هیوا محمدپور روزنامه نگار دیواندره ای در یادداشت زیر به بررسی تاثیرات تلگرام در انتخابات شورای شهر در کردستان پرداخته است.

کردپرس- استان کردستان یکی از آن استان‌های است که دیرتر اینترنت پرسرعت در آن همه گیر شد و از حدود ۴ سال گذشته با ورود اپلکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی مردم با برنامه وایبر و واتس آپ شروع کردند و بعد از مدتی با گسترده شدن برنامه ایمن تلگرام به این اپلکیشن کوچ کردند.
از مزایایی که برنامه تلگرام مردم را به سوی خود کشید ارسال پیام به صورت فردی و گروهی با سرعت بالا، ارسال اطلاعات در فضای امن و همیشه همراه بودن آن بود. این روزها هر فردی که از گوشی هوشمند استفاده می کند به احتمال زیاد یک اپلکیشن پیام رسان را بر روی گوشی خود دارد که اکثرا این برنامه تلگرام است.
استفاده از تلگرام در این مدت با فراز و فرودهای همراه بوده و بعد از انتخابات مجلس و تاثیرگذاری تلگرام بر روی آن، انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا دومین انتخاباتی است که کاندیداها به آن پشت بسته اند تا تبلیغات خود را در این فضا انجام دهند.
حضور کاندیداها در شبکه های اجتماعی از چند ماه پیش و فعالیت گسترده آنها برای اینکه خود را به مردم بشناسند معمولا در هر زمینه ای که در این فضا مطرح شده است اظهار نظر کرده اند، تعریف و تمجید کرده اند و استیکرهای از نوع دسته گل آراسته مخاطبان خود کرده اند.
یکی از مزیت های که تلگرام در انتخابات پیش رو خواهد داشت مردم بیشتر با خصوصیات و برنامه های کاندیداها آشنا می شوند و از سوی دیگر نیز کمتر نیاز به تبلیغات محیطی و چاپ و هزینه های گزاف است.
اما بد اخلاقی های هم به وجود می‌آید که اگر گسترش یابد به فضای واقعی و دل‌نگرانی های به وجود خواهد آورد تعدادی از کاندیداها یا با بهره مندی از اکانت های جعلی یا به واسطه دوستانشان به دفاع از خود و تخریب دیگران می پردازند و بخاطر اینکه خود را پشت اسمی مستعار مخفی کرده اند تمام پرده ها را کنار می زنند.
 کاندیداها در تلگرام معمولا از مدتها قبل انتخابات به انسان های خوش قلب و همه چیز دان تبدیل می شوند اما فراموش می کنند که مردم فراموش کار نیستند و کارنامه افراد را بخصوص در شهرهای کوچک در دست دارند و گفته های آنها را با کارنامه شان مقایسه می کنند. و اگر فردی کارنامه اش با گفتار و نوشتارش یکی نباشد قطعا مردم را به شک خواهد انداخت.
از چند ماه قبل تعدادی از کاندیداها با ایجاد کانال های تلگرامی هر کدام از دری وارد شده‌اند تعدادی به معرفی جاذبه ها اکتفا کردند، تعدادی حقوق شهروندی را منتشر کردند، برخی ها هم بر روی تخصص خود مانور دادند و تعدادی هم به پیگیری مشکلات شهری از این فضا پرداختند.
ما این موارد را به فال نیک می گیریم و خوشحالیم که انتخابات سبب شد برخی افراد مروری بر تخصص خود داشته باشند و تعدادی نیز از این طریق مشکلاتی را پیگیری و به نتیجه رساندند اما آنچه قابل تامل است تعهدهای غیر اجرای است که از طریق کلمات روی کیبرد گوشی دست مردم می رسد و هیچ کدام پشتوانه عملی نخواهد داشت.
  کاندیداها باید این نکات را مورد توجه قرار دهند فقط کسب اکثریت آرا پایان کار نیست و نه تنها در قبال تک تک آرای که به نفع آنها به صندوق ریخته می شود بلکه در برابر یک شهر مسول و باید پاسخگو باشند افرادی که منتخب می شوند حتی در برابر سکوت هم باید پاسخگو باشند چه برسد به تصمیمی که در برابر شهر می گیرند.
تعهدات و برنامه های که در گذشته ارائه می شد شاید در حافظه ها کم رنگ می شد اما امروز این شعارها در تلگرام ذخیره می شود  و هرآن امکان فرواد آن برای یادآوری است.
انتهای پیام/۹۲۰۰۱