بتواند تا سال آینده این مقدار را حفظ کند یا افزایش دهد.این مسئول تصریح می‌کند: در صورت موفقیت تسهیلات ارزان برای خرید ۶۰ کندو در اختیار متقاضی قرار خواهد گرفت.وی می‌گوید: برای حمایت از زنبورداران و توسعه زنبورداری برای اولین بار نمایشگاه محصولات کشاورزی دیواندره را برای برندسازی آن برپا کردیم که در آینده هم برگزار خواهد شد.

 گزارش از هیوا محمدپور